STM, Pakistan’da Bir İlki Başardı

STM, 22 Haziran 2o16 tarihinde yayımladığı bir basın bülteni ile Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı’nın açtığı denizaltı modernizasyon ihalesini, denizaltının üreticisi DCNS Tersanesi’ne karşı kazanarak önemli bir başarıya imza attığını duyurdu. Sonuçlandırılması durumunda  bu proje ile ülkemizde ilk defa denizaltı gibi ileri teknoloji gerektiren bir alanda mühendislik ihracatı gerçekleştirilmiş olacak.

STM, Pakistan Deniz Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan Khalid Sınıfı Dizel/Elektrik ve MESMA AIP tahrikli ‘Agosta 90B’ Denizaltıların yarı ömür modernizasyonu amacıyla yapılan uluslararası ihalede, bu denizaltıları tasarlayıp üreten Fransız DCNS Tersanesi ile zorlu ve uzun bir rekabet sonucunda ipi göğüsleyen taraf olmuştur. 1’i kesin, ikisi opsiyonlu toplam 3 ‘Agosta 90B’ Denizaltısının modernizasyonunu içeren anlaşma, Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı ile STM arasında, Türkiye'nin Pakistan Büyükelçiliği ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı yetkililerinin müşahitliğinde 22 Haziran 2o16 tarihinde Rawalpindi/Pakistan’da imzalanmıştır. Pakistan basınına göre söz konusu proje Milli Savunma Bakanı Fikri IŞIK’ın Haziran ayı başında Pakistan’a gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında Pakistanlı mevkidaşı Khawaja Muhammad ASIF ile yaptığı görüşmede de gündeme gelmişti.

Khalid Sınıfı Dizel/Elektrik ve MESMA AIP tahrikli ‘Agosta 90B’ Denizaltıların yarı ömür modernizasyonuna yönelik proje kapsamında ihale süreci 16 Nisan’da başlamıştı. İhale sürecinin sonucunda STM, Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı tarafından teknik ve ticari olarak üstün bulunmuş ve Ana Yüklenici olarak seçilmiştir. İmzalanan sözleşme altında modernizasyon faaliyetleri Pakistan’daki yerel bir tersanede yapılacak. İlk denizaltının sözleşmenin yürürlüğe girmesini müteakip 45 ay sonra [To+ 45 ay] teslim edilmesi planlanmıştır. Diğer denizaltıların ise 1 yıl ara ile modernize edilmesi öngörülmüştür.

 

 


 

MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK

Hoşdere Caddesi, Halit Ziya Sokak,
No: 26/9 Çankaya 06540
Ankara / Türkiye
Tel: +[90-312] 441 93 54
Fax: +[90-312] 439 57 24

BİZİ TAKİP EDİN

BLOG

Designed by Etkileşim Grafik Tasarım | Powered by AdaNet