IDEF‘17 İçin Geri Sayım Başladı!

Dünyanın en büyük beş Savunma Sanayi Fuarından biri olan Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı IDEF‘17 için geri sayım başladı. Milli Savunma Bakanlığı [MSB]’nın himaye ve desteğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı [TSKGV]’nın yönetim ve sorumluluğunda ve TÜYAP organizatörlüğünde 9-12 Mayıs 2o17’de TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi, Büyükçekmece, İstanbul’da düzenlenecek IDEF‘17, 13’üncü Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nın Tanıtım Resepsiyonu, 17 Kasım 2o16 günü Ankara’da yapıldı.

RESEPSİYONA başta Milli Savunma Bakanı ve TSKGV Mütevelli Heyet Başkanı Fikri IŞIK, Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ali FİDAN, Savunma Sanayti Müsteşarlığı [SSM] Müsteşar Yardımcısı Celal Sami TÜFEKÇİ, TSKGV Genel Müdürü Orhan AKBAŞ, TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent ÜNAL, SaSaD Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk YAŞAR ve Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği [SSI] Başkanı Latif Aral ALİŞ ile Türk Silahlı Kuvvetleri [TSK]’ni temsilen Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarından general, subay ve astsubaylar, Ankara’da görev yapan büyükelçiler ve askeri ataşeler ile yerli ve yabancı firma temsilcileri ve sektörel basından temsilciler katıldı.

Gecede ilk olarak TSKGV Genel Müdürü Orhan AKBAŞ tarafından TSKGV Şirketlerinin Türk Savunma ve Havacılık Sanayi’ndeki konumu ile IDEF Fuarlarının önemi ve IDEF‘17’de gerçekleştirilecek ilkler konusunda kapsamlı bir açılış konuşması yapıldı. Ardından Milli Savunma Bakanı Fikri IŞIK, Milli Savunma Sanayinin Türkiye’nin caydırıcılığı için ne kadar gerekli ve önemli olduğu hakkında kısa bir konuşma gerçekleştirdi.

Etkinliğin tanıtım faaliyetleri IDEF‘17 tanıtım filminin davetlilere izlettirilmesi ile tamamlanmış ardından davetlilere ikram başlamıştır.

1993’ten itibaren iki senede bir tekli yıllarda icra edilen ve artık bir marka haline gelerek gerçek bir ‘Avrasya Buluşması’na sahne olan IDEF Uluslararası Savunma Sanayi Fuarları, katılımcı ülkeler arasında dostluk ve onların Savunma Sanayileri arasında iş birliğinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Savunma Sanayi ile doğrudan ve dolaylı ilişkili tüm sanayi dallarını kapsamakta olan IDEF, Ülkemiz için olduğu kadar, diğer katılımcı ülkeler ile Savunma Sanayi şirketleri için de önemli bir tanıtım merkezi ve uluslararası pazar konumundadır.

IDEF Fuarları, katılımcı ülke, heyet ve firma sayısını yıllar itibarıyla istikrarlı bir biçimde artırmış olup, bu trendin IDEF‘17 Fuarı’nda devam etmesi umut edilmektedir.

Dünyanın dört bir tarafından Savunma Sanayi firmaları en yeni ürünlerini ve projelerini IDEF Fuarı’nda sergilemektedir. Bu güzide Fuarın resmi yayın organı görevini üstlenen Savunma ve Havacılık Dergisi, önceki Fuarlarda olduğu gibi IDEF‘17 Fuarı’nda da Türkçe ve İngilizce olarak yayımlanacak ‘IDEF Daily’ Dergileri ile Fuarın aynası olmayı sürdürecektir. Bu bağlamda biz de Savunma ve Havacılık Dergisi olarak IDEF‘17 Fuarı’nın tüm paydaşlar için başarılı ve yararlı olmasını dileriz.

