Rheinmetall Defence Talks 2o16

Kara Kuvvetleri teknolojilerine odaklanmış Avrupa’nın önde gelen Savunma Sanayi kuruluşlarından Rheinmetall Defence, yürütmekte olduğu projelerdeki son durum, geniş bir yelpazeye yayılmış ürün portföyüne katacağı yeni ürünler ve geleceğe yönelik hedeflerini hem Alman, hem de Şirketin ana pazarlarını oluşturan Avrupa, Orta Doğu, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri [ABD]’ndeki kamuoylarına ilk elden doğru bir biçimde aktarabilmek üzere her yıl ‘Rheinmetall Defence Talks’ adı altında basın turları düzenlemektedir. Bu yıl için planlanan Rheinmetall Defence Talks 2o16 etkinliği 6-7 Ekim 2o16’da Grand Hyatt Berlin Otelinde gerçekleştirildi. 

ETKİNLİĞİN ilk günü Berlin’in yaklaşık 3okm güneyinde yer alan ve ‘Uzay Çağının beşiği’ olarak kabul edilen Kummersdorf Kara Kuvvetleri Tecrübe Sahası [Kummersdorf Army Proving Ground] basın mensuplarına gezdirildi.
Değişik ülkelerden 3o dolayında basın mensubu tarafından takip edilen Rheinmetall Defence Talks 2o16 etkinliğinin ikinci günü ise Savunma ve Güvenlik konularına odaklı şirket sunumlarına ayrılmıştı. Bu kapsamda dokuz konuşmacı aralarında Polonya ve Endonezya Leopard 2 Ana Muharebe Tankı [AMT] modernizasyon programları, AMT’ları için Ana Silah Sistemi çözümleri, Emniyet Güçleri için araç-gereç ve ekipman çözümleri, Embraer KC-390 Tam Uçuş Simülatörü, Argus ve Gladius asker sistemleri ve CHEETAH C-RAM Sistemi’nin de yer aldığı farklı konularda sunumlar gerçekleştirdiler.
Bu makalemizde Rheinmetall AG Vehicle Systems Paletli Araçlar İş Birimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Björn LACH tarafından gerçekleştirilen ‘Polonya ve Endonezya Leopard 2 Modernizasyon Programları’ ile Rheinmetall Defence Silah & Mühimmat İş Birimi, 120mm Silah Sistemi ve Mühimmat Programlarından Sorumlu Proje Müdürü Dirk GERTHENRICH tarafından gerçekleştirilen ‘Açığı Kapatmak - Veya Tank Ana Silah Sisteminin Performansını İyileştirmeye Yönelik Mevcut Çalışmalar’ başlıklı sunumlarda edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Leopard 2 AMT Modernizasyon Çalışmaları

196o’lı yılların başında Porsche, günümüzde Rheinmetall Defence bünyesinde yer alan MaK Şirketi ile birlikte sunduğu Leopard 1 konsepti ile Alman Kara Kuvvetleri için açılan ihaleyi kazanmış ve proje altında halen birçok ülkede görev yapan 4.6oo civarında Leopard 1 serisi AMT üretilmiştir. Geliştirme çalışmalarına 197o’li yıllarda başlanılan Leopard 2 AMT’ları ise Rheinmetall tarafından geliştirilen yeni atış kontrol sistemi, 120mm yivsiz setsiz silah sistemi ve 120mm mühimmat ile donatılmışlardır. Açık kaynaklara göre bugüne kadar 3.6oo’ün üzerinde Leopard 2 serisi AMT üretimi gerçekleştirilmiş olup, halen dünya genelinde Türkiye dahil 17 ülkede görev yapmakta olan tanklardan 2.125’ini Leopard 2A4 tipi tanklar oluşturmaktadır. Leopard 2 AMT Programında Ana Yüklenici olmasa da Rheinmetall, Kiel’deki tesislerinde Alman ve Hollanda Kara Kuvvetleri için 978 Leopard 2A4 AMT üretimi gerçekleştirmiştir. Leopard 2 AMT için: 120mm Ana Silah Sistemi ve Mühimmat, Atış Kontrol Sistemi, Tank Komutanı Gündüz/Gece Görüş Periskopu PERI R17 ve Nişancı Gündüz/Gece Görüş Periskopu EMES 15 gibi teknolojiler geliştiren Rheinmetall Defence’in Leopard 2A4 ve Leopard 2A6 AMT kulelerindeki iş payı %6o’ın üzerindedir.
Leopard 2 AMT için Modüler İyileştirme Konsepti üzerinde çalışmaya başlayan Rheinmetall Defence, tasarım haklarına sahip olduğu Leopard 2A4 AMT üzerine şekillendirilen ‘MBT Revolution’ [‘AMT Devrimi’] adını verdiği ilk çözümü 2o1o’da kamuoyuna duyurmuş, ilk prototipi [Endonezya Kara Kuvvetleri için geliştirilen Leopard 2RI (Republic of Indonesia) prototipi] ise Eurosatory 2o14 Fuarı sırasında sergilemiştir. Rheinmetall bu çözümün iyileştirilmiş sürümü olan ‘AMT İleri Teknoloji Demonstratörü’nü ise ilk olarak Eurosatory 2o16 Fuarı sırasında standında sergilemiştir. Leopard 2A4 dışında farklı AMT ve Zırhlı Muharebe Aracı [ZMA] platformlarına da uygulanabileceği belirtilen her iki çözüm de modüler yapıları sayesinde kullanıcının ihtiyaçlarına göre uyarlanabilmektedir.
