Fransa Aster Blok 1NT Füze Programını Başlattı

FRANSA Savunma Bakanlığı, kara konuşlu SAMP/T Hava ve Füze Savunma Sistemi’nin ve Sistemde kullanılan Aster Füzesinin yeni tehdit senaryolarına uygun olarak modernizasyonunu hedefleyen Aster Blok 1NT [New Technology/Yeni Teknoloji] Programı’nı resmen başlattı. Bu çerçevede Fransa Savunma Tedarik Ajansı [DGA], Programa ilişkin kontratın imzalandığını MBDA ve Thales Firmalarının oluşturduğu EuroSam Konsorsiyumuna 23 Aralık 2o15’te bildirdi.

İmzalanan kontrat halen kullanılmakta olan Aster 30 Blok 1 Füzesi’nin Aster B1 NT olarak anılan yeni versiyonunun geliştirilmesini ve 2o23’ten itibaren Fransa Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesini kapsamaktadır. Kontrat altında ayrıca mevcut SAMP/T Sistemlerine, özellikle balistik füze tehdidine yönelik olarak artırılmış kabiliyetler kazandırılacaktır. Söz konusu iyileştirmeler neticesinde SAMP/T Hava ve Füze Savunma Sistemi’nin NATO Balistik Füze Savunma Programına mevcut katkısını daha da artırması mümkün olacaktır.

Önümüzdeki birkaç ay içerisinde İtalya’nın da Aster Blok 1NT Programı’na katılımını resmen açıklaması bekleniyor. Halen İtalyan Kara Kuvvetleri envanterinde eğitim maksatlı kullanılan ve sadece bir Lançer Modülü [MLT]’nden oluşan mini SAMP/T Sistemi [Eğitim Bataryası]’ne ilave olarak her birisinde dört MLT yer alan beş SAMP/T Bataryası bulunmaktadır. Fransız Hava Kuvvetleri ise her birisinde dört MLT yer alan 1o SAMP/T Atış Ünitesi [beş MAMBA Bataryası halinde] tedarik ederek Luxeuil, Istres, Mont de Marsan, Avord ve St. Dizier’deki stratejik değere haiz Hava Üslerinde konuşlandırmıştır. Fransız Hava Kuvvetleri ayrıca sadece bir MLT’nden oluşan mini SAMP/T Sistemi’ne de sahiptir. İtalyan ve Fransız SAMP/T Sistemleri arasındaki temel fark, İtalyan konfigürasyonunda Komuta Modülü [MC] adı verilen ikinci bir Taktik Komuta Merkezi [Aracı]’nin yer almasıdır. Ayrıca taşıyıcı platform olarak Fransız konfigürasyonunda Renault 8x8 Kerax, İtalyan Konfigürasyonunda ise 8x8 Astra SM 45.88 taktik araçları kullanılmaktadır.

SAMP/T Sistemi 36o° gözetleme ve angajman [Patriot Sistemi 12o°’lik bir alanda gözetleme ve 9o°’lik bir alanda hedef takibi yapabilmektedir] kabiliyetine sahiptir. İki kademeli 45okg ağırlığında ve 4.9m uzunluğunda bir füze olan Aster 30 Blok 1, 2okm önleme irtifası ve 12okm azami menzile sahiptir. Aster 30 Blok 1 Füzesi ile silahlandırılan SAMP/T Sistemi 6ookm+ menzile sahip Kısa Menzilli Balistik Füze [SRBM] tehdidine karşı tasarlanmış olup, Taktik Balistik Füze [TBM] hedefini 1okm irtifada önleyebilmektedir. Önlemenin balistik füzedeki harp başlığında taşınabilecek kimyasal veya nükleer ajanların yerdeki siviller üzerindeki etkisini en aza indirecek bir yükseklikte gerçekleştirildiği belirtiliyor. Yüksek öldürme oranı [kill rate] sayesinde normalde her hedef için tek bir Aster 30 Blok 1 Füze atışı yeterli olsa da Sistem 1o ayrı hedefe 16 füze ile angaje olabilecek kabiliyettedir.

