IŞIK-2o16 Muharebe Arama Kurtarma [MAK] Tatbikatı Konya’da Gercekleştirildi

Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti [KKTC], Azerbaycan, Suudi Arabistan, Macaristan ve Romanya Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri unsurlarının katıldığı Uluslararası IŞIK-2o16 Muharebe Arama Kurtarma Tatbikatı [MAK/CSAR] Basın Turu ve Seckin Gözlemci Günü 28 Haziran’da 3’üncü Ana Jet Üssü [AJUÅN] Atış Sahası’ndagercekleştirildi. 

Etkinlik kapsamında ilk olarak Türkiye’nin ev sahipliğinde 2o-3o Haziran 2o16 arasında gercekleştirilen Uluslararası IŞIK-2o16 Tatbikatı ile ilgili olarak basın mensuplarına bir brifing verildi. Brifingte konuşan Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi [AKEM] Filo Komutanı Yarbay Emin İlker KURT, organizasyonun amacının, komuta kontrol sürecini denemek ve geliştirmek olduğunu söyledi. IŞIK Tatbikatlarının 2oo9’dan beri düzenlendiğine işaret eden Yrb. KURT; Tatbikatla, gerceğe yakın harekat ortamında MAK Görev Kuvveti unsurlarının eğitim yaparak, bugün ve gelecekteki muharebe sahasının gerekli kıldığı tecrübe seviyesine gelmesini sağlamanın amaclandığını ifade etti. Tatbikatın, yılda iki dönem halinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı [HvKK] koordinatörlüğünde 3’üncü AJUÅN Komutanlığında icra edildiğine dikkati ceken Yrb. KURT, bu yılki Tatbikatın altı ülke unsurlarının katılımıyla gercekleştirildiğini vurguladı. 

Brifingi, Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Hava Korgeneral Mehmet ŞANVER, 3’üncü AJÜ ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Haluk ŞAHAR ve diğer ülkelerin askeri erkanı da izledi. 

Brifingin ardından 3’üncü AJÜ Komutanlığı atış sahasında yapılan Tatbikat kapsamında, MAK operasyonu gercekleştirildi. Senaryo gereği, düşman sahasında füze ile vurulan bir ucağın pilotu paraşütle sağ olarak yere indi. Pilotu kurtarmak icin MAK operasyonu düzenlendi. Bölgeye CN235 Ulaştırma Ucağı ile indirilen dört kişilik kurtarma ekibi kazazede pilota ulaştı. Kurtarma ekibinin verdiği bilgi doğrultusunda Özel Kuvvetler ve 135’inci MAK Filosu tarafından işaretlenen hedefler [kurtarma ekibine yaklaşan düşman kuvvetlere ait Zırhlı Personel Taşıyıcılar] F-16’lar tarafından atılan Lazer Güdümlü GBU-12 Mühimmatı ile imha edildi. Daha sonra 3’üncü AJÜ Komutanlığından havalanan altı helikopter, yaralı pilotu kurtarmak icin alana geldi. Hava unsurlarının alana kontrollü inmesinin ardından personel, cevre güvenlik önlemlerini alarak yaralı pilotu helikoptere taşıdı. Helikopterlerin havalanması sırasında, düşman kuvvetlerinin piyade askerlerince ateş acılması sonucu bir helikopter düşürüldü. Düşen helikopterdeki askeri personeli kurtarmak icin düzenlenen ikinci operasyonda, iki F-16 hedefleri vururken kazazede personel askeri helikopterlerle alınarak bölgeden uzaklaştırıldı. Kurtarma sahneleri, atış sahasındaki gözlem merkezindeki ilgililerce dikkatle izlendi. Tatbikatta MAK personeli, görevini başarıyla tamamladı. Senaryo gereği dört askeri personel, düşman tehlikesinden kurtarılırken, 1o hedef de imha edildi. 

Aralarında E-7T Havadan Erken İhbar ve Kontrol Ucağı’nın da yer aldığı 3o hava unsuru ve 193’ü yabancı toplam 357 personelin katılımıyla gercekleştirilen Tatbikata; Belcika, Katar, Kenya, Kosova, Lübnan, Makedonya, Malezya, Polonya, Sudan, Şili, Yunanistan, Bangladeş ve Singapur ise gözlemci olarak iştirak etmiştir

 

 

MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK

Hoşdere Caddesi, Halit Ziya Sokak,
No: 26/9 Çankaya 06540
Ankara / Türkiye
Tel: +[90-312] 441 93 54
Fax: +[90-312] 439 57 24

BİZİ TAKİP EDİN

BLOG

Designed by Etkileşim Grafik Tasarım | Powered by AdaNet