ANKA Blok-A İHA Elazığ’da Operasyonel Uçuşlara Başladı

Bir Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı [TSKGV] şirketi olan TAI tarafından geliştirilip üretilen ANKA Blok-A Operatif Sınıf İnsansız Hava Aracı, Elazığ konuşlu olarak ilk operasyonel uçuşunu 5 Şubat 2o16 tarihinde başarıyla gerçekleştirdi. 11-003 kuyruk numaralı ANKA Blok-A İHA geçtiğimiz Ocak ayı içinde 8’inci Kolordu Komutanlığı bünyesinde yer alan Elazığ eski havaalanı terminalinde bir hangarda gerekli yer segmenti unsurlarıyla birlikte konuşlandırılmış ve bir dizi uçuş testi gerçekleştirmişti. Basına yansıyan bilgiye göre ANKA İHA artan terör olayları nedeniyle havadan takip ve istihbarat sağlanması amacıyla Elazığ’a konuşlandırılmıştır.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay ALPAY, TSK Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü Orhan AKBAŞ, TAI Yönetim Kurulu Başkanı Nejat BİLGİN, Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Emin ALPMAN ve Havelsan Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel ÖZTEKİN’in Yer Kontrol İstasyonu [YKİ]’ndan takip ettiği uçuş 4 saat sürmüştür. Planlanan görev kapsamında Elazığ Havaalanından kalkış yapan ANKA Blok-A İHA, 19.oooft irtifaya ulaşmasının ardından 32 kilometre karelik bir alanda keşif, gözetleme ve diğer faaliyetleri başarıyla gerçekleştirdi. Test uçuşu öncesinde TAI, Aselsan, Roketsan ve Havelsan projeleri hakkında heyete bir dizi sunum gerçekleştirilmiştir.

TSKGV tarafından yayımlanan basın bülteninde tasarım ve geliştirmesini TSK Güçlendirme Vakfı şirketlerinden TAI’nin gerçekleştirdiği ve Türkiye’nin İnsansız Hava Aracı alanında sınıf atlamasını sağlayan ANKA İHA’nın bölgede keşif, gözetleme ve diğer görevlerine devam edeceği vurgulanmıştır.

Başarıyla tamamlanan uçuşun ardından basın mensuplarına bir açıklamada bulunan MSB Bakan Yardımcısı Şuay ALPAY, şunları söyledi: “Terörle mücadele açısından, ulusal güvenlik açısından çok kıymetli olan İnsansız Hava Aracımız [İHA] ANKA’nın test uçuşunu başarı ile tamamladığını görmekten büyük mutluluk duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Başta Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakanımız olmak üzere emek ve mesai veren bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Milletimiz adına şükranlarımı sunuyorum. Temennimiz bugün burada gördüğümüz manzaranın daha ileri noktalara taşınması, kendini daha fazla geliştirmesi. ANKA’nın özelliği şu; tasarımını ve gelişimini tamamen TAI’nin yaptığı çok özel bir projeden bahsediyoruz. Bugün ANKA görev uçuşunu çok büyük bir başarı ile tamamladı. Bugün Türkiye’miz, büyük ve güçlü ülke İHA alanında sınıf atlamıştır. Öyle kabul etmek ve değerlendirmek lazım. Ama çok fazla çaba gösterip çalışmak gibi bir zorunluluğumuz var.