‘AMT Devrimi’ çözümü, aşağıda belirtilenleri de içeren birçok yeni teknolojiyi bünyesinde barındırıyor:
l RPG-7, kara mayınları, El Yapımı Patlayıcı [EYP], bombacık, Kinetik Enerji [KE] mühimmatı ve Elektro-Optik/Infrared [EO/IR] ve lazer güdümlü tanksavar tehdidine yönelik yeni bir zırh paketi [IBD ürünü AMAP-ADS, AMAP-SC, AMAP-IED, AMAP-L, AMAP-R AMAP-M ve AMAP-B].
l DM63 KE ile programlanabilen ve havada paralanabilen DM11 HE mühimmatını kullanabilme.
l ROSY sis/perdeleme sistemi [TV/EO/IR/IIR/Lazer ve SACLOS güdümlü füzelere karşı 36o° koruma sağlayan sistem 0.6 saniyeden daha kısa bir sürede bir sis perdesi oluşturabilmekte].
l Qimek Stabilize Uzaktan Komutalı Silah İstasyonu [RCWS, 12.7mm MT veya 4omm OBA/AGL ile silahlandırılabilen sistem 2ookg ağırlığında].
l Tank mürettebatına 36o° çepeçevre gözetleme/görüş imkanı sunan otomatik alarm ve hedef takip fonksiyonlarına sahip entegre durum değerlendirmesi sistemi [Situational Awareness System/SAS, her biri 3x6o° görüş açılı iki ila dört modülden oluşmaktadır].
l Tank komutanı için kule tavanına monteli stabilize elektro-optik sensör sistemi [SEOSS].
l Inochos Komuta ve Kontrol Sistemi.
l Elektriki Kule Tahrik [Takat] Sistemi.
l Tank sayısal taret çekirdek sistemi.
l Komutanına sürücünün saf dışı kalması durumunda tankı durdurabilme imkanı sunan komutan freni.
l Yüksek performanslı bir iklimlendirme sistemi.
l 17kW gücünde bir Yardımcı Güç Ünitesi [APU].
l Tank mürettebatının tank dışındaki piyade ile haberleşmesini sağlayan iki yönlü dış telefon sistemi.
‘AMT İleri Teknoloji Demonstratörü’ çözümünde bunlara ilave olarak;
l Sürücü görüntüleme ve kontrol birimi,
l Sürücünün kapak kapalı konumda iken tankı sürebilmesine imkan tanıyan sürücü gündüz/gece görüş kameraları,
l Aktif Savunma Sistemi [ADS],
l Solar Shield kamuflaj ve ısı koruma sistemi,
gibi ilave teknolojiler yer alıyor. Söz konusu sistemlerin entegrasyonu sonucunda Leopard 2A4 AMT’nın ağırlığı MLC 70 Sınıfı [yaklaşık 64 ton] seviyesine yükselmektedir.
Endonezya Leopard 2RI Programında ilk canlı atış testinin 2o16 yazında Endonezya’da gerçekleştirildiğini kaydeden Rheinmetall AG Vehicle Systems Paletli Araçlar İş Birimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Björn LACH, Endonezya Kara Kuvvetleri personelince Kara Kuvvetleri Komutanının önünde icra edilen atışların başarıyla tamamlandığını vurguladı. Leopard 2RI AMT’nda en dikkat çekici değişiklikler şunlardır:
l Balistik korumanın artırılmasına yönelik ilave zırh kitlerinin [IBD ürünü] kule ve şasiye yerleştirilmesi.
l Mürettebat bölmesi iklimlendirme sistemi.
l Programlanabilir DM11 HE Mühimmatını kullanabilme kabiliyeti [L/44 Ana Silah Sistemi bunun için modifiye edilmekte].
l Geri görüş kamerası.
l Elektriki Kule Tahrik [Takat] Sistemi [eski nesil hidrolik takat sisteminin yerini almıştır].
€216 Milyon [ABD$289.6 Milyon] değerindeki Sözleşmesi Aralık 2o12’de imzalanan ve Kasım 2o13’te yürürlüğe giren Program kapsamında Endonezya Kara Kuvvetlerine toplamda 1o6 Leopard 2A4 [iki ARV 3 ve bir DTV dahil], altı Leopard 1, 42 Marder 1A3 ve üç Leopard 2 Simülatörü teslim edilecek ve teslimatlar 2o17 ilk çeyreğine kadar tamamlanacak. Rheinmetall Defence 61 Leopard 2A4 AMT’nı Endonezya Kara Kuvvetleri için Leopard 2RI seviyesinde modernize ediyor. 42 Leopard 2A4 AMT ise ülkenin iklim şatlarına uygun olarak güçlü bir mürettebat bölmesi iklimlendirme sistemi ile donatıldıktan sonra Leopard 2A4+ adı altında teslim edilmiştir. Sözleşme altında ayrıca 42 Marder 1A3 ZMA, iki ARV 3 [Zırhlı Kurtarma Aracı, Leopard 2 şasili], üç AEV 2 [Zırhlı İstihkam Aracı, Leopard 1 şasili], bir Leopard 2 DTV [Drive Training Vehicle, Sürücü Eğitim Aracı], üç AVLB [Köprücü Tank, Leopard 1] ve üç Leopard 2 Simülatörü partiler halinde teslim ediliyor. Modernize edilmeyen 42 Leopard 2A4+ AMT’nın da Leopard 2RI seviyesinde modernize edilmeleri bekleniyor. 
