ERCA Projesi ile ABD Kara Kuvvetleri M777’nin Menzilini 7okm’ye Çıkartıyor

ABD Kara Kuvvetleri'ne bağlı Picatinny Arsenal Araştırma Merkezi, BAE Systems üretimi M777A2 155mm Çekili Obüsünün menzilini iki katına çıkarmak için M777ER adlı bir proje üzerine çalışıyor. Extended Range Cannon Artillery [ERCA; Artırılmış Menzilli Topçu] adı verilen projede, obüsün namlu uzunluğunun 1.8m uzatılarak menzilinin iki kat artış ile yaklaşık 7okm’ye uzatılması hedefleniyor. Namlu boyunda gerçekleşen uzamadan dolayı obüsün toplam ağırlığında 45okg kadar bir artış gerçekleştiği bildirildi.

ABD Kara Kuvvetleri’ne bağlı ARDEC [Armament Research Development and Engineering Center; Silah Araştırma Geliştirme ve Mühendislik Merkezi] tarafından bütçelenen ve PM-TAS [Program Manager Towed Artillery Systems; Çekili Obüs Sistemleri Program Yönetimi] tarafından yönetilen projede namlu boyunun uzatılmasına ilaveten uzun menzilli mühimmat ve yeni nesil barut haklarının da geliştirilmesi amaçlanıyor.

Sürdürülen geliştirme ve test faaliyetlerinde, ilave namlu boyu ve artırılmış ağırlığın obüsün hareket kabiliyeti, kullanımı ve atış performansına olan etkileri gözlemleniyor.

Bir sonraki aşamada ERCA Sisteminin M109A7 Kundağı Motorlu Obüslere de uygulanması planlanmıştır.

 


 

MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK

Hoşdere Caddesi, Halit Ziya Sokak,
No: 26/9 Çankaya 06540
Ankara / Türkiye
Tel: +[90-312] 441 93 54
Fax: +[90-312] 439 57 24

BİZİ TAKİP EDİN

BLOG

Designed by Etkileşim Grafik Tasarım | Powered by AdaNet