THY ve Boeing Uzun Vadeli İş Birliği Anlaşması İmzaladı

TÜRK Hava Yolları [THY] ve Boeing 7o yıllık iş birliklerinin bir devamı olarak 29 Ocak 2o16’da, THY’nın sektördeki uzun vadeli liderliğini pekiştirmenin yanı sıra, Türkiye’nin Havacılık ve Uzay alanındaki teknolojik kabiliyetini de artıracak bir iş birliği anlaşmasına imza attılar. Anlaşma, Boeing’in Türk Sanayine halihazırda yapmakta olduğu kayda değer yatırımı daha da genişletecek birçok potansiyel yeni iş birliği alanını da içeriyor.
THY Yönetim Kurulu Başkanı M. İlker AYCI ve Boeing Ticari Uçaklar Başkanı ve CEO’su Ray CONNER Anlaşmayı, THY yöneticilerinin bir yeni Boeing 777-300ER [Extended Range/Artırılmış Menzil] ve iki yeni nesil 737-800NG [New Generation/Yeni Nesil] Uçağının teslimatı için Seattle’a yaptıkları ziyaret sırasında imzaladılar.
THY Yönetim Kurulu Başkanı AYCI konuyla ilgili olarak; “THY, dünyanın önde gelen hava yolu şirketlerinden biri olma konumunu filosuna, ürünlerine ve uçuş hatlarına yaptığı stratejik yatırımlar ile güçlendirmiş ve yolcu sayısı rakamlarında etkileyici bir artış yakalamıştır. Bugünkü imza ile Havacılık Sanayinin önde gelen markalarından biri olan ana ortağımız Boeing ile mevcut köklü ilişkimizi daha da derinleştirmiş oluyoruz. Türk Hava Yolları’nın büyümesini sürdürmek için yenilikçi yöntemler geliştirmeye devam ediyoruz” şeklinde konuştu.
Boeing Ticari Uçaklar Başkanı ve CEO’su CONNOR ise Anlaşma ile ilgili olarak; “Boeing, THY ile mevcut güçlü ilişkisini, her iki Şirketin de karlı büyümesine ve Türkiye’nin uzun dönemli gelişimine katkıda bulunacak şekilde daha da ilerletmekten gurur duymaktadır. Boeing ve THY, karşılıklı güçlü yönlerini tamamlayacak yeni ve her iki taraf için de faydalı iş olanaklarını birlikte belirleyip geliştireceklerdir” dedi.
Türkiye genelindeki tedarikçiler; Boeing Ticari Uçaklarının beş ayrı programının tamamını Türk yapımı parçalarla ve yılda ABD$12o Milyon’un üzerinde olduğu değerlendirilen iş hacmiyle, halen desteklemektedirler. Bu güçlü endüstriyel bağlara ilaveten Boeing ve THY, birçok farklı uzun dönemli iş birliği alanı belirlemişlerdir. Bunların arasında geliştirme ve eğitim, Türkiye’nin Havacılık Sanayinin uluslararası alanda rekabetçi olmasını sağlayacak faaliyetler ve Türkiye’nin araştırma ve teknoloji kabiliyetleri ile Havacılık ve Uzay alt yapısına destek de yer almaktadır.
THY ile Boeing arasındaki ilişkinin, 1945’te ilk DC-3/C-47 Uçaklarının teslimatına dayanan uzun bir geçmişi bulunmaktadır. THY jet çağına, 196o’lı yılların sonunda DC-9, DC-10 ve Boeing 707 Uçaklarını kullanmaya başlaması ile geçiş yapmıştı.
Türkiye’de Sivil Havacılığın önü açıldıktan sonra Ülke içinde kurulan birçok yeni hava yolu şirketi de Boeing 727, 757, MD-80 ile en modern 737 ve 777 Uçaklarına filolarında yer verdi. THY’nın iştiraklerinden Turkish Technic [THY Teknik], Boeing 737 Uçakları için, bölge ve dünyadaki düzenleyici kuruluşlar tarafından sertifikalandırılmış dünya çapında bir bakım merkezidir.
Boeing, 194o’lı yılların ortalarından bu yana Türkiye ile uzun vadeli ve karşılıklı faydalar sağlayan bir ilişki sürdürmektedir. Ticari jet uçakları sağlamanın yanı sıra Boeing aynı zamanda, Türk Silahlı Kuvvetleri [TSK]’nin bir savunma ürünleri tedarikçisi ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayinin güvenilir bir ortağıdır  

 

 

 

MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK

Hoşdere Caddesi, Halit Ziya Sokak,
No: 26/9 Çankaya 06540
Ankara / Türkiye
Tel: +[90-312] 441 93 54
Fax: +[90-312] 439 57 24

BİZİ TAKİP EDİN

BLOG

Designed by Etkileşim Grafik Tasarım | Powered by AdaNet