STA Sözleşmesi SSM ile FNSS Arasında İmzalandı

 

SAVUNMA Sanayi İcra Komitesi [SSİK]’nin 9 Mart 2o16’da gerçekleştirilen toplantısında alınan karar uyarınca FNSS Savunma Sistemleri AŞ ile yürütülmekte olan sözleşme görüşmelerinde sona gelinmiş ve Türk Silahlı Kuvvetleri [TSK]’nin Yeni Nesil Tank Avcılarının tedarikine yönelik Silah Taşıyıcı Araçlar [STA] Projesi Sözleşmesi 27 Haziran 2o16’da Savunma Sanayi Müsteşarlığı [SSM]’nda düzenlen bir törenle imzalanmıştır.

Proje kapsamında; Kara Kuvvetleri Komutanlığı [KKK]’nın envanterinde bulunan Kornet-E ile yurt içinde geliştirilmiş olan OMTaS/MIZRAK-O Güdümlü Tanksavar Füzeleri [ATGM], muharebe etkinliklerini artırmak üzere, Projeye özel geliştirilecek tanksavar kuleleri ile birlikte FNSS tarafından üretilecek KAPLAN ve PARS zırhlı araçlarına entegre edilecektir. Proje altında 184’ü paletli ve 76’sı tekerlekli tipte toplam 26o Yeni Nesil Tank Avcsı tedarik edilecektir. Modern Atış ve Komuta Kontrol yeteneklerine sahip olarak geliştirilecek olan tanksavar silah sistemi kuleleri, atışa hazır tanksavar füzelerinin yanı sıra, 7.62mm makineli tüfek ile de teçhiz edilecektir.

FNSS, KAPLAN Araç Ailesinin en hafif üyesini [KAPLAN-10 konsepti üzerine yaklaşık 15 tonluk bir araç tanımlanmıştır] STA Projesi kapsamında paletli tip ve PARS 4x4 Aracını ise tekerlekli tip tanksavar aracı olarak üretmeyi planlamaktadır. SSM tarafından konuyla ilgili olarak hazırlanan bültende Proje ile ilgili olarak şu bilgilere yer verilmiştir:

‘STA Projesi kapsamında geliştirilecek olan amfibi özellikteki paletli ve tekerlekli araçlar, balistik ve mayın korumasına sahip olacak, zırhlı birliklerle ortak harekat icra edebilecek ve modüler mekanik ve elektronik alt yapıları sayesinde ilerde doğabilecek ihtiyaçlara çabuk uyum sağlayabileceklerdir. Tanksavar Silah Sistemi taşımaya yönelik olarak geliştirilecek araçlar, dünya ordularındaki benzerleri arasında en moderni olmakla birlikte, zırh korumalı hafif yapısıyla farklı görevlerde de kullanılabilecek platformlar olarak tasarlanmıştır.

Bu Projede geliştirilen sistemlerin, tasarım, geliştirme faaliyetleri ve prototip kalifikasyon süreçleri 2o18’de tamamlanacak ve takip eden iki yıl içerisinde 26o STA sistemi ‘milli ve yerli’ üretimin örnekleri olarak KKK envanterine girecektir.’

 

STA Projesinin Gelişimi

Yurt İçi Üretim ve Entegrasyon modelinin benimsendiği STA Projesi başlangıçta KKK envanterinde bulunan TOW, Milan ve 40mm Otomatik Bomba Atar silahları ile OMTaS Hazır Alım Projesi altında SSM tarafından sipariş edilen Kornet-E ve Roketsan tarafından geliştirilen Orta Menzilli Tanksavar Silahı [OMTaS] Füze Sistemlerinin taşıyıcı araç ihtiyacını karşılamak üzere toplam 1.o75 taktik tekerlekli zırhlı araç ile Entegre Lojistik Destek kapsamındaki gereksinimlerin ve hizmetlerin tedarikini kapsamaktaydı. Teklife Çağrı Dosyası [TÇD]’nın 7 Mart 2oo8’de yayımlandığı Projede araç kırılımı; 35o TOW, 344 Milan, 229 40mm Otomatik Bomba Atar ve 152 OMTaS Taşıyıcı Araç olarak belirlenmişti. 15 Aralık 2oo8’de BMC, FNSS, Hema Endüstri, Nurol Makina ve Otokar Firmalarından teklif alınmış, müteakiben araç sayısı önce 229 40mm Otomatik Bomba Atar Aracı’nın kapsam dışına çıkarılmasıyla 954’e düşürülmüş daha sonra da KKK’nın talebi doğrultusunda 26o’a indirilmiştir. Bir süreliğine önceliğini kaybettiği için rafa kaldırılan STA Projesi 2o13’te yeniden canlandırılmış ve SSM gündemine alınmıştır. 26 Nisan 2o13 tarihli Başlatma Kararı ile çalışmalarına yeniden başlanılan STA Projesi kapsamında 21 Haziran 2o13’te FNSS Savunma Sistemleri ve Otokar Firmalarına 184’ü paletli tip [8o Kornet-E, 1o4 OMTaS/MIZRAK-O] ve 76’sı tekerlekli [76 OMTaS/MIZRAK-O] tipte olmak üzere toplam 26o STA için TÇD yayımlanmıştı. SSİK’nin 9 Mart 2o16’da gerçekleştirilen toplantısında alınan karar ile ihalede ipi göğüsleyen taraf FNSS Savunma Sistemleri AŞ olmuştu.

