EGM ve OGM Filolarındaki Bell 429 Helikopterlerinin Göreve Hazırlık Oranı %95'e Ulaştı

Bir Textron Inc. [NYSE: TXT] kuruluşu olan Bell Helicopter, 29 Ağustosta yaptığı yazılı açıklama ile Emniyet Genel Müdürlüğü [EGM] Havacılık Dairesi Başkanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü [OGM] Havacılık Şubesi hizmetindeki Bell 429 Helikopterlerinin Göreve Hazırlık Oranı [Oparitonal Availability Rate]’nın %95’e ulaştığını duyurdu. Bell 429 Helikopterleri halen kamu güvenliğinin tesisine katkıda bulunmanın yanı sıra orman yangınlarına müdahale etme ve önleme çalışmalarında da başarıyla görev yapmaktadır.

Hatırlanacağı üzere EGM Havacılık Dairesi Başkanlığı’nın keşif ve gözetleme görevlerinde kullanılmak üzere ihtiyaç duyduğu çift motorlu Hafif Genel Maksat Helikopteri ihtiyacını karşılamak üzere Bell Helicopter ürünü 15 Bell 429 Helikopteri sipariş edilmiş venihai kabulü gerçekleştirilen helikopterler EGM Havacılık Dairesi Başkanlığı envanterine girmişti. OGM Havacılık Şubesi’nin personel ve malzeme naklinin yanı sıra orman yangınlarının havadan kontrol, sevk ve idaresi ile keşif ve gözetleme görevlerinde kullanılmak üzere ihtiyaç duyduğu 5 çift motorlu hafif sınıf helikopter ihtiyacını karşılamak üzere SSM ile Bell Helicopter Textron Inc. firması arasında 2o12 yılında bir sözleşme imzalanmış, 6ncı Bell 429’un siparişi ise 2o13 içinde verilmişti. Halen OGM Havacılık Şubesi filosunda 6 Bell 429 Helikopteri görev yapmaktadır.

Bell Helikopter Türkiye Bölge Müdürü Clay BRIDGES konuyla ilgili olarak “Türk Polis Teşkilatının [EGM Havacılık Dairesi Başkanlığı’nın] şu an eriştiği mükemmel noktadan son derece gurur duyuyorum. EGM Havacılık Dairesi oldukça üstün meziyetlerde donatılmış havacılardan oluşmakta, Bell 429 da harika bir helikopter” dedi ve ekledi “Polis Teşkilatı bu son derece zorlu dönemlerde görevlerini yerine getirirken Bell Helicopter’in 15 adet hava aracı hayat kurtarma ve Türkiye’nin daha güvenli hale gelmesine yardımcı oldu.”

“Orman Genel Müdürlüğü [OGM] Havacılık Şubesi benim için gerçekten şaşırtıcı olmuştur. Her ne kadar Bell 429 üstün özelliklerde bir helikopter olsa da OGM pilot ve teknisyenleri de göstermiş oldukları performans ve profesyonellikleri ile böylesine muhteşem başarıların kolayca elde edilmesine katkıda bulunmuşlardır” diyen BRIDGES, sözlerini şöyle noktaladı “Bizler de Bell Helicopter olarak Türkiye’nin doğal kaynaklarını korumak adına OGM’ne destek verebilmekten onur duyuyoruz.”

Türkiye Bell Helicopter için çok başarılı bir pazar olup,  Bell’in Türkiye’deki pazar payı son beş yıl içerisinde %5o’ye ulaşmıştır. Ülkemizde 26 adet Bell 429 Helikopter bulunmakta olup bu hava araçları Türkiye’nin dört bir yanında Kamu Hava Aracı [Parapublic], Ambulans Helikopter Hizmeti [EMS] ve Ticari Sektördeki [Kurumsal] görevler kapsamında her gün ülkemiz semalarında uçuş yapmaktadırlar. 

Bell 429 sadece Türkiye’de başarılı olmayıp, dünya genelinde kamu görevlerini desteklemek amacıyla yeni müşteriler kazanmaya devam etmektedir. Bell Helikopter son yıllarda İsveç Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 7 adet Bell 429, New York Polis Departmanı’na 4 adet Bell 429, Slovak Polis Teşkilatı’na ise 2 adet Bell 429 teslimatı yapmıştır. Çok amaçlı Bell 429 olağanüstü hız, menzil, havada asılı kalma [hover] performansı ve artırılmış emniyet marjlarıyla hizmet sunmaktadır.

En son teknolojik donanımlara sahip Bell 429 tamamen entegre Sayısal kokpit [Glass Cockpit], gelişmiş sürüş sistemi, sınıfının en iyisi WAAS [Geniş Alan Güçlendirme Sistemi] destekli seyrüsefer ve IFR [Aletli] uçuş yeteneğine  sahiptir. Bell 429, 7 yolcu ve 1 pilot kapasitesi ile diğer hafif sınıf çift motorlu hava araçlarından farklı olarak daha geniş kabin ve düz zemin alanına sahiptir. Zamana karşı yarışılan acil durumlarda Bell 429, 6o inç genişliğindeki yan kapıları ve opsiyonel olarak sunulan ‘istridye kabugu’ şeklinde açılan kapıları ile kolay, hızlı ve pratik erişim sağlamaktadır.

 

 


 

 

MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK

Hoşdere Caddesi, Halit Ziya Sokak,
No: 26/9 Çankaya 06540
Ankara / Türkiye
Tel: +[90-312] 441 93 54
Fax: +[90-312] 439 57 24

BİZİ TAKİP EDİN

BLOG

Designed by Etkileşim Grafik Tasarım | Powered by AdaNet