Boeing, 2o15’te Rekor Ticari Uçak Teslimatı Gerçekleştirdi

DÜNYANIN önde gelen ticari uçak üreticilerinden Boeing, 2o15’te gerçekleştirdiği teslimatlara ilişkin verileri 7 Ocak 2o16’da dünya kamuoyu ile paylaştı. Buna göre ikinci yüzyılına giren Boeing, 2o15’te 2o14’e kıyasla 39 artışla 762 ticari uçak teslimatı gerçekleştirerek bugüne kadarki en büyük teslimat rakamına ulaşmıştır.
Boeing Ticari Uçaklar Başkanı ve CEO’su Ray CONNER konuyla ilgili olarak, “Boeing çalışanları güçlü performansa ulaşmak için çok çalıştılar” dedi ve ekledi; “Ekibimiz, daha yüksek teslimata ulaşma ve ürünlerimizi müşterilerimize mümkün olan en hızlı ve etkin şekilde ulaştırma konusunda harika bir iş çıkardı. Odak noktamız bu olmaya devam edecek.”
2o15’te Boeing, cari liste fiyatlarına göre ABD$112.4 Milyar değerinde 768 net sipariş aldı. 2o15 sonu itibarıyla Boeing’in elinde, dünyanın dört bir yanındaki müşterilerinden teslimatı henüz gerçekleşmemiş 5.795 sipariş bulunuyor. CONNER; “2o15’te siparişler açısından sağlam bir yıl yaşadık. Böylelikle uzun yıllar boyunca düzenli teslimat akışını garanti etmeye yardımcı olacak güçlü ve dengeli bir sipariş birikimi de korunmuş oldu” diye konuştu.
Boeing Ticari Uçaklar Pazarlama Başkan Yardımcısı Randy TINSETH ise, dünya çapında hava taşımacılığına yönelik talebin güçlü olmaya devam ettiğine dikkat çekerek; “Kilit bölgelerin çoğunda küresel yolcu trafiği artıyor. Müşterilerimiz pazarda yüksek performans göstermeyi sürdürüyorlar ve biz de onları endüstrinin en iyi ürün ve hizmetleriyle desteklemeye devam edeceğiz” dedi.
Sipariş ve teslimatlara ilaveten, Şirket 2o15’te diğer birçok kilometre taşına da imza attı:
lFas Kraliyet Havayolları, Scoot, American Airlines, KLM Hollanda Kraliyet Havayolları ve Vietnam Havayolları’ndan oluşan beş müşteri, ilk 787 DreamLiner’larını teslim aldı.
l747 Ekibi, 1oo’üncü 747-8 Uçağını teslim etti, 767 Programı bugüne kadar tek kalemde verilmiş en büyük siparişini FedEx’ten aldı ve 777 Programı %2’lik bir yakıt iyileştirmesi paketi açıkladı.
lKapasitesi artırılan Seattle Teslimat Merkezi’nin açılışı gerçekleştirilerek, 737 üretim artışına zemin hazırlandı.
lİlk 737 MAX Aralık 2o15’te fabrikadan çıktı.
l777X, uçağın parçalarının, montajının ve diğer sistemlerinin detaylı tasarımına başlanmasını sağlayacak nihai konfigürasyona ulaşırken, 787-10 Takımı, 787 Ailesinin en yeni üyesinin detaylı tasarımını tamamladı.
CONNER teslimatlarla ilgili olarak; “En yeni gelişim ürünlerimiz teslimat takvimlerine uygun halde ve müşterilerimize birinci sınıf değer sunmaya hazırlar. 2o15’teki başarılarımıza, çalışanlarımızın, tedarikçilerimizin, ortaklarımızın ve topluluğun desteği olmadan ulaşamazdık” diye konuştu  

Boeing Ticari Uçaklar Bölümü’nün 31 Aralık 2o15 itibarıyla gerçekleştirdiği siparişler, teslimatlar ve teslimatı henüz gerçekleşmemiş siparişleri aşağıdaki gibidir:

Diğer yandan Boeing Company bünyesindeki beş ayrı bölümden biri olan Boeing Savunma, Uzay ve Güvenlik [DSS] Bölümü ise 2o15’te gerçekleştirdiği teslimatları şu şekilde özetlemiştir: 

 

 

 

MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK

Hoşdere Caddesi, Halit Ziya Sokak,
No: 26/9 Çankaya 06540
Ankara / Türkiye
Tel: +[90-312] 441 93 54
Fax: +[90-312] 439 57 24

BİZİ TAKİP EDİN

BLOG

Designed by Etkileşim Grafik Tasarım | Powered by AdaNet