ANKA İHA’nın konuşlandığı noktalardan birisi burası. Çünkü Elazığ bölge ve konum itibari ile özellik arz eden bir yer. Hem stratejik konumu itibari ile de önemli. Genelkurmay, Silahlı Kuvvetler, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Kolordu Komutanlığı isteği ve talepleri ile ilgili olarak böyle bir süreç başlamıştır. Ülke ve millet açısından, şehrin ve ülkenin geleceği açısından kalkınması açısından. Bunların katma değer üreten önemli aşamalar olmasını ümit ve temenni ederiz. Burada ki temel yaklaşım hem savunma sanayi açısından hem harp sanayi açısından yerli ve milli oranı nerdeyse yüzde yüze ulaştığı bir noktaya ulaşmak istiyoruz. Bütün çabamız ve hedefimiz o. Dışa bağımlı olmadan. Terörle mücadele konusunda kararlılığımızı söylemeye gerek yok. Şu an terörle mücadele gibi çok kritik bir iş yapıyoruz. Son terörist bu ülke topraklarını terk edinceye ve bütün silahlarından arındırılıncaya kadar mücadelemiz kararlılıkla devam edecek. Bütün bu işlerde savunma sanayinin bu unsurları da bu mücadelemiz güç verecek, destek verip katkı sağlayacaktır. Hiç bir konuda dışa bağımlı kalmadan kendi öz kaynaklarımız ile yerlilik ve millilik esası üzerinde bu projeleri hayata geçirip tamamlamak istiyoruz.”

Edindiğimiz bilgiye göre 11-003 kuyruk numaralı ANKA Blok-A İHA ile kiralama yoluyla hizmet verilmesine yönelik olarak TAI ile ilgili makamlar arasında henüz bir sözleşme imzalanmamıştır. KKK 8’inci Kolordu Komutanlığı görev sahasında kullanılacak ANKA İHA ile elde edilen görüntülerin ilgili birimlere aktarımı sağlanacaktır. Halen operasyonel uçuşlarına devam eden 11-003 kuyruk numaralı ANKA Blok-A İHA, yakında ikinci bir Blok-A İHA ile [12-004 kuyruk numaralı uçak] desteklenecektir. Uçar durumdaki diğer iki ANKA Blok-B İHA ile halihazırda Sivrihisar Hava Meydan Komutanlığı’nda SARPER™ SAR/GMTI-ISAR Radarı entegrasyonu ve ANKA-S geliştirme amaçlı test uçuşlarına devam edilmektedir.

Diğer yandan yazılı ve görsel basında yer alan haberlere göre ANKA İHA’nın Elazığ konuşlu olarak operasyonel uçuşlara başlaması meyvelerini vermeye başlamıştır. Buna göre 8 Şubat günü Tunceli kırsalında keşif ve gözetleme uçuşu icra eden ANKA Blok-A İHA, Munzur Vadisi içerisinde PKK terör örgütü mensuplarının yerlerini tespit etmiş ve tespit edilen noktalar iki AH-1P Cobra Taarruz Helikopterleri tarafından ateş altına alınmıştır. 9 Şubat günü ise Munzur Vadisi’nde kış üslenmesine giren PKK militanlarına yönelik hava destekli geniş çaplı bir operasyon başlatılmıştır.

AselFLIR-300T FLIR faydalı yükü ile donatılan ve azami kalkış ağırlığı 1.75okg olan Blok-A Uçakları 4ookg dahili yakıt ile 18 saat havada kalabilmekte ve 23.ooo+ft irtifaya tırmanabilmektedir. Gövde uzunluğu 8m, kanat açıklığı 17.3m, yüksekliği 3.4m ve faydalı yük ağırlığı 2ookg olan ANKA İHA Blok-A prototiplerinin resmi kabul testlerine SSM ve HvKK tarafından Eylül 2o12’de başlanmış ve Blok-A 1 Şubat 2o13’te kalifiye olmuştur. SSM ve HvKK tarafından resmi kabul testleri ve kalifikasyonu tamamlanan ANKA Blok-A İHA bir geliştirme projesi ürünü olması ve sözleşmede kalifikasyonu tamamlanıp kabulü yapılan uçak hizmete girer şeklinde bir hüküm olmadığı için doğrudan HvKK hizmetine girmemiş onun yerine uçar durumdaki prototiplerin test amaçlı kullanılması planlanmıştır. Bu doğrultuda Temmuz 2o13’de TAI kendi özkaynaklarını kullanmak suretiyle Batman’daki 14’üncü İnsansız Uçak Sistemleri [İUS] Üs Komutanlığı’nda bir hangar kiralamış ve 12-005 kuyruk numaralı ANKA Blok-A İHA’nı ilgili yer segmenti sistemleriyle birlikte saha testleri gerçekleştirmek üzere Batman’a intikal ettirmiştir. Batman’da TAI personelince uçurulan 12-005 kuyruk numaralı ANKA Blok-A İHA ile Aralık 2o13 itibarıyla 67 uçuşta, 1o saat 2 dakikası Batman’da olmak üzere, toplam 179 saat 22 dakika test uçuşu icra edilmiştir. Ancak 12-005 kuyruk numaralı ANKA Blok-A İHA, 6 Aralık 2o13 tarihinde icra edilen rutin bir test uçuşu sonrasında iniş için yaklaşırken kaza-kırım yaşamış ve hizmet dışı kalmıştır.

