KARAYEL’den İlk Atışta Tam İsabet!

2o11’de Savunma Sanayi Müsteşarlığı [SSM] ile imzalanan sözleşme ile yola çıkan Vestel Savunma Sanayi’nin Türk mühendislerle ve tamamen yerli imkanlarla geliştirdiği Taktik Sınıf İnsansız Hava Aracı [İHA] KARAYEL’in silahlı versiyonu Konya Karapınar semalarındaki ilk mühimmatlı atışını 15 Haziran 2o16 günü başarıyla gerçekleştirdi.

Taktik seviyedeki İHA’nın ana kriteri olan keşif/gözetleme fonksiyonunu, Türk Silahlı Kuvvetleri [TSK]’nin operasyonel kullanımlarında Ekim 2o15’ten bugüne 24 saat esasına göre başarıyla yerine getiren KARAYEL, bu kez bir sonraki kriter olan silahlı kullanım testini de  MAM-L Güdümlü Mühimmatının sağlayıcısı olan Roketsan’ın değerli katkılarıyla başarıyla geçti. Konya’da konuşlu 3’üncü Ana Jet Üssü [AJÜ]’nden iki adet Roketsan ürünü MAM-L Güdümlü Mühimmatı ile havalanan KARAYEL Silahlı İHA, Karapınar Atış Sahası’nda yer alan sabit hedefe kendi faydalı yükü üzerindeki lazer hedef güdümleyici ile işaretleyerek bıraktığı MAM-L Güdümlü Mühimmatları ile tam isabet kaydetti.

Vestel Savunma tarafından yayımlanan bültende KARAYEL SilahlıİHA’nın test atışlarında kusursuz bir performans sergileyerek, hedefini tam on ikiden vurduğu ifade edildi. Verilen bilgiye göre test atışları kapsamında biri harp başlıklı [canlı] ikisi de harp başlıksız [cansız] olmak üzere toplam üç MAM-L atışı icra edildi. Mühimmatlardan ikisi perde hedefe, biri ise bir toprak hedefe atılmıştır. F-16 Savaş Uçaklarına hedef aydınlatması görevi icra edilen sonraki test uçuşunda ise yine Karapınar Atış Alanında yer alan hedeflere yapılan atışlar başarıyla sonuçlanmıştır.

Mühimmatlı olarak ilk kez gerçekleştiren ve Hava Kuvvetleri Komutanı [HvKK] Hava Orgeneral Abidin ÜNAL ile TSK’nin üst düzey temsilcilerinin de izlediği test atışlarında başarı tazeleyen KARAYEL İHA’nın silahlandırılmasıyla ilgili çalışmalar, TSK’nden gelen talep üzerine, başlatılmış ve yaklaşık 3 ay gibi kısa tamamlanmıştı. Aralık 2o15’de başlayan MAM-L Güdümlü Mühimmat entegrasyon çalışmalarının tamamlanmasını müteakip MAM-L ile yüklü olarak ilk uçuş testi 15 Nisan 2o16 günü gerçekleştirilmişti.

TSK tarafından operasyonel ve tatbikatlar esnasındaki kullanımlarında kötü hava ve zor coğrafya şartlarında başarıyla görev yapabildiği görülen KARAYEL Taktik İHA, geçtiğimiz Mayıs ayında İzmir’de düzenlenen ve Türk Silahlı Kuvvetleri [TSK]’nin en önemli tatbikatlarından biri olarak bilinen EFES-2o16’da da kendisine verilen görevleri başarıyla yerine getirerek göz doldurdu ve ulusal ve uluslararası gözlemcilerden tam not almayı başardı.

EFES-2o16 Tatbikatı, bu yıl bir ilke imza atarak, Türk Savunma Sanayi firmalarına; uluslararası üst düzey askeri ve devlet erkanı katılımcılarına kendi ürünlerini teşhir edebilme imkanı sundu. Bu bağlamda, yaklaşık 2oom2 alanda ürünlerini sergileyen Vestel Savunma, yerli İHA çözümleriyle dikkat çekti. Edindiğimiz bilgiye göre şirket KARAYEL’in ihracatı için farklı ülkelerle görüşmelerine halihazırda devam etmekte.

SSM ile imzalanan kiralama hizmeti sözleşmesi altında Ekim 2o15’ten bugüne faydalı yükü [kamera], ana ve yedek veri bağı entegrasyonu tamamlanmış, ileri üs transferlerini yapar halde TSK tarafından Doğu Anadolu Bölgesinde operasyonel görevlerde kullanılan KARAYEL Taktik İHA Sistemi’nde uçaklar 24 saat esasına göre görev yapmakta. Edindiğimiz bilgiye göre 22 Haziran 2o16 itibariyle kiralama hizmeti sözleşmesi altında 4 KARAYEL İHA uçuşlarına devam etmekte olup ilave 2 KARAYEL İHA ise ana üste ilk uçuşunu yapmak üzere hazır beklemektedir.

 

 

 


 

MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK

Hoşdere Caddesi, Halit Ziya Sokak,
No: 26/9 Çankaya 06540
Ankara / Türkiye
Tel: +[90-312] 441 93 54
Fax: +[90-312] 439 57 24

BİZİ TAKİP EDİN

BLOG

Designed by Etkileşim Grafik Tasarım | Powered by AdaNet