AKYA Milli Ağır Torpido Dönem-2 Sözleşmesi İmzalandı

AKYA Dönem-1 Projesi kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı [DzKK]’nın tasarım ve performans sorumluluğunda geliştirilen AKYA Milli Ağır Torpido prototipinin [kontrollü test torpidosu] endüstrileştirilerek seri üretime hazır hale getirilmesi ve belirlenen kritik alt sistemlerin, sektörde yer alan firmaların faaliyet alanlarına uygun bir şekilde geliştirilmesinin hedeflendiği AKYA Dönem-2 Projesi Sözleşmesi Savunma Sanayi Müsteşarlığı [SSM] ile Ana Yüklenici Roketsan arasında Temmuz’da imzalandı.

AKYA Dönem-2 Projesi’ne ilişkin Teklife Çağrı Dosyası [TÇD] SSM tarafından 2o Şubat 2o14’te Roketsan AŞ’ye yayımlanmış ve Sözleşmesinin Roketsan ile imzalanması için gerekli onay 9 Mart 2o16’da düzenlenen Savunma Sanayi İcra Komitesi [SSİK] Toplantısında alınmıştı. Eurosatory 2o16 Fuarı sırasında konuşma fırsatı bulduğumuz bir Roketsan yetkilisi IDEF‘17 Fuarı’nda 533mm [21 pus] AKYA Milli Ağır Torpidosu’na ait bir mock-up’ın sergilenebileceğini ifade etmiştir.

AKYA Projesinin ilk aşaması [Dönem-1 Projesi], tasarım ve performans sorumluluğu sadece DzKK’nda olacak şekilde; beklenen takvim ve maliyetin altında yürütülmüş ve faaliyetler DzKK mühendis ve kullanıcı personelinin liderlik ve desteği ile tamamen milli olarak geliştirilen kontrollü test torpidosu ile icra edilen başarılı atışların ardından tamamlanmıştı. Sözleşmesi 8 Mayıs 2oo9’da imzalanan AKYA Dönem-1 Projesi kapsamında temel olarak torpidonun hidrodinamik formunun belirlenmesine yönelik çalışmalar ile belirli alt sistemlerin tasarım ve üretimine yönelik faaliyetler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca eğitim bataryası konusunda ayrı bir ArGe çalışması da yürütülmüştür.

Üzerinde harp başlığı ve aktif/pasif sonarı yer almadan ilk atış denemesi 11 Temmuz 2o13’te Marmara Denizi’nde başarıyla icra edilen AKYA Milli Ağır Torpidosu, Türk Deniz Kuvvetleri envanterindeki denizaltılarda yer alan emektar ağır torpidoların [Mk14, Mk23, Mk37 Mod 2, Mk37 Mod 3, SST-4 Mod 0 ve Mk24 Mod 2 TigerFish] yerine birinci alternatif olarak kullanılabilecek ve hem su üstü [SUH/ASuW], hem de denizaltı [DSH/ASW] hedeflerine karşı atılabilecek şekilde tasarlanmış 533mm [21 pus] çapında, batarya [akü] tahrikli [Otto Fuel tercih edilmemiştir], fiber optik tel güdüm, aktif ve pasif akustik sonar ile manyetik sensör donanımlı bir ağır torpido silahıdır.

AKYA Milli Ağır Torpidosunun endüstrileştirme çalışmalarını takiben 2o18’de seri üretime hazır hale getirilmesi ve ilk olarak modernize edilen Ay Sınıfı ve/veya Preveze Sınıfı denizaltılarda denenmesi, müteakiben DzKK envanterindeki tüm denizaltılarda birinci alternatif torpido olarak kullanılması bekleniyor 

 

AKYA Milli Ağır Torpido Teknik Özellikler

 Uzunluk: 7m.

Çap:21 pus/53.3cm.

Ağırlık: 1.2 ton.

Tahrik Sistemi: Elektrikli.

Batarya: Gümüş Oksit-Çinko tipi akülerin kullanıldığı tahmin edilmekte.

Menzil: 15km [4okt sürat ile].

Azami Sürat:  4okt [saatte 4o deniz mili].

Sevk Sistemi: Tek eksende birbirinin ters istikametine dönen iki pervane.

Güdüm: At ve Unut tipi, Aktif/Pasif Akustik Sonar + Fiber Optik Tel Güdüm + Manyetik Sensör.

Gövde:  Metal gövde [tahmin], fiber burun kısmı.

Sonar: Uyumlu Dizin Sonar [Conformal Array Sonar] torpidonun fiber malzemeden imal Parabolik Baş Bodoslamasında yer almakta [Parabolik burun yapısı torpidonun hem kendi sesini azaltmakta, hem de kavitasyonu düşürmekte].

Harp Başlığı:  AKYA’nın DM2A4 Torpidosunda kullanılandan [26okg PBX] daha ağır bir harp başlığına sahip olması bekleniyor.

Hedef: Çift maksatlı [SUH/DSH] kullanım için tasarlanmış olsa da öncelikli hedeflerin, uyumlu dizin sonar tercihinden dolayı, su üstü harp gemileri olduğu tahmin ediliyor.

Birim Maliyet: AKYA’nın birim maliyetinin, DM2A4 ve Mk48 Mod 6AT Ağır Torpidolarına kıyasla daha düşük olması bekleniyor. 

 

   Önceki Sayılar
   
YORUMLAR
Yorumlarınızı aşağıdaki formu kullanarak bize iletebilirsiniz...

MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK

Hoşdere Caddesi, Halit Ziya Sokak,
No: 26/9 Çankaya 06540
Ankara / Türkiye
Tel: +[90-312] 441 93 54
Fax: +[90-312] 439 57 24

BİZİ TAKİP EDİN

BLOG

Designed by Etkileşim Grafik Tasarım | Powered by AdaNet