Projede modernizasyon çalışmalarının Almanya’da Alman personel tarafından gerçekleştirilmesi nedeniyle kısıtlı bir teknoloji transferi ve yerli katkının söz konusu olduğuna dikkat çeken LACH, PT Pindad Şirketinin yerel ana ortak olarak projede görev aldığını açıkladı. Endonezya Kara Kuvvetlerine bağlı Ordu Donatım Deposu ve Muhabere Teşkilatı da belli düzeyde Projeye katılım sağlıyor. Endonezya’da üretilen bazı parçaların Leopard 2RI AMT’nda kullanıldığını belirten LACH, Leopard 2RI ve Leopard 2A4 AMT’larından bir bölümünün barışın tesisi ve korunması görevlerinde AMT’larının oynayabileceği olası roller konusunda icra edilecek eğitimlerde kullanılmak maksadıyla Sentul, Endonezya’daki BM Görev Merkezi’nde konuşlandırılacağını kaydetti. LACH, teslim edilen araçlardan 5’inin Sumatra, 11o’unun Doğu Java ve 44’ünün Batı Java’da konuşlandırılacağını açıkladı.
Polonya Kara Kuvvetleri için yürütülen ve 2o2o’de tamamlanması planlanan yaklaşık €22o Milyon değerindeki Leopard 2A4PL Projesi; Prototip, Seri Üretim Öncesi ve Seri Üretim olmak üzere üç aşamada hayata geçirilecek. Toplamda 128 Leopard 2A4 AMT’nın Leopard 2PL seviyesinde modernizasyonunu kapsayan Proje altında ilk prototipin Aralık 2o17’ye kadar Rheinmetall tarafından teslim edilmesi planlanmıştır. 28 Aralık 2o15’te imzalanan Sözleşmede ayrıca ilave 4o tank için opsiyon yer alıyor. Kabul testleri neticesinde Seri Üretim onayının alınmasını müteakip ilave beş tank daha Rheinmetall Defence tarafından Almanya’da modernize edilecek. Bu çerçevede Polonya’ya teslim edilecek ilk [modernizasyonu yapılacak ikinci] tank üzerindeki modernizasyon çalışmasının Ağustos 2o18’de başlaması ve Ekim 2o18 sonlarında tamamlanması bekleniyor. Almanya’da modernize edilecek altı Leopard 2PL’den sonra 2o19’da diğer tankların Polonya’da ZM Bumar-Labedy tesislerinde modernizasyonu gerçekleştirilecek. Bu kapsamda ilk 12 tank Seri Üretim Öncesi Fazı altında Rheinmetall mühendis ve teknisyenlerinin katılımı ile [iş başı eğitimi maksatlı olarak] modernize edilirken, 18’inci tanktan [beşi Rheinmetall Unterlűss tesisleri + 12’si Bumar-Labedy tesislerinde is başı eğitimi maksatlı modernizasyon] itibaren Polonya’lı firmaların iş payı ve sorumluluğu artacak. ZM Bumar-Labedy tesislerinde gerçekleştirilecek modernizasyonda aylık 15 tanklık bir hıza erişilmesi ve modernizasyon çalışmalarının 31 Ekim 2o2o’de tamamlanması planlanmıştır. Polonya’da yerel firmalarca modernize edilecek ilk tankın 2o19 başlarında Polonya Kara Kuvvetleri’ne teslim edilmesi bekleniyor.
Polonya Leopard 2PL AMT, 44 kalibre 120mm L/44 Ana Silah Sistemine sahip olacak. Ancak Ana Silah Sistemi Alman Kara Kuvvetleri Leopard 2A6 ve A7 Tanklarında da kullanılan yeni tip geri tepme frenleri ve irca silindiri [recuperator] ile donatılacak ve programlanabilir DM11 HE Mühimmatının kullanılabilmesi için gerekli donanım ve yazılım değişiklikleri gerçekleştirilecek. Böylelikle L/44 Ana Silah Sistemi ile DM11 HE ve DM63 KE mühimmatının yanı sıra daha yüksek basınca sahip yeni tip mühimmat [böylece daha uzun bir menzile erişilebilecek] da atılabilecek. Leopard 2PL AMT’nın Alman Leopard 2A5 ayarında bir tank olacağı belirtiliyor. Rheinmetall Proje kapsamında Polonyalı personele [eğitmen ve teknisyenler] modernizasyon için gerekli eğitimi de verecek. Programda Eğitim Safhası halihazırda başlamış durumda. Eğitimin ilk safhası Leopard 2A4 AMT’nın bakım, onarım ve idamesi, ikinci safhası ise modernizasyonu üzerine odaklanmakta. Ayrıca bu personele dört ayı Almanya’da [beş tankın modernizasyonu sırasında], beş ayı da Polonya’da [12 tankın modernizasyonu sırasında] olmak üzere toplamda dokuz ay süreli iş başı eğitimi verilecek.