 

Kornet-E ve OMTaS/MIZRAK-O Tanksavar Silah Sistemleri

KKK envanterinde yer alan modern tanksavar silahlarından biri olan Kornet-E [lançer kodlaması 9K135 ve füze kodlaması 9M133 olup NATO tarafından AT-14 Spriggan olarak sınıflandırılmıştır], 5.5km menzile ve 1.2oomm kalınlığında RHA zırhlara nüfuz edebilme kabiliyetine sahiptir. Kornet-E, üçüncü nesil SACLOS [Yarı Otomatik Görüş Hattı Kumandalı] + Lazer Işın Demeti Üzerine Bindirmeli [Laser Beam Riding] Güdüm Sistemine sahiptir. 152mm çapındaki 9M133 Füzesi tandem yapıda harp başlığına sahip olup, yüksek infilaklı tanksavar [HEAT] harp başlıkları ile donatıldığında infilaklı reaktif zırh [ERA] plakaları da dahil toplam 1.2oomm kalınlığındaki RHA zırha nüfuz edebildiği iddia edilmektedir. Hatırlanacağı üzere Kornet-E Tanksavar Silah Sistemlerinin tedarikine yönelik olarak 29 Ağustos 2oo8’de RosoboronExport Firması ile imzalanan ABD$96.653 Milyon değerindeki sözleşme altında 8o lançer [9K135] ve 8oo Kornet-E [9M133] Tanksavar Füzesi sipariş edilmiş, daha sonra verilen ek sipariş ile füze sayısı 86o’a ulaşmıştır.

2o16 içinde KKK envanterine girmesi beklenen ve seri üretime yönelik hazırlık çalışmaları devam eden OMTaS/MIZRAK-O, üç ayaklı sehpa [tripod] veya kara aracı üzerinden atılabilecek şekilde tasarlanmıştır. OMTaS/MIZRAK-O ATGM; soğutmasız Kızılötesi Görüntüleyici [IIR] Arayıcı Başlık + çift yönlü kriptolu RF Veri Bağı Sistemi [RF-DLS] ve MEMS tabanlı Ataletsel Ölçüm Birimi [IMU]’nden oluşan dördüncü nesil At ve Unut Artı Güdüm Sistemi ile donatılmıştır. Kapalı alandan nişancıya zarar vermeden atılabilen 16omm çapındaki MIZRAK-O’nun; üstten vuruş [top attack] ya da doğrudan vuruş modları ile at-unut ya da at-güncelle atış modları, atış öncesince nişancı tarafından fırlatma sistemi üzerinden seçilebilmektedir. Reaktif zırhlara karşı da etkili olduğu belirtilen tandem yapıda bir harp başlığına sahip olan MIZRAK-O, asgari 2oom ve azami 4km menzil içinde kullanılabilecektir  

 


   Önceki Sayılar
   
YORUMLAR
Yorumlarınızı aşağıdaki formu kullanarak bize iletebilirsiniz...

MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK

Hoşdere Caddesi, Halit Ziya Sokak,
No: 26/9 Çankaya 06540
Ankara / Türkiye
Tel: +[90-312] 441 93 54
Fax: +[90-312] 439 57 24

BİZİ TAKİP EDİN

BLOG

Designed by Etkileşim Grafik Tasarım | Powered by AdaNet