İlk Üç Chinook Helikopteri Türkiye’ye Ulaştı

TÜRK Kara Kuvvetleri için sipariş edilen altı CH-47F Chinook Ağır Yük Helikopterlerinden ilk üçü Temmuz’da Türkiye’ye getirildi. Amerika Birleşik Devletleri [ABD]’nde Boeing tesislerinde imal edildikten sonra bir ticari yük gemisiyle Türkiye’ye sevk edilen üç helikopter 14 Temmuz 2o16 günü İzmir’e ulaştı. Limanda gemiden indirilen helikopterler daha kolay taşınabilmeleri ve gemide fazla yer kaplamamaları için yükleme öncesinde sökülen parçalarının burada monte edilmesinin ardından uçurularak 3’üncü Kara Havacılık Alay Komutanlığı’na da ev sahipliği yapan Gaziemir Hava Üssü’ne götürüldü.

Helikopterlerden biri [7461 kuyruk numaralı] 14 Temmuz günü Kara Kuvvetleri Komutanlığı [KKK]’na teslim edilmek üzere uçurularak Ankara’daki Kara Havacılık Komutanlığı’na götürülmüştür. Montaj işlemlerinin tamamlanmasının ardından Gaziemir Hava Üssü’ne getirilen diğer iki helikopterin ise 2o Temmuz 2o16 itibarıyla halen İzmir’de bulunduğu, ancak Temmuz içinde KKK’na teslim edilmek üzere yine uçurularak Ankara’daki Kara Havacılık Komutanlığı’na götürüleceği belirtildi.

2o16 içinde toplamda altı CH-47F teslimatı planlanmış olup, ilave üç Chinook Helikopterinin ise Eylül içinde Türkiye’ye getirilmesi beklenmektedir. Özel Kuvvetler Komutanlığı [ÖzKK, dört] ve Milli Savunma Bakanlığı [MSB, bir] için sipariş edilen ikinci parti beş helikopterin ise 2o18 sonu ve 2o19 başında teslim edilmeleri planlanmıştır. MSB Genel Sekreterliği tarafından 29 Haziran 2o15’te yapılan açıklamada MSB için tedarik edilecek Chinook Helikopterinin; personel nakli, Milli Savunma Bakanı ve maiyeti veya görevlendireceği personel ile beraberindeki eşya/malzemenin havadan taşınmasında kullanılacağı vurgulanmıştı.

Hatırlanacağı üzere Türk Kara Kuvvetleri için 4 Temmuz 2o11’de yürürlüğe giren sözleşme altında Yabancı Askeri Satışlar [FMS] kanalı ile altı CH-47F Ağır Yük Helikopteri siparişi verilmiş ve ilk helikopterin 2o16’da hizmete girmesi planlanmıştı. 7 Ocak 2o15’te düzenelenen Savunma Sanayi İcra Komitesi [SSİK] Toplantısında ise ilave beş Chinook Helikopterin daha sipariş edilmesi, böylelikle helikopter sayısının 11’e çıkarılması kararlaştırılmıştı.

CH-47F Helikopterlerinde görev alacak 28 pilot, altı eğitmen pilot, altı bakım/test pilotu ve 16 teknisyenden oluşan personelin eğitimi ABD Kara Kuvvetleri’nin Fort Rucker, Alabama’daki Kara Havacılık Merkezi tesislerinde icra edilmektedir. Bu çerçevede uçuş eğitimlerine teslimat öncesinde 2o15 içinde başlanılmıştı.

ABD Kara Kuvvetleri’ne teslim edilmekte olan CH-47F Chinook Helikopterleri ile benzer konfigürasyona sahip olacakları kaydedilen KKK CH-47F Helikopterleri, Robinson üretimi 8oo galon [3.o28 litre] yakıt kapasiteli çarpışmaya dayanıklı Artırılmış Menzil Yakıt Sistemi II [ERFS II] ile donatılmaktadır. Devlet Malı Malzeme [DeMaM/GFE] kapsamında tedarik edilerek helikopterlere monte edilecek ERFS II dahili [kabin içinde taşınıyor] ilave yakıt tankı ile Chinook Helikopterinin 3oonm olan standart menzilinde yaklaşık iki kat artış sağlanmaktadır. Chinook Helikopterine menzil artırımı için normalde bir, diğer helikopterlere veya kara araçlarına yerde yakıt ikmali görevinde kullanıldığında [bu durumda Robertson ürünü İleri Bölge Yakıt İkmal Teçhizatı (FARE)’nın da yüklenmesi gerek] ise azami üç ERFS II tankı monte edilebilmekte. Üç ERFS II dahili ilave yakıt tankı ile CH-47F Helikopterinin menzili 1.1oonm’ye ulaşmaktadır. Yakıt ikmali görevinde ise Chinook 15onm uzaktaki bir ileri bölge üssüne uçarak oradaki hava veya kara araçlarına 2.4oo galon yakıt transfer edebilmekte  Önceki Sayılar
   
YORUMLAR
Yorumlarınızı aşağıdaki formu kullanarak bize iletebilirsiniz...

MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK

Hoşdere Caddesi, Halit Ziya Sokak,
No: 26/9 Çankaya 06540
Ankara / Türkiye
Tel: +[90-312] 441 93 54
Fax: +[90-312] 439 57 24

BİZİ TAKİP EDİN

BLOG

Designed by Etkileşim Grafik Tasarım | Powered by AdaNet