Aster 30 Blok 1 Füzesi 6ookm+ menzile sahip balistik füzelere karşı kullanılabilirken, imzalanan kontrat altında geliştirme çalışmalarına başlanılacak Blok 1NT Füzesinin 1.oookm’ye [bazı kaynaklarda 1.5ookm olarak verilmekte] kadar menzile sahip balistik füzeleri önleyebilmesi bekleniyor. Programda bir sonraki aşamayı oluşturacak Blok 2 Füzesinin ise 3.oookm’ye kadar menzile sahip Orta Menzilli Balistik Füze [MRBM, sahte harp başlığı taşıma kabiliyetli olanlar dahil] tehdidini atmosfer dışı irtifalarda [7okm irtifaya kadar] bertaraf edebilmesi öngörülmektedir.

Iskander [SS-26 Stone] ve benzeri terminal safhasında manevra yapabilme kabiliyetine sahip balistik füze tehdidi ile başa çıkabileceği değerlendirilen Blok 1NT Füzesi, MBDA/Thales iş birliğiyle geliştirilecek yeni bir arayıcı başlık ile donatılacaktır. Yeni arayıcı başlık sayesinde Aster 30 Blok 1NT Füzesi tehdit füze üzerindeki harp başlığını daha hassas bir biçimde tespit edecek ve başlığın füzenin burun kısmında mı yoksa orta kısmında mı olduğunu anladıktan sonra doğrudan o noktaya ‘öldürücü darbe’ tekniği ile vuruş yapacaktır. Blok 1NT Programı tamamlandığında hem Füze hem de yer segmentindeki platformlar üzerinde bir dizi iyileştirme yapılacağından, modernize edilmiş SAMP/T Bataryası ve MLT ile hem Aster 30 Blok 1, hem de Blok 1NT Füzeleri ateşlenebilecektir.

Diğer yandan önümüzdeki günlerde İtalyan Kara Kuvvetleri’nin 4’üncü Hava Savunma Alayı’na bağlı SAMP/T Bataryalarından en az birinin Türkiye’de konuşlandırılması bekleniyor. Rusya Federasyonu’nun Suriye topraklarına çok sayıda modern muharebe uçağı ile S-400 Hava ve Füze Savunma Sistemi’ni konuşlandırması üzerine NATO’da Türkiye’de konuşlu gücünü artırma kararı almış ve Aralık 2o15 içinde İtalya’nın Kahramanmaraş ve Gaziantep’e SAMP/T Bataryaları yerleştirebileceğine dair haberler yazılı ve görsel basına yansımıştı. Bu kapsamda İtalya Askeri Ataşesi Daniele CIVICO başkanlığındaki 25 kişilik bir İtalyan heyeti incelemelerde bulunmak üzere Şubat başında Gaziantep’ten karayoluyla Kahramanmaraş’a gelmiştir. Anadolu Ajansının 2 Şubat 2o16 tarihli haberine göre Türk subayların eşlik ettiği 25 kişilik İtalyan heyeti Hava Savunma Sisteminin [SAMP/T Bataryası] kurulumuna yönelik olarak 5’inci Zırhlı Tugay’ın konuşlu bulunduğu Gazi Kışlası ile General Mehmet Hayri Tarhan Kışlasında incelemelerde bulunmuştur. Gazi Kışlası daha önce Alman Patriot Birliğine ev sahipliği yapmıştı

 

 


   Önceki Sayılar
   
YORUMLAR
Yorumlarınızı aşağıdaki formu kullanarak bize iletebilirsiniz...

MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK

Hoşdere Caddesi, Halit Ziya Sokak,
No: 26/9 Çankaya 06540
Ankara / Türkiye
Tel: +[90-312] 441 93 54
Fax: +[90-312] 439 57 24

BİZİ TAKİP EDİN

BLOG

Designed by Etkileşim Grafik Tasarım | Powered by AdaNet