THY Pilotları, Eğitimlerini Havelsan Üretimi Simülatörlerle Tamamlayacak

Askeri alanda sahip olduğu simülatör tasarım, üretim, entegrasyon ve bakım tecrübesini, günümüzde hızla gelişen ve büyüyen sivil havacılık sektörü ile birleştiren Havelsan, Türk Hava Yolları [THY]’nın Boeing 737NG tipi uçakları için uluslararası ‘D Seviye’ sertifikasyona sahip Tam Uçuş Simülatörü üretecek.

Bu işbirliği çerçevesinde Havelsan, dünya havacılık devi THY’nın Boeing 737NG Uçakları için, pilot eğitimlerinde kullanılacak ilk yerli simülatörü imal edecek. Hem düşük maliyet, hem de güvenli eğitim sağlayacak bu cihaz aynı zamanda Havelsan firmasının ilk sivil uçak simülatörü olacak.

THY’nın Florya’daki Uçuş Eğitim Merkezi’nde, Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcıları, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker AYCI ve Havelsan Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel ÖZTEKİN’in katılımlarıyla 13 Nisan 2o16 tarihinde gerçekleştirilen imza töreni sonrasında bu önemli işbirliği resmiyet kazandı.

İşbirliğiyle ilgili görüş bildiren THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker AYCI; “Bugün burada, ülke havacılığının iki önemli figürü; Havelsan ve THY, sivil havacılık tarihimizde önemli yer edineceği kesin olan bir süreci başlatıyor. Havelsan’dan teslim alacağımız, ilk yerli üretim sivil yolcu uçağı simülatörü, bu sürecin başlangıcını temsil ediyor. Uçuş eğitiminin en önemli halkası olan simülatör eğitimlerinde kullanacağımız cihazın tamamen Türk yapımı olması, bizim için son derece gurur verici. Yurtdışına bağımlılığı da azaltacak proje kapsamında, önemli bir kaynağın ülke dışına çıkışının önüne geçecek olmamız ise bizleri ayrıca mutlu ve motive eden bir faktör. Üretilen bir uçağın test uçuşlarının, önce simülatöründe yapılmaya başlandığını göz önüne aldığımızda, Havelsan’dan teslim alacağımız bu simülatörün, Türk uçak sanayinin temel taşlarından biri olacağını şimdiden söyleyebiliriz,” dedi.

Havelsan Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel ÖZTEKİN ise; “B737NG Tam Uçuş Simülatörü Projesi ile birlikte sivil uçak simülatörleri pazarına ilk adımımızı dünyanın en çok noktasına uçuş yapan ve bayrak taşıyıcı havayolumuz olan Türk Hava Yollarımız ile birlikte atmaktan gurur duyuyoruz. Bu işbirliğinin güven ve dayanışma ortamında hızla büyüyeceğine olan inancımız sonsuz. Bundan sonra THY’nın tüm simülatör ve eğitim sistemleri ihtiyaçlarını karşılamaya da talibiz. Bu sayede yabancı kaynaklardan sağlanan uçuş simülatörleri ve eğitim sistemleri ihtiyacı, yerli kaynaklara yönlendirilmiş olmakla birlikte aynı zamanda THY ile yapmış olduğumuz bu işbirliği sonrasında dünya sivil simülatör pazarına da sivil simülatör ihraç etme imkânını da yakalamış olacağız” dedi.

Nisan ayı itibariyle 1o adet simülatörü bulunan THY’nın, 3 Haziran 2o15’de 4 adet Tam Uçuş Simülatörü için çıktığı ihalede, dünyanın önde gelen simülatör üreticileri ile ihaleye katılan Havelsan, sipariş edilen 4 simülatörden birinin üretim hakkına sahip oldu. İhale süreci sonucunda 31 Ekim 2o16 tarihinde işletmeye alınmak üzere, bir adet Boeing 737NG uluslararası ‘D Seviye’ sertifikasyona sahip Tam Uçuş Simülatörü [TUS/FMS]’nün Havelsan’dan tedarik edilmesi kararına varıldı. Böylelikle, 2o16 yılı sonuna kadar Türk Hava Yolları Uçuş Eğitim Merkezi’ndeki Tam Uçuş Simülatörü sayısı 14’e yükselirken, ilk defa bir yerli üretim sivil yolcu uçağı simülatörü de bu rakama dahil edilmiş olacak.

THY pilotlarının intibak, tekamül ve yenileme eğitimlerinin düşük maliyetle ve gerçeğe yakın bir şekilde verilmesini sağlayacak EASA ‘D Seviye’ sertifikalı Tam Uçuş Simülatörü üretimi tamamlandıktan sonra THY’na teslim edilecek.

Pilotlar, eğitim kalitelerini artırmada en mühim unsurlardan biri olan simülatörlerde, yer derslerinin ardından görev yapacakları uçak tipleri dikkate alınarak eğitim almaya başlıyor. Uçak tipi ve pilotun tecrübesine göre değişkenlik gösteren saatte eğitimin ardından gerçek uçağa geçiliyor. Bununla birlikte, sivil havacılık kuralları gereği pilotlar her 6 ayda bir bilgilerini yenilemek amacıyla simülatörlerde uçuş yapıyor. Bu eğitim sırasında pilotlara her türlü hava şartları ve çevresel şartlar altında, acil durum eğitimleri veriliyor. Böylelikle olası riskler azaltılırken, eğitim seviyesi yukarı çekiliyor ve eğitim masrafları da düşürülmüş oluyor.

Boeing 737NG tipi simülatörlerinin üretiminin, bundan sonra üretilecek THY simülatörleri için de bir başlangıç olması hedefleniyor.

 

 


MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK

Hoşdere Caddesi, Halit Ziya Sokak,
No: 26/9 Çankaya 06540
Ankara / Türkiye
Tel: +[90-312] 441 93 54
Fax: +[90-312] 439 57 24

BİZİ TAKİP EDİN

BLOG

Designed by Etkileşim Grafik Tasarım | Powered by AdaNet