Türk Savunma Sanayi Romanya’ya Çıkarma Yaptı

Türkiye’de özellikle MilGem [Milli Gemi] Projesi ile büyük bir ivme kazanan denizcilikte yerli dizayn, mühendislik ve entegrasyon yeteneğinin STM liderliğinde dost ve müttefik ülkelerde pazar kazanmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda Türkiye ve Romanya arasındaki işbirliğini desteklemek üzere Nisan ayı başlarında Türk Deniz Kuvvetlerine ait gemiler Köstence Limanı’nı ziyaret etti. 

Kamu ve özel sektörün müşterek katılımıyla gerçekleşen ziyaret programında, Türkiye’nin bu alandaki başarıları STM öncülüğündeki heyet tarafından Romanya Savunma Bakanlığı Yetkilileri ve Deniz Kuvvetlerine tanıtıldı. 

Programa ev sahibi ülkeden Deniz Kuvvetleri Komutanı Tümamiral Alexandru MIRSU, Savunma Komitesi Başkanı Senatör Ion MOCIOALCA, üst düzey subaylar, kamu ve özel sektör temsilcileri ile büyük bir basın ordusu iştirak etti. Türkiye’yi de Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay ALPAY başkanlığında, Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Cemal Sami TÜFEKÇİ ve  STM Genel Müdürü Davut YILMAZ ile diğer üst düzey yöneticiler temsil etti. 

Türkiye ile Romanya arasında tesis edilmesi hedeflenen askeri alandaki bu işbirliğinin özellikle Karadeniz olmak üzere bölgesel istikrara katkı sağlayacağı ifade edildi. 

4 Nisan’da gerçekleştirilen organizasyonda Romanya Deniz Kuvvetleri’ne ait iki fırkateynin modernizasyonu için açılan ihaleye ilişkin çalışma da yapıldı. 2oo4-2oo5 yıllarında savaş sistemleri sökülerek satılan 2 adet İngiltere yapımı Tip-22 Sınıfı Fırkateynin yenilenmesi ihtiyacının karşılanması için Romanya tarafından uluslararası ihale açılmıştı. Bu ihaleye katılmak üzere Türkiye Savunma Sanayi’nin önde gelen firmaları STM öncülüğünde hazırlıklarını Romanya makamlarına sundu.

Söz konusu modernizasyon projesine ilave olarak, milli kaynak ve mühendislikle üretilen MilGem Projesi’nin ilk gemisi TCG Heybeliada Korveti’nin imkan ve kabiliyetleri de, Romanya Deniz Kuvvetleri ve Savunma Sanayi yetkililerine denizde tanıtıldı. 

Tanıtım faaliyetinin önemli adımlarından bir diğerini; Türkiye’den STM liderliğinde, Havelsan ve Aselsan ile Romanya’dan CSR firmasının katılımıyla gerçekleştirilen Proje Grubu İşbirliği Anlaşması’nın imzalanması oluşturdu. 

 

 


 

 

MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK

Hoşdere Caddesi, Halit Ziya Sokak,
No: 26/9 Çankaya 06540
Ankara / Türkiye
Tel: +[90-312] 441 93 54
Fax: +[90-312] 439 57 24

BİZİ TAKİP EDİN

BLOG

Designed by Etkileşim Grafik Tasarım | Powered by AdaNet