Dıştan Leopard 2PL’ye benzeyen ancak iç donanımı ve yerleşimi farklı olan prototip tank geçtiğimiz Eylül’de Kielce, Polonya’da düzenlenen MSPO 2o16 Fuarında ZM Bumar-Labedy standında sergilenmiştir. Sergilenen araç Rheinmetall Defence Şirketinin malı olup, iyileştirme çalışmaları Unterlűss’deki tesislerde gerçekleştirildi.
Proje kapsamlı bir teknoloji transferini [F6 seviyesi bakım know how transferi ile Üretim Veri Paketi transferi dahil] içermekte olup Polonyalı firmaların üstlendiği iş payı %5o’nin üzerindedir. Rheinmetall Defence tarafından ‘Polinization’ diye tabir edilen Polonya Savunma Sanayinin projeye katılımı: Polska Grupa Zbrojeniowa [PGZ, Polonya Hükümeti tarafından devlete ait Savunma Sanayi firmalarını bir araya getirmek için kurulmuş holding şirketi] şemsiyesi altında ZM Bumar-Labedy [Ana Yüklenici], PCO S. A. [Ana Alt Tedarikçi] ve Rosomak [Ana Alt Tedarikçi] şeklinde kurgulanmıştır. ZM Bumar-Labedy Leopard 2A4 AMT’larının bakım, onarım ve revizyonu, 11o’un üzerinde Leopard 2A4’ün Leopard 2PL seviyesinde modernizasyonu ve hizmet ömürleri boyunca lojistik desteğinden sorumlu. PCO, Komutan ve Nişancı Periskopları için gece görüş sistemleri ve kameralar [PERI R17A Tank Komutanı Gündüz/Gece Görüş Periskopu ile EMES 15 Nişancı Gündüz/Gece Görüş Periskopu için KLW-1 Asteria termal kamera sistemlerini sağlayacak] ile KDN-1Nyks sürücü geri görüş kamerasından sorumlu. Rosomak ise tanklarda kullanılacak koruma ve beka çözümlerinde [kuledeki ilave zırh kitlerinin lisans altında üretimini gerçekleştirecek] tedarikçi konumunda olup, aynı zamanda üretim ve tasarım sorumluluğu da bulunmakta.

T-14 Armata AMT’na Karşı Koyma: Tank Ana Silah Sistemi İyileştirme Çalışmaları

DAHA önce Alman Kara Kuvvetlerinde Tank Subayı olarak görev yapan Rheinmetall Defence Silah & Mühimmat İş Birimi, 120mm Silah Sistemi ve Mühimmat Programlarından Sorumlu Proje Müdürü Dirk GERTHENRICH, halihazırda çalışmaları devam eden 120mm+ [L/55A1] ve 130mm Ana Silah Sistemi ile mühimmat geliştirme çalışmaları hakkında bizlere bilgi sundu.
Rheinmetall’in günümüzde L/44, L/47LR [Low Recoil/Düşük Geri Tepme], L/47 LLR [Hafif Düşük Geri Tepme] ve L/55 olmak üzere dört değişik 120mm çapında yivsiz setsiz Ana Silah Sistemi çözümü bulunmakta. 2o-4o ton ağırlığındaki tekerlekli ve paletli zırhlı araçlar için geliştirilmekte olan L/47 LLR Silah Sistemi yeni, hafif ancak dayanıklı malzeme kullanılması sayesinde L/47LR’den daha hafif olacak. Henüz geliştirme aşamasında olan yeni silah sisteminin 5-1o yıl içinde hazır olması bekleniyor. Hafif zırhlı araçlar için tasarlanan, düşük geri tepmeli L/47LR Silah Sistemi ise 3o ton ve üzeri ağırlıktaki tekerlekli ve paletli ZMA’larında kullanılabilecek olup, yaklaşık 3o ton ağırlıktaki ZMA’ları için kalifiye edilmiş durumda. L/44 ile eşdeğer bir performansa sahip olduğu belirtilen ve L/55 ile %95 oranında ortak parça kullandığı kaydedilen L/47LR, L/44’den sadece 1ookg daha ağır. L/47LR’de yer alan namlu ağız baskısı [muzzle brake] atış sonrası ortaya çıkan geri tepme gücünü önemli ölçüde azaltmaktadır/sönümlemektedir. Halen namlu ağız baskısı için kalifikasyon testlerine devam edilmektedir. Leopard 2 AMT için tasarlanan ve kalifiye olan mevcut mühimmatın tamamı bu dört Silah Sisteminde de kullanılabilecektir.
