SAMP/T Bataryaları Kahramanmaraş’ta Devreye Girdi

SURİYE’den Türkiye’ye gelebilecek olası saldırılara karşı NATO tarafından alınan bir karar ile Kahramanmaraş’ta 5’inci Zırhlı Tugay’ın konuşlu bulunduğu Gazi Kışlası’na konuşlandırılan İtalyan Kara Kuvvetleri’nin 4’üncü Hava Savunma Alayı’na bağlı iki SAMP/T Bataryası kurulum çalışmalarının tamamlanmasını müteakip gerçekleştirilen testlerin başarıyla sonuçlanması ile 24 Haziran 2o16 itibarıyla devreye girdi.

Hatırlanacağı üzere Rusya Federasyonu’nun Suriye topraklarına çok sayıda modern muharebe uçağı ile S-400 Hava ve Füze Savunma Sistemi’ni konuşlandırması üzerine NATO da Türkiye’de konuşlu gücünü artırma kararı almış ve İtalya Askeri Ataşesi Daniele CIVICO başkanlığındaki 25 kişilik bir İtalyan heyeti incelemelerde bulunmak üzere Şubat başında Gaziantep’ten karayoluyla Kahramanmaraş’a gelmişti. Türk subayların eşlik ettiği İtalyan heyeti SAMP/T Hava ve Füze Savunma Sistemlerinin kurulumuna yönelik olarak 5’inci Zırhlı Tugay’ın konuşlu bulunduğu Gazi Kışlası ile General Mehmet Hayri Tarhan Kışlasında incelemelerde bulunmuştu. Kahramanmaraş kent merkezinde yer alan Gazi Kışlası daha önce de Alman Patriot PAC-3 Bataryalarına ev sahipliği yapmıştı. Almanya Ocak 2o13’te konuşlandırdığı her biri altı lançerden oluşan iki Patriot PAC-3 Bataryasını [PAC-3 MSE ve PAC-2 GEM+ Füzeleriyle birlikte] Aralık 2o15’te geri çekmişti.

İtalyan Kara Kuvvetleri’nin 4’üncü Hava Savunma Alayı’na bağlı SAMP/T Bataryaları ve sistemleri kullanacak İtalyan askeri personel 6 Haziran 2o16’da deniz yoluyla İskenderun Limanı’na ulaşmış, oradan da 36 tırlık bir konvoyla Gazi Kışlasına taşınmıştı. Sevk ve montaj çalışmalarının ardından kurulumu tamamlanan SAMP/T Bataryaları ile faaliyete geçiş öncesi testler gerçekleştirilmişti. İtalya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Claudio GRAZIANO da beraberindeki yedi kişilik bir heyetle birlikte 23 Haziran 2o16’da askeri bir uçakla Kahramanmaraş’a gelerek Gazi Kışlası’nda incelemelerde bulunmuş ve Ahir Dağı eteklerinde konuşlandırılan SAM/T Bataryalarının son durumu hakkında yetkililerden bilgi almıştı.

 

... İtalya Aster Blok 1NT Füze Programına Dahil Oldu!

İtalya Eurosatory Fuarı kapsamında 14 Haziran 2o16’da Paris’te imzalanan bir anlaşma ile kara konuşlu SAMP/T Hava ve Füze Savunma Sistemi’nin ve Sistemde kullanılan Aster 30 Füzesinin yeni tehdit senaryolarına uygun olarak modernizasyonunu hedefleyen Aster 30 Blok 1NT [New Technology/Yeni Teknoloji] Programı’na resmen dahil oldu. ‘İş Birliği Anlaşması’na İtalya Savunma Bakanı Roberta PINOTTI ve Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le DRIAN imza koydular. Fransa Savunma Tedarik Ajansı [DGA], Aster 30 Blok 1NT Programı’na yönelik anlaşmayı MBDA ve Thales Firmalarının oluşturduğu EuroSam Konsorsiyumu ile Aralık 2o15’te imzalamıştı.

SAMP/T Sistemi 36o° gözetleme ve angajman [Patriot Sistemi 12o°’lik bir alanda gözetleme ve 9o°’lik bir alanda hedef takibi yapabilmektedir] kabiliyetine sahiptir. İki kademeli 45okg ağırlığında ve 4.9m uzunluğunda bir füze olan Aster 30 Blok 1, 2okm önleme irtifası ve 12okm azami menzile sahiptir. Aster 30 Blok 1 Füzesi ile silahlandırılan SAMP/T Sistemi 6ookm+ menzile sahip Kısa Menzilli Balistik Füze [SRBM] tehdidine karşı tasarlanmış olup, Taktik Balistik Füze [TBM] hedefini 1okm irtifada önleyebilmektedir. Önlemenin balistik füzedeki harp başlığında taşınabilecek kimyasal veya nükleer ajanların yerdeki siviller üzerindeki etkisini en aza indirecek bir yükseklikte gerçekleştirildiği belirtiliyor. Yüksek öldürme oranı [kill rate] sayesinde normalde her hedef için tek bir Aster 30 Blok 1 Füze atışı yeterli olsa da Sistem 1o ayrı hedefe 16 füze ile angaje olabilecek kabiliyettedir.

Aster 30 Blok 1 Füzesi 6ookm+ menzile sahip balistik füzelere karşı kullanılabilirken, imzalanan kontrat altında geliştirme çalışmalarına başlanılacak Blok 1NT Füzesinin 1.oookm’ye [bazı kaynaklarda 1.5ookm olarak verilmekte] kadar menzile sahip balistik füzeleri önleyebilmesi bekleniyor. Programda bir sonraki aşamayı oluşturacak Blok 2 Füzesinin ise 3.oookm’ye kadar menzile sahip Orta Menzilli Balistik Füze [MRBM, sahte harp başlığı taşıma kabiliyetli olanlar dahil] tehdidini atmosfer dışı irtifalarda [7okm irtifaya kadar] bertaraf edebilmesi öngörülmektedir

 

 


   Önceki Sayılar
   
YORUMLAR
Yorumlarınızı aşağıdaki formu kullanarak bize iletebilirsiniz...

MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK

Hoşdere Caddesi, Halit Ziya Sokak,
No: 26/9 Çankaya 06540
Ankara / Türkiye
Tel: +[90-312] 441 93 54
Fax: +[90-312] 439 57 24

BİZİ TAKİP EDİN

BLOG

Designed by Etkileşim Grafik Tasarım | Powered by AdaNet