TAI, ‘Havacılık ve Uzayda Sanayileşme Konferansı’ ile Yardımcı Sanayicileri ve Kamu Kurumlarını Bir Araya Getirdi

Havacılık ve Uzay Sanayi Sistemlerinin geliştirilmesinde Türkiye’nin Teknoloji Merkezi TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ [TAI], 26 Nisan 2o16 tarihinde tesislerinde düzenlediği ‘Havacılık ve Uzayda Sanayileşme Konferansı’ ile ülkemiz havacılık ve uzay sanayisinin daha güçlenip büyümesi için güncel bir değerlendirme yapmak ve yardımcı sanayi ile büyüme fikrini paylaşmak amacıyla, birlikte çalıştığı sanayii, ilgili kamu kurum ve özel kuruluş temsilcilerini bir araya getirdi.

TAI tesislerinde gerçekleştirilen konferansa Ekonomi Bakanlığı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Sanayi Kümelenmeleri ve Yardımcı Sanayi temsilcileri katıldı. Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren TAI Genel Müdürü Muharrem DÖRTKAŞLI, TAI’nin yıllar içinde gösterdiği gelişim ve ortaya koyduğu ürünler ile birlikte yardımcı sanayiye aktarılan işin her geçen gün arttığını ve TAI ile büyüyen yardımcı sanayiden duyulan memnuniyeti dile getirdi.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı [SSM] Sanayi Hizmetleri Müsteşar Yardımcısı ve TAI Yönetim Kurulu Başkan Vekili Celal Sami TÜFEKÇİ de konuşmasında, Müsteşarlık olarak milli projelerde ana yüklenicilere verilen görevlerde kalite şartlarını yerine getiren yardımcı sanayi ve KOBİ’ler ile birlikte çalışılmasının teşvik edildiğini belirterek, üretimde yer almalarının ve yerli üretimin derinleştirilmesinin son derece önemli olduğunu vurguladı.

Konferansta ayrıca, Ekonomi Bakanlığı temsilcisi Türker KOCAMIŞ, TAI Ortak Hizmetler Grup Başkanı Bekir Ata YILMAZ, OSTİM Başkanı Orhan AYDIN, Airbus Yardımcı Sanayi Operasyonları Başkanı Dr. Lars-Andre SCHEIMANN ve Boeing Orta Asya Avrupa ve Afrika Direktörü Paul C. ANDERSON tarafından birer konuşma yapıldı.

Açılış konuşmalarının ardından program, Roketsan Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ziya Burhanettin GÜVENÇ’in moderatörlüğünü yaptığı ‘Tedarik Zinciri Geliştirme Paneli’ ve İstanbul Üniversitesi Tedarik Yönetimi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murat ERDAL’ın moderatörlüğünü yaptığı ‘Tedarik Zinciri Gelişim Uygulamaları Paneli’ ile devam etti.

Ödül Töreni

Panellerin ardından TAI Yardımcı Sanayi ödül töreni gerçekleştirildi. Milli projelerde ve dünyadaki büyük havacılık firmaları ile gerçekleştirdiği işbirliklerinde, Türkiye’de 11 ilde 9o tedarikçi ile çalışan TAI, yardımcı sanayi ile takım tasarımı ve imalatı, talaşlı imalat, kablo demeti imalatı, yüzey işlemleri, ısıl işlem, sac metal şekillendirme, kompozit parça imalatı ve alt montaj alanlarında işbirliğiyle çalışıyor. Yardımcı sanayiden her yıl 2.2 milyon adet parça tedarik eden TAI böylelikle 2.2 milyon adam saatlik iş yapılmasını sağlıyor.

Bu kapsamda, TAI’nin 2o15 yılında zamanında teslimat, kalite gereksinimlerine uygun teslimat, yeni yatırım ve kabiliyet kazanımı ile yetkinliğin artırılması parametlerini başarı ile gerçekleştiren yardımcı sanayi temsilcilerine TAI Yönetim Kurulu Başkanı Nejat BİLGİN ve TAI Genel Müdürü Muharrem DÖRTKAŞLI tarafından ödülleri takdim edildi.

Bu çerçevede; 2o15 yılında teslimat performansı en yüksek yardımcı sanayi firması olarak Mikron Mühendislik firmasına, kalite performansı en yüksek yardımcı sanayi firması olarak Küçükpazarlı Kardeşler firmasına, hem kalite hem de teslimat performansı en yüksek yardımcı sanayi firması olarak ise takım aparat tasarım ve imalatçısı MKF firmasına performans ödülleri verildi.

Törende ayrıca yeni yatırım yapıp, kabiliyetlerini geliştiren TAI’ye ürün sağlayan şirketlerden, kablaj metal sargı yatırım ve kalifikasyonunu tamamlayan ME-GE Teknik firmasına, alt-montaj yatırımlarını ve kalifikasyon eğitimlerini tamamlayan Hezarfen firmasına, sac metal şekillendirme alanında yatırım ve kalifikasyonunu tamamlayan Yepsan Savunma ve Havacılık firmasına, alüminyum hassas döküm yatırım ve kalifikasyonunu tamamlayan Gür Metal firmasına ödülleri takdim edildi.

 

 


 

MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK

Hoşdere Caddesi, Halit Ziya Sokak,
No: 26/9 Çankaya 06540
Ankara / Türkiye
Tel: +[90-312] 441 93 54
Fax: +[90-312] 439 57 24

BİZİ TAKİP EDİN

BLOG

Designed by Etkileşim Grafik Tasarım | Powered by AdaNet