Siber Tehditlere Havelsan Kalkanı

TÜRKİYE’nin önde gelen sistem entegratörü firmalarından Havelsan, Kritik Alt Yapılar için savaş tehdidinin beşinci boyutu olarak kabul edilen siber saldırılara karşı koruma kalkanı sağlamak üzere gerçekleştirdiği projelere bir yenisini daha ekledi. 2o14 sonunda başladığı Hidro Elektrik Santrali [HES] IT Sistem Sürekliliği Projesi’nde son aşamaya gelen Havelsan, Proje kapsamında Elektrik Üretim AŞ [EÜAŞ]’ne ait dokuz hidroelektrik santral için siber koruma kalkanı kuruyor. Projede iki santralin bilişim güvenlik sistemleri kurularak kabul faaliyetleri tamamlanmıştır. Kalan santrallere kurulacak sistemlerin de 2o16 ilk yarısında kabullerinin tamamlanması ve faaliyete geçmesi planlanıyor.
Tüm santrallerin kurulum ve aktivasyonunun tamamlanmasının ardından, açılışı önümüzdeki aylarda yapılacak olan Havelsan’ın Siber Savunma Teknoloji Merkezi [SiSaTeM] tüm santrallere uzaktan izleme ve koruma hizmeti de verebilecek.
Projenin amacı; ‘EÜAŞ’ne ait olan ve SCADA Sistemi ile işletilen HES’lerinin otomasyon ve bilişim sistemlerinin envanterinin çıkarılması, olası siber saldırı ve risklere karşı korunması ve Proje süresince gerekli bakım süreçlerinin periyodik olarak gerçekleştirilmesi’dir.
Bu kapsamda dokuz HES SCADA ağının bilişim güvenliğinin artırılması ve sistem sürekliliğinin sağlanması amacıyla Havelsan; sistem odası iyileştirme, yedekleme sistemlerinin kurulumu, güvenlik mimari topolojilerinin oluşturulması ve uygulanması, siber olay izleme yeteneğinin oluşturulması ve güvenlik sıkılaştırmalarını gerçekleştirme görevini üstlenmiştir.
Öte yandan Havelsan, 2o Haziran 2o13 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile kabul edilen ‘Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi’nde ‘kritik alt yapılar’ kapsamına giren bazı kamu kurumlarının bilişim sistemlerinin siber güvenlik sıkılaştırmaları alanında da proje ve faaliyetlerini hız kesmeden sürdürüyor 

 

 

MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK

Hoşdere Caddesi, Halit Ziya Sokak,
No: 26/9 Çankaya 06540
Ankara / Türkiye
Tel: +[90-312] 441 93 54
Fax: +[90-312] 439 57 24

BİZİ TAKİP EDİN

BLOG

Designed by Etkileşim Grafik Tasarım | Powered by AdaNet