Uluslararası Anadolu Kartalı - 2o16 Eğitimi Konya’da İcra Edildi

Türk Silahlı Kuvvetleri [TSK]; NATO ülkeleri ve müttefik ülkelerle birlikte calışabilme kabiliyetlerini geliştirmek maksadıyla, planlı tatbikat ve eğitimfaaliyetlerine devam etmektedir. Bu kapsamda; bir senaryo dahilinde, gerceğeyakın savaş ortamında tüm katılımcıların bilgi, beceri ve tecrübelerininpaylaşılması ve birleşik harekata [Karma Kuvvet Hava Harekatı (COMAO)] yönelik eğitim seviyelerinin yükseltilmesinin amaclandığı Uluslararası Anadolu Kartalı - 2o16/2 Eğitimi [AE-‘16/2], Türkiye’nin ev sahipliğinde yedi katılımcı ile s3o Mayıs-1o Haziran 2o16 arasında Konya’da konuşlu 3’üncü Ana Jet Üs [AJÜ]Komutanlığı’nda icra edilmiştir. sYaklaşık 4ookm derinlik ve 3ookm genişliğe sahip büyük bir hava sahası olan Anadolu Kartalı Hava Sahası içinde ve sadece gündüz şartlarında icra edilen Eğitime; Hollanda, İtalya, Pakistan, Suudi Arabistan, NATO ve Türkiye’den ceşitli tipte silah sistemleri ile Avustralya ve Azerbaycan’dan suzman personel katılmıştır. Almanya, Bahreyn, Katar, Kuzey Kıbrıs Türk sCumhuriyeti [KKTC], Kosova, Makedonya, Şili ve Yunanistan ise Eğitime gözlemci olarak iştirak etmiştir. Eğitim kapsamında düzenlenen Anadolu Kartalı geleneksel hava fotoğrafcıları gününe ise, 22 farklı ülkeden s5oo’e yakın hava fotoğrafcısı katılmıştır. Milli ve yabancı unsurların gündüz müşterek harekat yapma imkan ve kabiliyetlerini geliştirmek ve kuvvetler arası karşılıklı desteği artırmak maksadıyla gerçek harekat ortamında basitten zora doğru giden jenerik bir senaryo dahilinde gercekleştirilen AE-‘16/2, hava harekatı ağırlıklı olarak icra edilmiştir. Eğitim sırasında katılımcıların eğitim seviyelerini yükseltmek ve yeni taktik ve tekniklerin denenmesine imkan sağlamak amacıyla av uçakları ve satıhta [kara ve deniz üzeri] konuşlu hava savunma silah sistemleri ile korunmakta olan taktik ve stratejik hedeflere skarşı karma hava harekatı görevleri de icra edilmiştir.

AE-‘16/2 Eğitimine toplamda 67 hava aracı ile 1.2o5 personel iştirak etmiştir. Eğitime ulusal katılım kapsamında 673 personel ve 45 hava unsuru, uluslararası katılım kapsamında ise toplamda 532 personel ve 22 uçak katılmıştır. Eğitime Türk Hava Kuvvetleri bağlısı 1’inci, 3’üncü, 4’üncü, 5’inci, 6’ncı, 7’nci, 8’inci ve 9’uncu AJÜ’nden; altı F-4E 2020, 35 F-16C/D, bir KC-135R Tanker Uçak, bir C-130, iki CN235, iki AS-532 Cougar, bir sUH-1H ve bir E-7T Havadan Erken İhbar Ucağı ile katılırken, Türk Deniz Kuvvetleri de bir Fırkateyn ve iki Hücumbot ile Eğitimd yer almıştır. Hollanda Kraliyet Hava Kuvvetleri [RNAF] bir KDC-10 Tanker Ucağı ve 3o personel, İtalya Hava Kuvvetleri [ITAF] altı Tornado ve 144 personel, Pakistan Hava Kuvvetleri [PAF] altı F-16 ve 9o personel, Suudi Kraliyet Hava Kuvvetleri [RSAF] sekiz Tornado ve 22o personel ve NATO bir E-3A AWACS Havadan İhbar Kontrol Ucağı ve 48 personel ile katılmıştır. Eğitim sırasında PAF F-16 Muharebe Uçakları çok maksatlı görevler icra ederken, ITAF ve RSAF Tornado Muharebe Uçakları hava-yer taarruz ve Düşman Hava Savunma Sistemlerinin Bastırılması [SEAD] görevlerini icra etmişlerdir.

