Rolls-Royce’tan, İtalyan Donanmasına MT30 Gaz Türbinleri

İtalyan Deniz Kuvvetlerinin yeni Havuzlu Helikopter Gemisi [LHD] için Rolls-Royce’un MT30 Gaz Türbinleri seçildi. Dünyanın en güçlü denizcilik gaz türbini olan MT30, İtalyan Deniz Kuvvetlerinin modernizasyon programının en önemli adımlarından birini oluşturuyor.

İtalya’nın, 20.ooo tonluk deplasman hacmi bulunan Havuzlu Helikopter Gemisi [LHD]’ni, iki adet MT30 Gaz Türbini hareket ettirecek. 2o22 yılında teslim edilmesi planlanan LHD, İtalyan Tersanesi Fincantieri tarafından, İtalyan Deniz Kuvvetlerinin modernizasyonu kapsamında hayata geçirilen, Deniz Yasası Yatırım Programı altında inşa edilecek. Program kapsamında Euro1.1 Milyar değerindeki sözleşme 1 Temmuz 2o15’de imzalanmıştı.

Rolls-Royce Denizcilik Birimi Başkanı Don ROUSSINOS türbin ihalesiyle ilgili, “Bu prestijli gemi için, günümüzdeki en güçlü deniz gaz türbini olan MT30’un seçilmiş olması bizi çok sevindirdi. Bu anlaşma, Fincantieri’nin motorun tasarım ve performansına olan güveninin bir neticesi… Fincantieri ve İtalyan Deniz Kuvvetleriyle çalışacağımız için çok heyecanlıyız,” şeklinde konuştu. 

MT30 Gaz Türbinleri Rolls-Royce uçak motorları teknolojisi temel alınarak geliştirildi. 45 milyon saatin üzerinde çalışma gücüne sahip olan MT30, dünyanın en güçlü deniz gaz türbini olma özelliğini taşıyor. MT30 daha önce de dünyanın büyük ve gelişmiş donanma programları için kullanılmıştı. Bunlar arasında İngiliz Kraliyet Deniz Kuvvetleri [RN]’nin Queen Elizabeth Sınıfı Uçak Gemileri ile Tip 26 Küresel Savaş Gemisi ve Kore Cumhuriyeti’nin yeni FFX-II Incheon Sınıfı Fırkateynleri bulunuyor. MT30 halihazırda ABD Deniz Kuvvetleri [US Navy]’nin DDG-1000 Zumwalt Destroyerleri ile Fincantieri’nin ABD kolunu oluşturan Fincantieri Marine Group tarafından inşa edilen Freedom Sınıfı Kıyı Muharebe Gemilerine [Littoral Combat Ship/LCS] güç sağlıyor.

MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK

Hoşdere Caddesi, Halit Ziya Sokak,
No: 26/9 Çankaya 06540
Ankara / Türkiye
Tel: +[90-312] 441 93 54
Fax: +[90-312] 439 57 24

BİZİ TAKİP EDİN

BLOG

Designed by Etkileşim Grafik Tasarım | Powered by AdaNet