FAC-55 Hücumbotu IDEAS Fuarı’nda Büyük İlgi Gördü

STM’nin daha önce Katar ve Azerbaycan’da tanıttığı yenilikçi yaklaşımla tasarlanan yüksek süratli hücumbot ‘FAC-55’, Pakistan’daki IDEAS 2o16 Savunma Fuarı’nda büyük ilgi gördü. Tamamen yerli tasarım hücumbotlar, savaş yeteneği ile göz dolduruyor…

STM tarafından Türk Deniz Kuvvetleri Hücumbot Projesi için tasarımı yapılan ‘FAC-55’ [Fast Attack Craft] Hücumbotu Pakistan’da da görücüye çıktı. Pakistan Deniz Kuvvetleri ile ‘Denizde İkmal Gemisi’ ve ‘Denizaltı Modernizasyon Projeleri’ni yürüten ve kardeş ülke Pakistan’da başarılı işlere imza atan STM, MilGem Korvetleri’nin yanı sıra yeni, tamamen milli, yüksek süratli ‘FAC-55’ Hücumbotu ile Pakistan Deniz Kuvvetleri’nden büyük ilgi gördü.

55 knot’un üzerine çıkabiliyor…

Korvet yeteneklerine sahip, yenilikçi tasarımıyla dünyadaki benzer tipte hücumbotlardan bir adım öne çıkan FAC-55, özellikle üstün su üstü harbi kabiliyeti ile dikkati çekiyor. FAC-55, harp zamanı etkin görev yapabilecek şekilde uluslararası standartlara uygun olarak gaz türbinli tahrik sistemi ile donatılmış tek gövdeli savaş gemisi özellikleri taşıyor. Denizde saatte 55 knot’ın üzerinde yüksek hıza ulaşan yeni tip hücumbotların deplasman ağırlığı ise 535 ton.

Yaklaşık 2 yıldır devam eden tasarım çalışmaları ve yapılan testler sonucunda beklentilerin üzerinde performans gösteren FAC-55, önümüzdeki dönemde SSM tarafından yürütülen Türk Tipi Hücumbot Projesi için aday olacak.

FAC-55 Hücumbotunun, şimdiden başta Pakistan olmak üzere diğer ülkeler tarafından ilgiyle takip edildiği belirtiliyor

 

 


 

MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK

Hoşdere Caddesi, Halit Ziya Sokak,
No: 26/9 Çankaya 06540
Ankara / Türkiye
Tel: +[90-312] 441 93 54
Fax: +[90-312] 439 57 24

BİZİ TAKİP EDİN

BLOG

Designed by Etkileşim Grafik Tasarım | Powered by AdaNet