Efes’te KARAYEL Esti

Vestel Savunma Sanayi tarafından tasarlanıp üretilen Taktik Sınıf İnsansız Hava Aracı [İHA] KARAYEL, İzmir’de düzenlenen ve Türk Silahlı Kuvvetleri [TSK]’nin en önemli tatbikatlarından biri olan Efes-2o16 Tatbikatı’nda kendisine verilen görevleri başarıyla yerine getirerek göz doldurdu. Böylelikle yüksek yerli katkı oranına sahip olan KARAYEL Taktik İHA sahada gösterdiği başarılarına bir yenisini daha eklemiş oldu.

KARAYEL, geçtiğimiz yıl düzenlenen Deniz Kurdu Tatbikatı’nda da kendisine verilen görevleri başarıyla yerine getirmişti. Efes-2o16 Tatbikatı’nda başarılı uçuşlar gerçekleştiren KARAYEL İHA, ulusal ve uluslararası gözlemcilerden tam not almayı başardı. Kötü hava şartlarında, yüksek irtifada, buzlanma koşulu gibi durumlarda KARAYEL’in başarıyla görev yapabildiği TSK tarafından operasyonel ve tatbikatlar esnasındaki kullanımlarında daha önce de birçok kez gözlemlenmişti.

Efes-2o16 Tatbikatı, bu yıl bir ilke imza atarak, Türk Savunma Sanayi firmalarına; uluslararası üst düzey askeri ve devlet erkanı katılımcılarına kendi ürünlerini teşhir edebilme imkanı da sundu. Bu bağlamda, yaklaşık 2oom2 alanda ürünlerini sergileyen Vestel Savunma, yerli İHA çözümleriyle dikkat çekti. Şirket KARAYEL’in ihracatı için farklı ülkelerle görüşmelerine halihazırda devam etmektedir.

  

Ekim 2o15’ten bu yana operasyonel görevde, sivil hava sahaları için de hazır

Ekim 2o15’ten günümüze kadar 1.5oo saatlik uçuş gerçekleştirerek, faydalı yükü [kamera], ana ve yedek veri bağı entegrasyonu tamamlanmış, ileri üs transferlerini yapar halde, TSK tarafından operasyonel olarak kullanılan KARAYEL Taktik İHA Sistemi’nde uçaklar 24 saat esasına göre görev yapıyor. KARAYEL, sivil hava sahalarında kullanım için de tüm teknik özelliklere sahip. Tasarımı NATO İHA Uçuşa Elverişlilik Standardı olan STANAG-4671 isterlerine uygun olarak yapılan KARAYEL İHA Sistemi sivil hava sahası içerisinde uçuş söz konusu olduğu anda, dünyada tasarımı itibarıyla buna en hazır sistemlerden birisi olarak dikkat çekiyor.

 

Silahlı İHA ile Atış Testi için Geri Sayım Başladı

Vestel Savunma KARAYEL’in silahlı versiyonunda son aşamaya geldi. Daha önce yerli bir firma tarafından üretilmiş, Taktik Sınıfındaki İHA’lara takılabilecek bir mühimmat hazır bulunmuyordu. TSK’nden gelen talep üzerine, Vestel Savunma, fiili entegrasyon aşamasına geçti ve yerli mühimmatların [Roketsan ürünü MAM-L ve MAM-C] KARAYEL’de kullanılmasına yönelik tasarım ve üretim faaliyetleri başladı. Yaklaşık 3 ay gibi kısa sürede mühimmat entegrasyonu tamamlanan Silahlı KARAYEL’in, Nisan ayı ortasında uçuş ve yer testleri başarıyla gerçekleştirilmiş olup, Vestel Savunma’ya göre halihazırda yerli mühimmat üreticisi firma, atış testleri için beklenmektedir.

 

MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK

Hoşdere Caddesi, Halit Ziya Sokak,
No: 26/9 Çankaya 06540
Ankara / Türkiye
Tel: +[90-312] 441 93 54
Fax: +[90-312] 439 57 24

BİZİ TAKİP EDİN

BLOG

Designed by Etkileşim Grafik Tasarım | Powered by AdaNet