TCG Sancaktar LST Gemisi Denize İndirildi

Savunma Sanayi Müsteşarlığı [SSM] tarafından yürütülmekte olan Amfibi Gemi [LST] Tedarik Sözleşmesi kapsamında, Anadolu Deniz İnşaat Kızakları Sanayi ve Ticaret AŞ [ADİK Tersanesi] tarafından inşa edilen gemilerden ikincisi olan TCG SANCAKTAR, 16 Temmuz 2o16’da ADİK Tersanesi’nde düzenlenen törenle denize indirildi.

3 Ekim 2o15’te denize indirilen birinci gemi TCG BAYRAKTAR [L-402]’ın Şubat 2o17, ikinci gemi TCG SANCAKTAR [L-403]’ın ise Ekim 2o17’de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı [DzKK] hizmetinde göreve başlaması planlanmıştır.

 

Gemi Görev İhtiyaçları ve Harekat İsterleri

Tank çıkarma kapasiteli Amfibi Gemilerin ana görevi amfibi harekat, araç ve teçhizatı ile birlik nakli ve ateş desteğidir. Gemiler gelişmiş ve ileri Muhabere, Elektronik ve Komuta Kontrol imkanları ile, Harekat ve Lojistik görevlerine katkı sağlamanın yanında, gerektiğinde Doğal Afet Yardım [DAFYAR] görevlerini yerine getirecek imkan ve kabiliyetlere de sahiptir. Amfibi Gemiler; araç ve personel taşıma kapasitesi, gündüz ve gece helikopter harekatı yapabilme kabiliyeti, ateş desteği ve acil sağlık hizmetleri imkanı ile deniz gücümüzün dünya denizlerinde temsiline de katkı sağlayacaktır. Gemilerde kullanılacak Savaş Sisteminin tasarım ve entegrasyonu milli olarak gerçekleştirilmektedir.

Tedarik edilen Amfibi Gemiler; Karadeniz, Marmara, Ege Denizi ve Akdeniz harekat alanları ile çevre ve uzak denizlerin uluslararası sularında emniyetle seyir yapabilecektir. Araç ve personel taşıma kapasitesi, komuta kontrol hizmetleri, gündüz ve gece helikopter harekatı yapma kabiliyeti, ateş desteği ve acil sağlık hizmetleri imkanı ile deniz gücümüzün dünya denizlerinde temsiline de katkı sağlayacaktır. Ayrıca bu gemiler; amfibi harekat ile idari ve lojistik görev fonksiyonlarına katkı sağlayacak, gerektiğinde DAFYAR görevleri çerçevesinde de kullanılabilecektir.

 

Proje Geçmişi

Amfibi Gemi [LST] Tedarik Projesi, 12 Aralık 2oo6 tarih ve 347 sayılı Savunma Sanayi İcra Komitesi [SSİK] Kararı ile başlatılmış ve Teklife Çağrı Dosyası [TÇD] 12 Mayıs 2oo8’de yayımlanmıştır. 6 Ocak 2o1o tarih ve 497 sayılı SSİK Kararı ile ADİK Tersanesi ihaleyi kazanmıştır. Yapılan sözleşme görüşmeleri sonucunda 16 Haziran 2o11’de SSM ile ADİK arasında, Amfibi Gemi [LST] Tedarik Sözleşmesi imzalanmıştır.

 

Temel Teknik Özellikler

LST Gemisi tek tekneli, deplasman tipi ve tamamen çelik konstrüksiyon olarak inşa edilmiştir. Geminin üst binası balistik korumalıdır. Gemi; Nükleer, Biyolojik ve Kimyasal saldırılar için tam personel korumasına sahiptir.

Türkiye’de özel sektör tersaneleri tarafından inşa edilmekte olan en büyük ve ileri teknolojiye sahip harp gemisi olan bu Amfibi Gemiler, yerli ve özgün tasarım ile tamamen çelik olarak inşa edilmekte olup, gemilerin tüm üst binası ve köprü üstü camları balistik korumalıdır. Türk Loydu Askeri Gemi Kurallarına uygun olarak SSM ve Türk Loydu denetiminde inşa edilmekte olan Gemiler, Türk Loydu tarafından sertifikalandırılacaktır.

Gemide, 15 tonluk genel maksat helikopterinin iniş kalkışına olanak sağlayacak, bir helikopter platformu bulunmaktadır. Yükleme/boşaltma işlemlerini sağlayabilmek amacıyla geminin başında, kıçında ve yan tarafında birer kapak bulunmaktadır. Gemide, ayrıca, her biri 8 ton yük veya 4o kişi taşıyabilen, 2o knot sürat yapabilen dört LCVP çıkarma aracı ve kendinden tahrikli üç ponton yer almaktadır.

7.254 ton deplasmana ve yaklaşık 139m boya sahip olan ve 18 knot azami sürate ulaşması planlanan LST Gemilerinde, beklenen sürat değerlerini ve manevra kabiliyetini sağlayabilmek üzere her biri dört dizel makine, iki devir düşürücü dişli, iki şaft sistemi ve iki değişken açılı pervaneden oluşan ana tahrik sistemi kullanılmaktadır. Gemilerde ayrıca, iki tünel tip baş itici bulunmaktadır.

Gemide elektrik üretimi, dört ana jeneratör ile sağlanmaktadır. Gemide ayrıca, bir adet acil durum jeneratörü bulunmaktadır.

Bunların dışında gemide yerli üretim olan Komuta Kontrol Sistemi ve Stabilize Makineli Tüfek Platformu [STAMP] ile beraber pek çok elektronik sistem ve silah sistemi de bulunmaktadır.

 


   Önceki Sayılar
   
YORUMLAR
Yorumlarınızı aşağıdaki formu kullanarak bize iletebilirsiniz...

MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK

Hoşdere Caddesi, Halit Ziya Sokak,
No: 26/9 Çankaya 06540
Ankara / Türkiye
Tel: +[90-312] 441 93 54
Fax: +[90-312] 439 57 24

BİZİ TAKİP EDİN

BLOG

Designed by Etkileşim Grafik Tasarım | Powered by AdaNet