ANKA Blok-A İHA’ların o tarihlerde HvKK hizmetine girmemesinin arkasında yatan nedenlerden biri de Heron/Gözcü-I Bakım İdame Hizmetleri [Lojistik Destek Hizmet Alımı] Sözleşmesi altında TAI Ana Yükleniciliğinde TEI ile işbirliğiyle yürütülen Heron MALE İHA Motor [Rotax 914UL] DSB çalışmalarında ulaşılan başarıdır. Yurt içinde kazanılan ve başarıyla yürütülen DSB kabiliyeti sayesinde envanterdeki 1o Gözcü-I/Heron İHA’ndan aynı anda altı-yedisinin görevde tutulması sağlanabilmiştir. Gözcü-I/Heron DSB ve lojistik destek faaliyetlerinde elde edilen başarı, o tarihlerde İHA’larının kullanıldığı Teröristle Mücadele Harekatı görevlerinde yaşanan azalma ile birleşince yerli tasarım ve üretim ANKA MALE İHA Sistemi’ne olan acil ihtiyaç ortadan kalkmış böylece ANKA İHA’nın HvKK hizmetine girişi bir başka bahara kalmıştı.

Elazığ’da konuşlandırılan 11-003 ve yakında konuşlandırılacak 12-004 kuyruk numaralı ANKA-Blok-A İHA’lar kompozit ana iniş takımlarına ve modifiye edilmiş motora sahiptirler. ANKA Blok-A İHA üzerinde yer alan su soğutmalı, turbo şarjlı 2 litrelik Thielert Centurion 2.0S [CD-155] Havacılık Motoru üretici firma tarafından yapılan üç kademeli tadilat sonucunda hem ilave alternatör eklenerek ürettiği elektrik gücü arttırılmış, hem de turbo katı değiştirilerek yüksek irtifalarda da çalışması sağlanmıştır. Azami gücü 155bg olan bu Motorun hizmet ömrü 1.2oo saattir. Modifiye edilmiş motora sahip olan ANKA Blok-A İHA’ları diğerlerinden farklı [yekpare değil iki parçalı hava alığı tasarımı] motor hava alığı tasarımları ile ayrılmaktadır.  Thielert Aircraft Engines GmbH [Technify Motors GmbH] Firması tarafından gerçekleştirilen modifikasyonunun yerli imkanlarla yurtiçinde gerçekleştirilebilmesi maksadıyla TEI tarafından ANKA İHA Motor Modifikasyon Projesi başlatılmıştı.

 

 


 

 

 


   Önceki Sayılar
   
YORUMLAR
Yorumlarınızı aşağıdaki formu kullanarak bize iletebilirsiniz...

MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK

Hoşdere Caddesi, Halit Ziya Sokak,
No: 26/9 Çankaya 06540
Ankara / Türkiye
Tel: +[90-312] 441 93 54
Fax: +[90-312] 439 57 24

BİZİ TAKİP EDİN

BLOG

Designed by Etkileşim Grafik Tasarım | Powered by AdaNet