S&H-SSM Tekzip Metni

 

Savunma Sanayi Müsteşarlığı [SSM], Kurumsal İletişim Müdürlüğü Savunma ve Havacılık Dergimizin Mart 2o17’de  yayımlanan 178’inci sayısında Sayfa 74-75’de yer alan ‘Milli Güç Grubu Projesinde TüMoSan Devri Kapandı’ başlıklı haberimiz ve Ağustos 2o17’de basılan ve Kasım ayında dağıtımı yapılan 18o’inci [S&H 18o] sayısında yer alan ‘GGGP İhalesinin İptali ve TüMoSan’ın Değerlendirmeleri’ başlıklı haberimizle ilgili bir tekzip yazısı göndermiş bulunuyor. 8 Aralık 2o17 tarihinde elimize ulaşan tekzip metninde şu bilgilere yer verilmiştir.

“Savunma ve Havacılık Dergisi Kasım 2o17 sayısında yer alan GGGP İhalesinin İptali ve TüMoSan’ın Değerlendirmeleri’ başlıklı haber metni ile ilgili doğru olmayan bilgiler tespit edilmiştir.

Belirlenen yanlış noktalar şu şekilde açıklanabilir:

1. Savunma ve Havacılık Dergisi Editörü tarafından Kasım 2o17 sayısında belirtilen; SSM’nin projenin başından itibaren Güç Grubunun tamamının geliştirilmesinden sorumlu tek bir TDS talebinden vazgeçmesi gerekirdi ifadesi yer almaktadır. İhale aşamasında tek bir TDS ile çalışılması öngörülmüş olmakla birlikte, 17 Mart 2o15’te SSM ve TüMoSaN arasında imzalanan sözleşme, birden fazla TDS ile çalışılmasını destekler niteliktedir.

 

2. Savunma ve Havacılık Dergisi Kasım 2o17 sayısında yer alan TüMoSan tekzibinde, projenin 54 aylık takvimde tamamlanması hususunun SSM tarafından TÇD’de yayınlandığı ifade edilmiştir. Ancak, bu durum gerçeklerle örtüşmemektedir. SSM, çalışma usulleri gereği, Teklife Çağrı Dosyası yayımında yüklenici adaylarından takvim teklif etmelerini talep etmiş; 54 aylık proje takvimi de ‘TüMoSan’ Firması tarafından TÇD’ye cevaben SSM’ye yazılı olarak teklif edilmiştir.  

 

3. Savunma ve Havacılık Dergisi Kasım 2o17 sayısında Editör tarafından verilen bilgide yer alan ‘29 Mayıs 2o16’ tarihinin sehven yanlış yazılmış olduğu değerlendirilmektedir. Zira SSM ve TüMoSan arasında 17 Mart 2o15’te imzalanan Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi [GGGP] Sözleşmesi 24 Şubat 2o17 tarihinde feshedilmiştir. Fesih tarihi öncesinde Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail DEMİR’in GGGP ihalesinin iptal edildiğini ifade etmesi mevzu bahis değildir.

 

Savunma Sanayii Güvenliği Kanunu çerçevesinde, SSM, projeleri ile ilgili Gizlilik Dereceli bilgilerin paylaşılması konusunda hassas davranmakta olduğundan konu ile ilgili daha fazla açıklama yapmayacaktır. Ayrıca, SSM projeleri ile ilgili haber yapan dergi editörlerinden ve SSM ile iş yapan yüklenicilerden de aynı hassasiyet beklenmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

18o’inci [S&H 18o] sayımızda yer alan ‘GGGP İhalesinin İptali ve TüMoSan’ın Değerlendirmeleri’ başlıklı haberimizde ’29 Mayıs 2o16 sehven yazılmış olup doğrusu 29 Mayıs 2o17’dir. Hatamızı düzeltir okuyucularımızdan özür dileriz.

 

 

 

MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK

Hoşdere Caddesi, Halit Ziya Sokak,
No: 26/9 Çankaya 06540
Ankara / Türkiye
Tel: +[90-312] 441 93 54
Fax: +[90-312] 439 57 24

BİZİ TAKİP EDİN

BLOG

Designed by Etkileşim Grafik Tasarım | Powered by AdaNet