Konuşmalar 

KONUŞMASININ ilk bölümünde Türk Savunma ve Havacılık Sanayinin amiral gemisi konumundaki TSKGV Bağlı Ortaklıklarının performansına ilişkin veriler paylaştı. AKBAŞ, 2o17’de 3o’uncu Kuruluş Yıldönümünü kutlayacak TSKGV Bağlı Ortaklıklarının, 2o15 sonu itibarıyla, Türk Savunma ve Havacılık Sanayinde çalışan sayısının %43’ünü istihdam ederken, toplam cirosunun %47’sini, ihracatının %47’sini ve ArGe harcamalarının %59’unu gerçekleştirmiş olduğuna dikkat çekti. Dünyadaki en büyük 1oo Savunma Sanayi Şirketinin Savunma Sanayi satışlarına göre sıralandığı ‘Defence News 1oo’ sıralamasında Aselsan’ın 58’inci, TAI’nin ise 72’nci sırada yer aldığını anımsatan AKBAŞ; “Türk Savunma Sanayinin amiral gemisi konumundaki Vakıf Bağlı Ortaklıklarımızın Türkiye ve dünya sıralamalarında her geçen yıl üst sıralara yükseldiğini görmekten büyük onur ve gurur duymaktayız. Vakfımız Türk Savunma Sanayi ve Türkiye ekonomisine doğrudan katkıda bulunan, özel Kanun ile kurulmuş, özel hukuk tüzel kişisi özelliği ile faaliyetlerine büyük azim ve kararlılıkla devam etmektedir” diye konuştu.

TSKGV’nın önemli faaliyetlerinden birisinin de IDEF Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nın icrası olduğunu kaydeden AKBAŞ, Vakfın MSB’nın himaye ve desteğinde iki yılda bir icra edilen IDEF Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nı, 1993’ten bugüne kadar, 23 yıllık bilgi birikimi ve tecrübesi ile başarıyla yönetmekte olduğunu söyledi. Fuarın hazırlık ve icra süreçlerinin IDEF ile ilgili 2o’den fazla kurumun iş birliği ve eş güdümü ile sürdürülmekte olduğunun altını çizen AKBAŞ, IDEF Fuarları ile ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Savunma Sanayi ve Askeri Havacılık alanında bir uluslararası ihtisas fuarı ve Türkiye’nin bir dünya markası olan IDEF, 1993-2o15 arasında 12 defa başarı ile icra edilmiş ve katılımcı sayısı bakımından yükselen başarı grafiği ile dünyanın beşinci büyük Savunma Sanayi Fuarı olmuştur. Geçtiğimiz yıl icra edilen IDEF‘15 Fuarı’nı, 76 ülke ve bir uluslararası kuruluştan, ülkelerinin savunma tedarikinden sorumlu, toplam 493 heyet üyesi ziyaret etmiştir. Fuarımıza 53 ülkeden 3o2’si yerli, 479’u yabancı olmak üzere toplam 781 firma ya da temsilcisi katılmıştır. IDEF Fuarı’nın; sadece Savunma Sanayinin büyük firmalarının değil, küçük ve orta ölçekli işletmelerinin de imkan ve kabiliyetlerini Türkiye ve dünya alım heyetlerine tanıtabilecekleri en önemli iş geliştirme platformu olduğunu da belirtmek isterim. Fuarımızı, dört gün boyunca, 55.ooo’i yerli ve 5.ooo’i yabancı, toplam 60.ooo alan uzmanı profesyonel ziyaret etmiştir...

IDEF‘17’de de, 28 görüşme ofisi açılacak, Fuara katılan her bir heyet ve katılımcı firmaya, görüşme ofisi makamları, diğer heyetler ve katılımcı firmalar ile bire bir görüşme yapma imkanı sağlanacaktır. Fuara, MSB ve Genelkurmay Başkanlığı tarafından 1oo’den fazla ülkeden 3oo’den fazla makam davet edilmektedir. Fuara, asgari 5o ülkeden, 8oo’den fazla firma veya temsilcisinin iştirak etmesi beklenmektedir. IDEF‘17 Fuarı’nda ilk defa, Fuarın; 2’nci günü Kara Kuvvetleri Komutanlığı [KKK] ve Jandarma Genel Komutanlığı [JGnK]; 3’üncü günü Deniz Kuvvetleri Komutanlığı [DzKK] ve Sahil Güvenlik Komutanlığı [SGK]; 4’üncü günü ise Hava Kuvvetleri Komutanlığı [HvKK] ve Emniyet Genel Müdürlüğü [EGM] Tanıtım Günü olarak uygulanacaktır. Söz konusu Tanıtım Günlerinde; ilgili Komutanlıkların ve EGM’nün en üst seviye makamlarının ve diğer personelinin Fuarı ziyaret etmesi, IDEF Daily adlı günlük yayında tanıtım metinlerinin yayımlanması ve

Fuar alanında küçük çaplı gösteriler icra edilmesi planlanmaktadır.”