44 kalibre L/44 Ana Silah Sistemi 1964-1974 arasında yürütülen 1o yıllık bir geliştirme çalışmasının ürünü. Hizmete girdiği dönemde zamanın en güçlü AMT silah sistemi olarak anılmaktaydı. Geliştirme çalışmalarına 1995’te başlanılan ve ilk teslimatı Mart 2oo1’de yapılan Leopard 2A6 AMT’nda [Alman Kara Kuvvetleri 225 Leopard 2A5 AMT’nı daha sonra A6 seviyesinde modernize etmiştir] kullanılan 55 kalibre L/55 Ana Silah Sistemi, selefi L/44’e kıyasla 1.3m [%2o] daha uzun namluya sahiptir. L/55 Ana Silah Sistemi halen Alman Kara Kuvvetleri ihtiyacı kapsamında L/55A1 seviyesinde modernize edilmektedir. L/55A1 Silah Sisteminin tasarım basıncı bir dizi modifikasyon ile yükseltilecek. Böylelikle daha yüksek basınca sahip yeni nesil KE mühimmatının ateşlenebilmesi mümkün olacak. Bu sayede L/55A1 Silah Sisteminin namlu hızında, etkili menzilinde ve delme gücünde [yeni nesil 120mm KE mühimmat kullanımı ile] %2o-25 oranında bir artış sağlanabilecek.
İlk kez Eurosatory 2o16’da sergilenen 51 kalibre 130mm Ana Silah Sistemi ise Leopard 2’nin yerini alacak yeni AMT için geliştirilmektedir. Halihazırda üç 130mm Silah Sisteminin üretimi tamamlanmış olup, bunlardan biri [Fuarda sergilenen model] önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek atış testleri için hazırlanmaktadır. Atışlarda kullanılacak 130mm mühimmatın üretimine de devam edilmekte. Atışların 2o16 sonuna kadar yapılması hedefleniyor. Edindiğimiz bilgiye göre montaj parçaları hariç ağırlığı 3.oookg, toplam uzunluğu 7.16omm, namlu uzunluğu ise 6.63omm olan 130mm Ana Silah Sistemi, ağırlığı ve boyutları itibarıyla ancak yeni üretim Leopard serisi bir AMT veya yeni model başka bir AMT üzerinde kullanılabilecek. Topun mevcut tanklara uygulanması ise maliyet etkin görülmemektedir. 130mm/L51 Ana Silah Sisteminde kullanılacak mühimmatın 3okg ve üzeri bir ağırlığa sahip olacak olması nedeniyle kullanılacağı tankın kulesinde otomatik yükleyicinin de bulunması gerekiyor. 130mm Ana Silah Sisteminin; 12omm’lik versiyona kıyasla %8 daha büyük bir kalibreye sahip olsa da, namlu hızında, menzilde ve delme gücünde %5o’lik bir artış sağlayacağı iddia ediliyor.
Değişen tehdit ve muharebe senaryosu kapsamında kullanıcının orta kalibre silaha sahip daha hafif zırhlı araçlara odaklanması neticesinde 2oo5’te Almanya’daki hemen hemen bütün büyük kalibre görerek atış mühimmatı araştırma ve geliştirme çalışmalarının sona erdiğini anımsatan GERTHENRICH, Rheinmetall Defence’in 198o’lerin başından 2o1o’ların ortasına kadar KE mühimmat geliştirme çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti. Bu süreçte ilk olarak 198o’lerin başında DM13 geliştirilmiş, 2o1o ortasına kadar DM53/DM53A1 ve DM63/DM63A1 KE Mühimmatı geliştirilerek kullanıcıya teslim edilmiştir. Açık kaynaklara göre Rheinmetall bir süredir daha yüksek basınca sahip DM73 KE Mühimmatı üzerinde çalışmalar yapmaktadır.
DM53/DM63 KE Mühimmatının 199o’ların başında geliştirilen 1’inci nesil ERA zırha sahip T-80U ve T-72B1 gibi AMT’larına nüfuz edebileceğine dikkat çeken GERTHENRICH, bu mühimmatın 2’nci nesil ERA zırha sahip T-90 ve T-90S gibi yeni AMT’larına veya T-72BM Rogatka [2oo6] ve T-72B3 [2o13] gibi modernize edilen eski nesil tanklara karşı ne ölçüde etkili olacaklarının ise henüz bilinmediğini söyledi. “Batıda kimse T-90/T-90S AMT üzerindeki yeni zırh konusunda detaylı bilgi sahibi değil” diyen GERTHENRICH, “ERA zırhı artık eskisi gibi gövde zırhı üzerinde yer alan tuğlalar seklinde değil, gövde önündeki ana zırha entegre bir biçimde kullanılmakta. İşte Batı silah sistemleri ve mühimmatı için gerçek problem bu yeni modern zırh” diye konuştu.
Günümüzün en güncel AMT tehdidi olan T-14 Armata ile bugün için nasıl savaşacaklarını, uzaktan komutalı otonom kuleye sahip T-14 Armata’yı alt etmek için ne gibi bir balistik performansın gerektiğini bilmediklerini, çünkü tankla ilgili ellerinde fazla bilgi olmadığını vurgulayan GERTHENRICH, T-14 Armata AMT’nın özellikle Almanya’da Leopard 2 Modernizasyon Programı [Leopard 2A7V] da dahil birçok yeni programın başlamasına yol açmasından dolayı Rusya Federasyonu Başkanı PUTIN’e teşekkür etti ve ekledi, “Bay PUTIN bizim en iyi pazarlamacımız.” GERTHENRICH, yeni Leopard 2 Modernizasyon Programı altında 1o4 Leopard 2 AMT’nın Leopard 2A7V seviyesinde modernize edileceğini söyledi. Edindiğimiz bilgiye göre 1o4 Leopard 2A7V AMT’ndan 2o’si daha önce modernize edilen Leopard 2A7’den oluşacak, diğerleri ise A4 ve A6 tipi tanklar olacak ve tankların tamamı L/55A1 Ana Silah Sistemi ile donatılacak. Henüz resmi anlaşma imzalanmamış olsa da, Alman Kara Kuvvetleri’nin ilk iki Leopard 2A7V gösterim aracını 2o18 ortası ve 3’üncü çeyreğin sonuna kadar hizmete girmesini planladığı belirtiliyor.
