Otokar, EFES Tatbikatı’nda ALTAY Tankını Sergiledi

Türkiye’nin en büyük özel sermayeli savunma sanayi şirketi Otokar, Türk Silahlı Kuvvetleri [TSK]’nin 4 Mayıs - 4 Haziran 2o16 tarihleri arasında düzenlediği ‘Efes-2o16 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı’ kapsamında kara sistemleri ürünlerini sergiledi.

Tatbikata katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Başbakan Binali YILDIRIM, Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi AKAR, Milli Savunma Bakanı Fikri IŞIK ve Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Otokar standını ziyaret ederek burada sergilenen ürünler hakkında bilgi aldılar. Otokar Yönetim Kurulu Başkanı ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Y. KOÇ, Koç Holding CEO’su Levent ÇAKIROĞLU, Otokar Yönetim Kurulu üyeleri Kudret ÖNEN ve Serdar GÖRGÜÇ, Cumhurbaşkanı ve beraberindeki heyete başta ALTAY Ana Muharebe Tankı [AMT] olmak üzere Otokar ürünleri hakkında bilgi verdiler.

Bu yıl ilk defa dost ve müttefik ülke unsurlarının da katılımıyla yapılan Tatbikat devam ederken düzenlenen ‘Efes-2o16 Savunma Sanayi Sergisi’nde Türkiye’nin lider kara sistemleri üreticisi Otokar, ALTAY AMT’nın yanı sıra yine kendi tasarımı ve üretimi olan zırhlı araç ailesini tanıttı. Sergide Otokar’ın COBRA, COBRA II, ARMA 6x6 ve ARMA 8x8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçları [TTZA] ile Tulpar paletli Zırhlı Muharebe Aracı [ZMA] yer aldı.

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, 6o tona kadar uzanan araçlarını ve kule sistemlerini Türkiye’nin yanı sıra 5 kıtada 3o’a yakın ülkeye ihraç ediyor. Bugün 30.ooo’e yakın Otokar ürünü araç, dünyanın çok farklı noktalarında, zorlu iklim koşulları altında, riskli bölgelerde aktif olarak hizmet veriyor.

ALTAY Kalifikasyon Testleri Devam Ediyor

Otokar, 2oo9 yılında Türkiye’nin yeni nesil Ana Muharebe Tankı ALTAY’ın tasarım, geliştirme ve prototip üretim çalışmaları için görevlendirilmişti. ‘Konsept Tasarım’, ‘Detaylı Tasarım’ ve ‘Prototip Geliştirme ve Kalifikasyon’ olmak üzere üç aşamadan oluşan Dönem I olarak adlandırılan bu süreç Otokar Ana Yükleniciliğinde yürütülüyor. Yaklaşık ABD$5oo Milyon tutarında bir bütçeye sahip olan projedeki tüm adımları plana uygun olarak başarıyla devam ettiren Otokar, şu ana kadar beş adet prototip üretti. Halihazırda Dönem I’in son aşaması olan ‘Sistem Kalifikasyon ve Kabul Testleri’ Kara Kuvvetleri Komutanlığı [KKK] ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı [SSM] tarafından yapılan testlerle devam ediyor.

Projenin sonunda tüm tasarım ve fikri mülkiyet haklarına Türkiye Cumhuriyeti’nin sahip olacağı ALTAY Ana Muharebe Tankı, aynı zamanda Türkiye’nin yurtdışına teknolojik bağımlılığını azaltacak olması açısından da çok önemli bir teknolojik sembol. 2o18 yılında KKK envanterine girmesi hedeflenen 3+ Nesil ALTAY AMT ile birlikte TSK dünyanın en modern Ana Muharebe Tanklarından birine kavuşacak.

MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK

Hoşdere Caddesi, Halit Ziya Sokak,
No: 26/9 Çankaya 06540
Ankara / Türkiye
Tel: +[90-312] 441 93 54
Fax: +[90-312] 439 57 24

BİZİ TAKİP EDİN

BLOG

Designed by Etkileşim Grafik Tasarım | Powered by AdaNet