... Aselsan 2o16’da 8 CATS Teslimatı Gerçekleştirecek!

2o16 yılı sonuna kadar 8 adet CATS HD Elektro-Optik [EO/IR] Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi teslimatı gerçekleştirecek Aselsan, 2o17’den itibaren teslimat hızını ayda 3 adede çıkarmayı böylelikle yılda 36 adet CATS teslimatı gerçekleştirmeyi hedefliyor. Buna göre 2o16 yılını sistemi olgunlaştırma ve Seri Üretim Fazı’na hazırlık çalışmaları için planlayan Aselsan, Ocak 2o17’den itibaren ayda en az 3 adet CATS teslimatı yapabilmek için gerekli altyapı hazırlık ve malzeme tedarik/sipariş çalışmalarına şimdiden başlamış durumda.

Halen ellerinde teslimata hazır 3 CATS [Ortak Diyafram Açıklıklı Hedefleme Sistemi]’nin bulunduğuna ve bu yıl içinde teslim edilecek CATS’lerin tamamını geliştirme fazı ürünü olarak değerlendireceklerine dikkat çeken Aselsan yetkilisi bunlardan 3’ünün TAI’ye teslim edileceğini açıkladı. Daha önce 1 CATS HD EO/IR Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi’nin Sistem Entegrasyon Laboratuvarı [SEL/SIL]’nda kullanılmak üzere TAI’ye teslim edildiğini, Ekim-Aralık 2o16’da ise ilave 2 CATS’nin Anka-S İHA’nda kullanılmak üzere yine TAI’ye teslim edileceğini vurgulayan Aselsan yetkilisi geriye kalan 5 CATS HD EO/IR Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi’nden 2’sinin Baykar Makina ürünü BAYRAKTAR TB2 Silahlı İHA [TB2-S]’na takılacağını diğer 3’ünün ise EGM’ne teslim edileceğini kaydetti. Temmuz ayı başlarında CATS’in BAYRAKTAR TB2-S İHA’na entegre edilerek uçuş testinin yapılması planlanmıştır. Entegrasyon kapsamında ufak bir modifikasyon çalışması yapılması gerektiğine dikkat çeken Aselsan yetkilisi “Onunla ilgili çalışmalarımız hızla gidiyor” dedi. EGM Helikopter Daire Başkanlığının da katkılarıyla bir Bell 429 Helikopterine CATS HD EO/IR Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi’nin entegre edildiğini ve Ankara, Gölbaşı’nda başarılı üç uçuş gerçekleştirildiğini anımsatan şirket yetkilisi EGM’nün talep ettiği iyileştirmeleri gerçekleştirdiklerini ve halihazırda ayda bir kez uçuş testi yaptıklarını ve 2o16 yılı sonuna kadar geliştirme faaliyetlerine devam edeceklerini anlattı. EGM Havacılık Daire Başkanlığı için TAI’den tedarik edilecek Anka Blok-B Operatif İHA’ları da yine CATS HD EO/IR Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi kullanılacaktır.

Sistemin daha da olgunlaşması için çaba harcadıklarını aktaran şirket yetkilisi ayrıca Vestel Savunma ile birlikte çalıştıklarını, halihazırda KARAYEL Taktik İHA’ya CATS entegre edilmemiş olsa da arayüzleri aynı duruma getirmek üzere çalışmalar yaptıklarını belirtti. 

CATS EO/IR Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi için yurt dışından da önemli bir talep bulunduğuna dikkat çeken Aselsan yetkilisi bir sorumuza cevaben ortak optik ve ortak pencere yapısının kullanımı sayesinde belli bir hafiflemenin sağlandığı cihazın toplam ağırlığının halihazırda Lazer Hedef İşaretleyici [Laser Designator] ile birlikte yaklaşık 57kg olduğunu kaydetti.

3-5 mikron bandında çalışan çoklu algılayıcıya sahip CATS üzerinde; 1.92ox1.o8o çözünürlüğe sahip renkli gündüz kamerası, 64ox512 piksel dedektöre sahip yüksek çözünürlüklü 3’üncü nesil IR kamera ve 65ox48o piksel çözünürlüğe sahip çok dar bakış açılı düşük ışık kamerası için tek bir optik sensör yer almaktadır. Dahili Ataletsel Ölçüm Birimi [IMU]’ne sahip olan CATS’nde ayrıca Lazer Mesafe Bulucu ve Hedef İşaretleyici ile Lazer Aydınlatma Birimi ve Lazer Noktalama Birimi de yer almakta. CATS Elektro-Optik Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi’nde AselPOD’da olduğu gibi Diyot Pompalı Lazer Mesafe Bulucu ve Hedef İşaretleyici kullanıldığı için AselFLIR-300T’nin aksine 20.oooft’in [azami 25.oooft] üzerindeki irtifalarda da hassas hedef işaretlemesi yapılabilecek. Gimbal çapı 38o-4oomm [15-16 inç] olarak verilen CATS, sabit ve döner kanatlı hava platformlarına ilave olarak deniz platformlarında da kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. CATS’nin aynı zamanda uzun yıllardır hizmette olan ve artık bakım ve tutum faaliyetleri zorlaşan emektar AselFLIR-200’ün de yerini alması bekleniyor.

MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK

Hoşdere Caddesi, Halit Ziya Sokak,
No: 26/9 Çankaya 06540
Ankara / Türkiye
Tel: +[90-312] 441 93 54
Fax: +[90-312] 439 57 24

BİZİ TAKİP EDİN

BLOG

Designed by Etkileşim Grafik Tasarım | Powered by AdaNet