Alman Kara Kuvvetleri 2o14’te 2o Leopard 2A7 AMT siparişi vermiş ve Kanada tarafından Alman Kara Kuvvetleri stoklarından temin edilen ve modernize edildikten sonra [Leopard 2A6M CAN] Afganistan’da konuşlandırılan Leopard 2A6M Tanklarının yerine teslim edilen eski Hollanda Kara Kuvvetleri Leopard 2A6NL Tanklarının modernizasyonu ile elde edilen A7 Tanklarının teslimatına Aralık 2o14’te başlanılmıştı. Leopard 2A7 Tankları DM11 HE Mühimmatı kullanabilecek şekilde modifiye edilmiş L/55 Ana Silah Sistemi ile donatılmıştır. Alman Kara Kuvvetleri hizmetinde halen 225 Leopard 2A6/A7 AMT bulunuyor.
Modern zırhlara nüfuz için performansı artırılmış, daha yüksek basınca sahip 120mm KE mühimmatına ihtiyaç olduğunu ve 120mm Silah Sisteminin daha yüksek gaz basıncına sahip mühimmatı kullanabilmek için kalifiye edilmesi ve onaylanması gerektiğini söyleyen GERTHENRICH, bu çerçevede L/55A1 ve L/44A1 modernizasyon çalışmalarının başlatıldığını ve L/55A1 için ilk/pilot müşterinin Almanya olacağını söyledi. L/55A1 Ana Silah Sistemine sahip olacak ilk Leopard 2A7V AMT’nın 2o18 yazında hazır olmasının hedeflendiğine dikkat çeken GERTHENRICH, Programın finansmanının Alman müşteri tarafından sağlanacağını söyledi.
120mm Ana Silah Sistemindeki namlunun kullanım ömrünü etkileyen üç önemli faktörü; Fatigue Life [Yorulma Ömrü], Chromium Life [namlu içindeki Krom Kaplamamın Ömrü] ve Precision Life [Hassasiyet Ömrü] olarak sıralayan GERTHENRICH, L/44 ve L/55 Silah Sistemlerinin Yorulma Ömrünün 1.5oo karma atış [KE ve HE tipi muharebe ve eğitim mühimmatı atışları] olduğunu anımsattı. GERTHENRICH, Tank Subayı olarak görev yaptığı sırada Leopard 2A4’lerde L/44 namlu ile 1.48o atışı gördüklerini söyledi. Tank namlusu içinde her atış sonrasında belli düzeyde bir aşınma meydana gelmektedir. Bu nedenle 120mm 44 kalibre L/44 ve 55 kalibre L/55 tank namluları periyodik olarak kontrol edilmekte ve namlu içindeki krom kaplamada herhangi bir bozulma veya kopma görülürse namlu yenisi ile değiştirilmektedir. KE tipi mühimmatın namlu ömrü üzerindeki etkisi HE ve Eğitim mühimmatına kıyasla daha fazladır. Açık kaynaklarda L/44 Silah Sistemindeki namlunun KE tipi mühimmatla hizmet ömrünün ortalama 55o atış olduğu, DM53 KE Mühimmatı kullanıldığında ortalama 26o atış, DM63 KE Mühimmatı ile de 4oo-6oo atış yapılabileceği belirtilmektedir. KE tipi olmayan HE ve Eğitim mühimmatı ile yapılan atışlarda ise namlu ömrü 1.5oo EFC [Effective Full Charge]’ye ulaşabilmekte. Her bir KE tipi mühimmat atışının namluda KE tipi olmayan üç mühimmat atışına denk bir yıpranmaya yol açmakta olduğu iddia edilmektedir. Mevcut KE tipi mühimmata kıyasla daha yüksek basınca sahip [delme gücü ve angajman menzili artırımı için] yeni mühimmatın [DM73 KE gibi] namlu üzerindeki yıpratıcı etkisi elbette mevcut KE mühimmata kıyasla daha yüksek olacak, bu da namlu ömrünü kısaltacaktır. Açık kaynaklara göre L/44 Silah Sistemi ateşlendiğinde 9MJ büyüklüğünde bir enerji ortaya çıkmaktadır. Ancak, yüksek basınçlı DM53 ve DM63 KE [Rheinmetall verilerine göre namlu çıkış hızı L/55 Silah Sistemi ile ateşlendiğinde 1.72om/sn, L/44 Silah Sistemi ile ateşlendiğinde ise 1.65om/sn] Mühimmatları kullanıldığında bu rakamın 11MJ ile 11.5MJ’e kadar ulaşabildiği iddia edilmekte. Yine L/55 Silah Sistemi ateşlendiğinde ortaya 12.6MJ büyüklüğünde bir enerji ortaya çıkarken, bu rakamın DM53/63 KE Mühimmatı kullanıldığında 13MJ ile 13.5MJ’e ulaşabildiği iddia edilmektedir. Namlu üzerindeki yıpratıcı etkisi nedeniyle L/44 Silah Sistemi ile DM53 KE Mühimmatının kullanımı tercih edilmemekte, onun yerine DM63 ve DM63A1 Mühimmatı kullanılmaktadır. Açık kaynaklarda DM53 Mühimmatının L/55 namlu ile ateşlendiğinde 2.ooom mesafedeki 75o-81omm, L/44 namlu ile ateşlendiğinde ise aynı mesafede 65o-71omm kalınlıktaki RHA zırha nüfuz edebildiği iddia edilmektedir.