Dünyanın bir numaralı Taktik Eğitim Merkezi olmayı hedefleyen 3’üncü AJÜ Komutanlığı bünyesindeki Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi gectiğimiz aylarda 15-19 Şubat 2o16’da Türkiye-Suudi Arabistan Ortak Hava Tatbikatı, 7-25 Mart 2o16’da TURAZ Şahini Tatbikatı ve 11-22 Nisan 2o16’da Anadolu Kartalı Eğitimi-2o16 [AE-‘16/1] Tatbikatlarına ev sahipliği yapmıştır. AE-‘16/2 Tatbikatının ardından 2o-3o Haziran 2o16’da IŞIK-2o16 Muharebe Arama Kurtarma Tatbikatı [MAK/CSAR] icra edilmiştir. Bu Tatbikat ile ilgili haberimizi yine bu sayımızda bulabilirsiniz. 2o16 Tatbikat Planına göre 3’üncü AJÜ Komutanlığı Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi; 3-14 Ekim 2o16’da TUSAP Raiders [Türkiye ve Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanlıkları arasındaki iş birliğinin artırılması, geliştirilmesi ve birlikte calışabilirliğin denenmesinin samaclandığı Tatbikat kapsamında karma hava harekıtı icra edilmektedir] ve 21 Kasım-2 Aralık 2o16’da milli katılımla icra edilecek AE-‘16/3 ve IŞIK MAK Tatbikatlarına ev sahipliği yapacaktır.

 

Seckin Gözlemci Günü ve AE-‘16/2 Brifingi

 

AE- ‘16/2Eğitimi kapsamında 7 Haziran günü düzenlenen Seçkin Gözlemci Günü sırasında etkinliği takip eden basın mensuplarına; Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi, Anadolu Kartalı Eğitimlerinin amacı ve icra edilen görevler hakkında bilgi vermek ve konuyla ilgili sorularını cevaplandırmak üzere Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi [AKEM] Brifing Salonu’nda bir Basın Brifingi düzenlendi. Brifingte Anadolu Kartalı Tatbikat Merkezi’nin, halihazırda dünyadaki üc taktik seviye eğitim merkezinden birisi olduğunun altı çizildi ve Merkezin Avrupa ve Asya’daki tek merkez konumunda olduğu vurgulandı. Brifingte Taktik Eğitim Merkezlerinin kurulma amacı ve AKEM’nin tarihçesi ile ilgili olarak da şu bilgiler aktarıldı:

“Bu Tatbikat Merkezinin kurulmasındaki sen büyük amaç, savaşın başlangıcında özellikle genç pilotların kayıplarını azaltmaktır. Buna paralel olarak; uçak kayıplarının sayısını minimum seviyeye indirmek, gerçek harekat şartlarında katılımcılar arasında bilgi paylaşımını sağlamak ve aynı zamanda katılımcı ülkeler arasındaki karşılıklı calışabilirliği sgeliştirmek düşüncesinden dolayı taktik harekat merkezleri kurulmuştur.

Anadolu Kartalı’nın ilk tohumları 199o’lı yıllarda atılmış, ilk düşünce seviyesine 199o’lı yıllarda başlamıştır. Ve o günlerde katılınan Red Flag Tatbikatı akabinde çok kısa bir zamanda, 2-3 sene içerisinde bu tesisler, alt yapı bir taraftan hazırlanırken, dokümantasyon ve doktrin calışmalarına Hava Kuvvetleri seviyesinde ve Genelkurmay seviyesinde başlatılmış ve 2oo1’de Merkezimiz acılmıştır. 2oo3’te ise Elektronik Harp Test ve Eğitim Merkezimiz [EHTES] Sivrihisar’dan buraya taşınmış, 2oo8’de ilave sosyal tesisler, misafirhaneler yapılarak Anadolu Kartalı bugünkü haline gelmiştir.

” Edindiğimiz bilgiye göre bugüne kadar 14 dost ve müttefik ülke ile NATO unsurlarının katılımıyla 38 Anadolu Kartalı Eğitimi icra edilmiş olup toplamda 32.367 personelin yer aldığı bu Eğitimler sırasında 2.674 uçak ile 22.869 sortide toplamda 34.ooo ucuş saati gercekleştirilmiştir. 3’üncü AJÜ’nde Anadolu Kartalı Eğitimlerinin yanı sıra ikili antlaşmalar kapsamında icra edilen hava tatbikatları da gercekleştirilmektedir.

Brifingte ikili tatbikatlarla silgili olarak şu bilgiler paylaşıldı: “Bugüne kadar yedi tane ikili tatbikat sicra etmiş bulunuyoruz. Amerika, Azerbaycan, Pakistan, sÇin ve Suudi Arabistan ile ikili [ortak] tatbikatlar icra etmiş bulunuyoruz. Aynı zamanda UÅNssümüzde ‘IŞIK’ adıyla bilinen Arama-Kurtarma Tatbikatı da düzenli olarak icra edilmektedir.” Brifingte Anadolu Kartalı Tesisleri, Anadolu sKartalı Eğitim Sahası ve Eğitimlerin icra süreci ile ilgili olarak da şu bilgiler paylaşıldı:

“Bizim vizyonumuz en prestijli ve tercih edilen Eğitim Merkezi olmaktır. Anadolu Kartalı; Beyaz Hücre, Kırmızı ve Mavi Hücre olarak üc bölümden oluşmaktadır. Beyaz Hücre senaryonun oluşturulması, hava görev emrinin yayımlanması, eğitim seviyesinin belirlenmesi, bütün eğitimlerin monitere edilmesi, izlenmesi ve değerlendirilmesi faaliyetlerini syürütür. Bir nevi Beyaz Hücre Anadolu Kartalı Eğitimlerinin beyni konumundadır. Kırmızı ise, burada Kırmızı rolünü oynayan 132’nci Filo ile beraber EHTES sahamızdaki Karadan Havaya Füze [SAM] Sistemleri ve radar operatörlerini içeren bir gruptan oluşmaktadır. Kırmızının amacı Mavi’ye eğitim vermektir. Kırmızı eğitim yardımcısı konumundadır. Mavi ise eğitimi alan konumundadır. Milli ve yabancı katılımcıların [filoların] bulunduğu konum Mavi konumudur.