AKBAŞ ayrıca 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı IDEF‘19’un 7-1o Mayıs 2o19’da icra edileceğini duyurdu.

Milli Savunma Bakanı Fikri IŞIK ise resepsiyonda yaptığı konuşmada; Türkiye’nin bölgesinde huzur ve istikrarı isteyen ve huzurun ve istikrarın yayılması için çalışan, gayret eden bir ülke olduğunu anımsattı ve bu anlayışın bugüne kadar hiç değişmediğini, bundan sonra da değişmeyeceğini söyledi. Ziya Paşa’nın, “Hazır ol cenge ister isen sulh-u salah” sözlerini hatırlatan Bakan IŞIK, “Eğer bölgende barış, huzur, istikrar istiyorsan, o zaman her daim savaşa da hazır olmak zorundasın” diye konuştu. Harbe hazır olmayan bir ordu ile barışı korumanın mümkün olmadığına işaret eden IŞIK, “Barışı korumanın en önemli yolu her daim cenge hazır olan bir ordudur. Bu açıdan da Türkiye Cumhuriyeti olarak bir taraftan barışın, huzurun ve istikrarın yayılması için gayret ederken diğer taraftan da bu barışın, huzurun ve istikrarın kalıcı olabilmesi için caydırıcı gücümüzü artırmanın gayreti içindeyiz. Onun için TSK’mizin harbe hazırlık düzeyini, TSK’mizin insan kaynağını her geçen gün geliştirmenin gayreti içerisindeyiz. Bu noktada elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz,” diye konuştu.

1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında yaşanan olayların Milli Savunma Sanayinin Türkiye için ne kadar gerekli ve önemli olduğunu ortaya koyduğuna dikkat çeken Bakan IŞIK, “Bugün artık Allah’a şükürler olsun Türkiye silah alan kullanan ve tüketen bir ülke değil. Türkiye bugün artık silah üreten, teknoloji geliştiren, yeni teknolojileri Savunma Sanayine adapte eden, uygulayan bir ülke haline geldi. Daha eksiklerimiz var. Bu eksiklerimizi de tamamlamak için çok büyük gayret gösteriyoruz. Allah’a hamdolsun çok önemli merhaleleri aldık” dedi. Türkiye'nin kendi piyade tüfeğinden, insansız hava aracına, gemisinden, uydusuna pek çok Savunma Sanayi ürününü üreten bir konumda olduğunu anlatan Bakan IŞIK, kritik teknolojilerin daha da yoğunlaştığı bir döneme girildiğine dikkati çekerek, “Bunları yaparken bir taraftan ürettiğimiz ürünlerin bütün dünyaya tanıtılması ve satılması için gayret gösteriyoruz, diğer taraftan teknolojiyi birlikte geliştirmek için bütün uluslararası firmalarla, kuruluşlarla çalışmanın gayreti içerisindeyiz. Türkiye bu konuda açıktır, teknolojiyi birlikte geliştirme, bu alanda birlikte çalışma konusunda başta NATO ülkeleri olmak üzere bütün dünyaya açıktır” dedi.

Bakan IŞIK, ayrıca IDEF‘17 Fuarı’na yabancı konukların daha fazla ilgi göstermesini de istedi ve IDEF‘17’nin önceki Fuardan daha verimli ve güzel geçeceğine olan inancını dile getirdi  

 


 

MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK

Hoşdere Caddesi, Halit Ziya Sokak,
No: 26/9 Çankaya 06540
Ankara / Türkiye
Tel: +[90-312] 441 93 54
Fax: +[90-312] 439 57 24

BİZİ TAKİP EDİN

BLOG

Designed by Etkileşim Grafik Tasarım | Powered by AdaNet