Taşınabilir Erken İhbar Radar Sistemi Sözleşmesi İmzalandı

SAVUNMA Sanayi Müsteşarlığı [SSM]’nın 21 Temmuz 2o16’da güncellenen resmi internet sayfasına göre Hava Kuvvetleri Komutanlığı [HvKK]’nın ihtiyacı olan Erken İhbar Radar Sistemlerinin tedarik edilmesi maksadıyla başlatılan Erken İhbar Radar Sistemleri Projesi altında 2o Haziran 2o16’da Aselsan ile bir sözleşme imzalanmıştır. Mali boyutu hakkında herhangi bir bilginin paylaşılmadığı açıklamada sözleşmesi imzalanan ve Yurt İçi Geliştirme modelinin uygulanacağı Proje altında HvKK için dört Taşınabilir Erken İhbar Sistemi’nin tedarik edileceği ifade edilmiştir.

Aselsan HvKK’nın Erken İhbar Radar Sistemi ihtiyacı kapsamında taşınabilir ve sabit tipte olmak üzere iki ayrı radar üzerinde çalışmalar yapmaktaydı. AESA tipi anten teknolojisine sahip S-Bandında çalışan söz konusu radarlara ait ölçekli modeller IDEF‘15 Fuarı sırasında Şirket standında sergilenmişti. DSA 2o16 Fuarı sırasında görüşme fırsatı bulduğumuz bir Aselsan yetkilisi 47okm menzile sahip olacak radarlar için henüz bir sözleşme imzalanmadığını ancak sözleşmenin 2o16 içinde imzalanmasını beklediklerini ve prototip sistemlerin 2o19-2o2o gibi hazır olmasının planlandığını ifade etmişti.

Aselsan 23 Haziran 2o16’da Kamu Aydınlatma Platformu [KAP]’na gönderdiği bilgi notunda SSM ile Radar Sistemleri tedarikine ilişkin olarak toplam bedeli TL285.252 Milyon ve ABD$210.523 Milyon tutarında iki ayrı sözleşme imzalandığını duyurmuştur. Bilgi notunda söz konusu sözleşmeler kapsamında teslimatların 2o17-2o23 arasında gerçekleştirileceği bilgisi de paylaşılmıştır.

Aselsan aynı zamanda SSM’nca yürütülen Mobil Kule ve Mobil Alçak İrtifa Hava Trafik Radar Sistemi Projesi altında Kara Kuvvetleri Kara Havacılık Komutanlığı’nın alçak irtifa hava trafik kontrol hizmetlerinin verilmesi, hava araçları arasındaki ayrımların, trafiğin ve uçuş kollarının takip edilmesi ve uçuş emniyetinin sağlanması hedefiyle dört Mobil Kule ve iki Mobil Alçak İrtifa Hava Trafik Kontrol Radarı teslimatı gerçekleştirecektir. Aselsan ile iş birliği yapacak Onur Mühendislik ise seyrüsefer sistemlerini teslim edecek. Bu alıma yönelik sözleşme Nisan 2o16 itibarıyla henüz imzalanmamıştı.

Diğer yandan yine DSA Fuarı sırasında edindiğimiz bilgiye göre KORAL Projesi kapsamında daha önce HvKK’na bir Elektronik Destek [ED] Sistemi ve bir Elektronik Taarruz Sistemi [ET] Aracı teslimatı gerçekleştiren Aselsan; bir Set KORAL Mobil Radar EH Sistemi’nin bir ED Sistemi ve dört ET Sistemi Aracından oluşmasından dolayı, HvKK’na ilave üç ET Sistemi Aracı teslimatı daha gerçekleştirecektir

   Önceki Sayılar
   
YORUMLAR
Yorumlarınızı aşağıdaki formu kullanarak bize iletebilirsiniz...

MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK

Hoşdere Caddesi, Halit Ziya Sokak,
No: 26/9 Çankaya 06540
Ankara / Türkiye
Tel: +[90-312] 441 93 54
Fax: +[90-312] 439 57 24

BİZİ TAKİP EDİN

BLOG

Designed by Etkileşim Grafik Tasarım | Powered by AdaNet