L/55 Silah Sisteminin tasarım basıncı [Design Pressure] 6.7oo bar [67oMPa], azami yanma odası basıncı [Max Chamber Pressure] ise 7.6oo bar [76oMPa] olarak verilmiştir [yani azami 7.6oo bar basınca sahip mühimmatın atışında kullanılabilmekte]. Açık kaynaklarda DM53 KE Mühimmatının azami basıncının 6.5oo bar’ın üzerinde olduğu iddia edilirken, Rheinmetall verilerine göre sıcaklıktan bağımsız tahrik sistemi [TIPS] ile donatılan ve DM53’e kıyasla namlu üzerinde daha az aşınmaya yol açan DM63 KE Mühimmatında kullanılan barut hakkının ortaya çıkardığı azami basınç yaklaşık 545MPa’dır. Açık kaynaklarda M1 serisi AMT’larında kullanılan ve L/44 Silah Sistemi üzerine şekillendirilen M256 Silah Sisteminin namlu ömrü 1.5oo EFC, azami yanma odası basıncı ise 7.1oo bar [L/44 ile aynı], Merkava Mk III ve M60T AMT’nda kullanılan MG253 Silah Sisteminin ise namlu ömrü 1.5oo EFC ve azami yanma odası basıncı 7.25o bar şeklinde verilmektedir. Yeni geliştirilen 130mm Silah Sisteminin tasarım basıncı ise Rheinmetall Defence tarafından 8.8oo bar [88oMPa] olarak açıklanmıştır. Dolayısıyla L/55’e kıyasla daha uzun menzile ve daha yüksek delme gücüne sahip olacak.
3o yıl önce geliştirilen L/44 ve L/55 Silah Sistemlerinde önemli miktarda kullanılabilecek yedek kapasite bulunması nedeniyle basınç limitlerinin yukarıya çekildiğini, silah sistemlerinin daha yüksek basınca dayanabileceğinin görüldüğünü ve bu yönde bir modifikasyon gerçekleştirildiğini anımsatan GERTHENRICH, basınç değerlerinin [tasarım basınç değeri] yukarıya çekilmesi sayesinde artık çok daha hızlı olduklarını vurguladı. Bu çerçevede L/55A1 için başlatılan test programının yaklaşık 1.5 yıldır sürdüğünü anımsatan GERTHENRICH, testleri Eylül 2o17 sonuna kadar tamamlamayı hedeflediklerini söyledi. GERTHENRICH, konuyla ilgili olarak; “Sahip olduğunuz araç lastiği için size 2ookm sürate kadar kullanılabileceğinin söylenmiş olduğunu var sayalım. Ancak siz sürüş sırasında lastik ile 25okm sürate ulaşabildiğinizi gördünüz ve yaptığınız bir takım testler ile bunu doğruladınız. Dolayısıyla aracınız artık 25okm sürat ile yol alabiliyor. İşte biz de bir benzerini L/55 Silah Sistemi için yaptık. Tasarım basıncı 67oMPa idi ve şimdi bunu daha yukarı seviyelere çektik” şeklinde özetledi. Edindiğimiz bilgiye göre 2o17’de icra edilecek test atışları sırasında yeni 130mm ve 120mm L/55A1 Silah Sistemleri ile aynı hedefe atışlar yapılacak ve her iki Silah Sisteminin ve kullanılan mühimmatın aynı hedef üzerindeki etkileri gözlemlenecek. GERTHENRICH, bir soruya cevaben 130mm Silah Sistemi ile bundan 2o yıl önce gündeme gelen 140mm Silah Sisteminin performansına yakın bir performansı elde etmeyi arzuladıklarını, hatta mevcut verilere göre bunun bir miktar üzerine bile çıkabileceklerini düşündüklerini söyledi. GERTHENRICH, başka bir soruya cevaben de 130mm Silah Sisteminin Leopard 2 sonrası bir AMT için tasarlandığını ancak Leopard 2 Tankını 2o4o’lı yıllara kadar kullanmayı planlayan bir müşterinin bundan beş veya 1o yıl sonra kendilerine gelip tanka bu yeni Silah Sistemini entegre etmelerini istenmesi durumunda bir şekilde 130mm Silah Sistemini Leopard 2 AMT’na entegre edilmesini sağlayacak bir çözüm geliştirebileceklerini, ancak bugün için 130mm Silah Sisteminin Leopard 2’nin halefi için düşünüldüğünü söyledi.