Harekat Merkezimizde üc ayrı Mavi binası, bir Kırmızı, düşmanı oynayan bina, bir de tarafsız harekatı ve eğitimleri sevk ve idare eden ‘White Head Quarter’ dediğimiz Beyaz Hücre bulunmaktadır. Bu binaların hepsi giriş kartı ile kontrol edilmektedir. Sadece yetkili personel ilgili binaya girebilir. Kırmızı’ların Mavi’nin binasına ya da Mavi’nin Kırmızıların binasına girmesi mümkün değildir. Cünkü Mavi’ler yaptıkları senaryoları Kırmızı’lara göstermiyor. Kırmızı’lar da Mavi’lerin ne yaptığını doğal olarak bilmedikleri için harekat gerçek şartlara yakın olarak planlanabilmektedir. Sosyal tesislerimizde yaklaşık 6oo yatak kapasitesine sahip misafirhanelerimiz ve diğer sosyal tesislerimiz bulunmaktadır. Anadolu Kartalı Uçak Park Sahası ise Üssün diğer tarafında yaklaşık 5o ucağı alabilecek büyüklüktedir. Yine orada da, az da olsa sosyal tesis imkanı bulunmaktadır.

Sahamız gerçekten büyük bir sahadır. 50.ooo mil kare gibi büyük bir ölçüye ve 50.ooo feet irtifaya sahiptir. Bu özellikte bir sahayı Avrupa’da zaten havayolları nedeniyle oluşturmak neredeyse imkansıza yakındır. Dolayısıyla Anadolu Kartalı sahamızın büyüklüğü eğitim için büyük bir avantajımızdır.  Burada SAM Sistemlerini simüle etmek amacıyla ekranda goÅNrdüğünüz tehdit sistemlerini eğitim yardımcısı olarak kullanmaktayız. Üç haftalık bir Tatbikat. İlk hafta intikaller, başlangıc brifingleri ve çevre tanıma ucuşları oluyor. 2’nci ve 3’üncü hafta ise eğitimler oluyor. Eğitimler yavaştan ve güclülük derecesi artacak şekilde 2’nci haftanın sonuna kadar devam ediyor. Burada vurgulamak istediğim, özellikle günümüz harekat şartlarını dikkate alarak, daha önceki ve güncel harekatlardan alınan dersler doğrultusunda, bizler dinamik hedefleme ve zamana duyarlı hedefleme gibi görevlere ağırlık veriyoruz ve bu Tatbikatta MAK görevini her Kartal [Eagle] Sortisi sonrasında, sabah ve öğleden sonra muhakkak planlıyoruz. Eğitimin komuta-kontrolü [C2] hemen bu binanın arkasında bulunan Komuta- Kontrol Merkezi’nden icra ediliyor. Eğitimler, NATO AWACS Ucağının [E-3A] ve bizim AWACS Ucağımızın [E-7T] sağlamış olduğu görüntü ve kontroller vasıtasıyla, Radar Operasyon Merkezi’nden aldığımız görüntüyle ve gerçek zamanlı izlemeye imkan tanıyan ACMI Sistemi [İsrail’de yerleşik IAI (BVR Systems) Firması ürünü kriptosuz EHUD III Poligonsuz Hava Muharebesi Manevra Teçhizatı]’nden alınan goÅNrüntüleri kullanmak suretiyle, komuta-kontrolün amir konumundaki ‘Air Boss’ dediğimiz tecrübeli bir pilot tarafından sevk ve idare ediliyor. Bugüne kadar benzer üc faaliyeti planlamış ve icra etmiş bulunuyoruz. Bu Anadolu Kartalı’ndan sonra da üc ayrı faaliyet tekrardan Üssümüzde icra edilecektir. Doğal olarak AKE sadece Anadolu Kartalı değil Tatbikat kapsamında birçok görevleri de icra etmektedir.

AE-‘16/2’ne toplamda 22 hava unsuru ve 532 personel yabancı olarak katılmıştır. 45 tane de yerli olmak üzere toplam 67 hava aracı ve 1.2oo personelin katılımıyla bu Eğitim icra edilmektedir. Gerceğe yakın bir harekat ortamını simüle etmek, ucuş emniyetini ön planda tutmak ve mükemmel bir eğitim vermek amacımızdır.”

 


 

MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK

Hoşdere Caddesi, Halit Ziya Sokak,
No: 26/9 Çankaya 06540
Ankara / Türkiye
Tel: +[90-312] 441 93 54
Fax: +[90-312] 439 57 24

BİZİ TAKİP EDİN

BLOG

Designed by Etkileşim Grafik Tasarım | Powered by AdaNet