Türkiye Leopard 2 ve M60 AMT’larını Modernize Etmeyi Planlıyor

TÜRKİYE, Suriye’de IŞİD/DEAŞ ve PYD/YPG terör örgütlerine karşı yürütülen operasyonlarda ortaya çıkan ihtiyaç kapsamında envanterindeki M60A1/A3 ve Leopard 2A4 AMT’larından bir bölümünü EYP ve modern Tanksavar Güdümlü Füze [ATGM] tehdidine karşı beka kabiliyetlerini artırmak üzere modernize etmeyi planlamaktadır.
Bu çerçevede partiler halinde [ilk partide 2o dolayında] 1oo dolayında Leopard 2A4 AMT ile 2oo dolayında M60A1/A3 AMT’nın modernize edilmesi bekleniyor. Henüz değerlendirme aşamasında olan çalışma için halihazırda Savunma Sanayi İcra Komitesi [SSİK]’nden başlangıç kararı alınmamıştır. Ancak edindiğimiz bilgiye göre Leopard 2A4 AMT modernizasyonu için düşünülen adaylardan biri olan Rheinmetall BMC Savunma Sanayi AŞ [RBSS], 17 kişilik bir ekip ile ön çalışmalara şimdiden başlamış durumda. Henüz Savunma Sanayi Müsteşarlığı [SSM]’nca resmi ihale süreci başlatılmamış olan Proje kapsamında Aselsan’ın da Leopard 2NG çözümü ile taraf olması bekleniyor. M60A1/A3 AMT’larının modernizasyonunda daha önce IMI ile iş birliği içinde gerçekleştirilen M60T Projesinde görev alan Aselsan, Forum Mühendislik, MKEK ve MTU-Türkiye ile 1’inci ve 2’nci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı [ABMK]’nın da görev almaları bekleniyor. İhtiyacın aciliyetine bağlı olarak modernizasyon çalışmasının belli seviyede yurt içi katkı ile yabancı ana yüklenici firma sorumluluğunda gerçekleştirilebileceğini değerlendirmekteyiz. Başlangıç kararının alınması durumunda Leopard 2A4 ve M60A1/A3 AMT modernizasyon çalışmasının ALTAY AMT Seri Üretim Fazı’na ne yönde etki edeceği ise merak konusu.
Hatırlanacağı üzere Türkiye son olarak SSİK’nin 2 Haziran 2ooo tarihli kararıyla başlatılan ve toplamda 17o M60A1 AMT’nın modernizasyonunu kapsayan M60T Projesini İsrail’de yerleşik Israel Military Industries [IMI] Firması Ana Yükleniciliğinde hayata geçirmişti. Proje öngörülen tarihten yaklaşık iki yıl sonra, 7 Nisan 2o1o’da düzenlenen ‘Son Tank Teslim Töreni’ ile sona ermişti. SSM ile IMI arasında 29 Mart 2oo2’de ABD$687.5 Milyon tutarında bir sözleşme imzalanmış ve Proje takvimi 15 Kasım 2oo2’de başlamıştı. Modernize edilen M60T Tanklarının; 120mm MG253 Ana Silah Sistemi sayesinde ateş gücü, Modern Atış Kontrol Sistemi [AKS] sayesinde gece-gündüz görüş imkanı, yüksek İlk Atımda Vuruş İhtimali değeri ve optik stabilizasyon özelliği ile hareket halinde etkin muharebe gücü, 1.ooo beygir gücündeki yeni güç grubu [MTU MT881 KA501 Dizel Motoru ve Renk RK304S Otomatik Transmisyonu] ve burkulabilir millere [64°’ye kadar burkulabilmekte] sahip yeni süspansiyon sistemi kullanılarak hareket ve manevra kabiliyeti, Reaktif Zırh Paketi ve Kule Yangın Söndürme ve İnfilak Bastırma Sistemi ile beka kabiliyeti önemli ölçüde artırılmıştır. 
M60T AMT’ları halen Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Suriye’nin kuzeyinde IŞİD/DAEŞ ve PYD/YPG terör örgütlerine karşı icra edilen operasyonlarda başarıyla görev yapmaktadır. Bu süreçte IŞİD/DAEŞ ve PYD/YPG militanlarınca Kornet, Milan-II ve TOW-II gibi modern ATGM Sistemleri kullanılarak gerçekleştirilen saldırılarda birkaç M60T AMT ağır hasar görüp kullanılamaz duruma gelse de, genel olarak M60T AMT başarılı bir performans sergilemektedir. Yüksek zırh koruması sayesinde mürettebat, birçok saldırıdan burunları bile kanamadan kurtulmuştur. Bugün için M60T AMT’larındaki en önemli eksiklik, modern ATGM tehdidine karşı üzerlerinde herhangi bir Lazer/IR İkaz Sistemi ile Aktif Koruma Sistemi’nin yer almamasıdır. Ayrıca kısa menzilli güdümsüz RPG-7 tipi tanksavar roket tehdidine karşı zırh korumasının göreceli olarak zayıf olduğu arka kasıma kafes zırh uygulaması yapılması gerekimektedir  

 

MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK

Hoşdere Caddesi, Halit Ziya Sokak,
No: 26/9 Çankaya 06540
Ankara / Türkiye
Tel: +[90-312] 441 93 54
Fax: +[90-312] 439 57 24

BİZİ TAKİP EDİN

BLOG

Designed by Etkileşim Grafik Tasarım | Powered by AdaNet