MEB ve Boeing, Uçak Bakımı Eğitimini Güçlendirmek Amacıyla İş Birliği Yaptı

BOEING geçtiğimiz Ocak içinde uçak bakım eğitimini desteklemek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı [MEB] ve ANATEK Teknoloji Transfer Sanayi ve Ticaret AŞ ile bir ortaklık protokolü imzaladı.
Hedef kitlesini Türkiye’nin dokuz farklı ilinde bulunan ve mesleki ve teknik eğitim veren 11 lisede Uçak Bakım Eğitimi alanındaki öğretmen ve öğrencilerin oluşturduğu Protokolün amacı, “uzaktan öğretim tekniği ile uçak bakım ve onarım hizmetlerinde ihtiyaç duyulan yüksek vasıflı teknik insan kaynağı yetiştirmek” şeklinde özetlenmiştir.
Öğretmen ve öğrencilerin uçak bakım alanında uluslararası standartlarda bilgiyle donatılmaları amacıyla, söz konusu alan öğretmenlerine Teorik ve Pratik Uçak Bakım Eğitimi, öğrencilere ise Teknik İngilizce Eğitimi verilecektir.
Boeing Türkiye Genel Müdürü Ayşem Sargın IŞIL konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Boeing’in 1oo’üncü yılında, Türkiye’nin Havacılık ve Uzay alanındaki insan kaynağının gelişimine, özellikle de uçak bakımı gibi hızla büyüyen bir alanda katkıda bulunmayı sürdürmekten çok mutluyuz... Öğretmenlerin teknik eğitimi sayesinde mesleki ve teknik liselerdeki 1.4oo’ü aşkın öğrenciye uçak bakım uzmanlığının aktarılmasında çarpan etkisi yaratmayı, aynı zamanda da öğrencilere Teknik İngilizce konusunda dil eğitimi verilmesinin, MEB’nın Türkiye’de dünya standartlarında uçak bakım insan kaynağı yetiştirilmesi konusundaki değerli çabalarına da katkıda bulunacağını umuyoruz.”
IŞIL ayrıca, Boeing, MEB ve ANATEK arasındaki bu güçlü iş birliğinin, Havacılık ve Uzay eğitiminin geliştirilmesi konusunda yeni iş birliği fırsatlarının önünü açacağına vurgu yaptı.
Söz konusu protokol, uçak bakımı alanında birçok yeni eğilim ve uygulamaya değinmektedir. Eğitimler için Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğretim elemanları tarafından, İnsan Faktörleri, Havacılık Mevzuatı, Türbinli Uçakların Aerodinamiği, Yapıları ve Sistemleri ve ayrıca Gaz Türbinli Motorlar gibi konularda, uluslararası uçak bakımı ve onarımı eğitimi mevzuatına uygun görsel-işitsel eğitim materyali geliştirilmiştir. Okullardaki Uçak Bakım alanı öğretmenleri teorik ve pratik eğitimlerin sonunda sertifika da alacaklardır. Böylelikle öğretmenler, uluslararası standartlarda uçak bakım eğitimi için gerekli uzmanlıkla donanmış olacaklardır. Uçak Bakım alanı, Uçak Gövde-Motor ve Uçak Elektroniği dallarında eğitim gören 1o’uncu sınıf öğrencilerine genel İngilizce eğitimi verilecek, söz konusu öğrencilere 11’inci sınıfa geçtiklerinde Teknik İngilizce Eğitimi düzenlenecektir. Ayrıca öğrencilere çevrim içi akademik danışmanlık da sağlanacaktır.
MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri GÜLAY, konuya ilişkin görüşlerini; “Her yerde her zaman eğitim kavramının önem kazandığı günümüzde, protokol kapsamında yapılacak olan eğitimlerle, alanında uzman bireyler yetiştirerek mezunlarımızın küreselleşen dünyada istihdamının kolaylaşacağına ve Ülkemizdeki uçak bakım alanının gelişimine büyük katkı sağlayacağımıza inanıyoruz. Denizcilik, otomotiv, makine, vb. çeşitli alanlarda şu anda yürürlükte olan 59 sektör iş birliği protokolümüz bulunmaktadır. Havacılık alanında da Türkiye’nin insan kaynağının gelişimini sağlayacak olan bu protokolü imzalamaktan büyük mutluluk duymaktayız. Protokol ortaklarımızdan gelecek her türlü yeni iş birliği tekliflerine açık olduğumuzu belirtmek istiyorum. Bundan sonra da başarılı iş birliklerinin devam edeceğine dair inancımız tamdır. Çalışmalar sırasında emeği geçenlere teşekkürlerimi sunarım”  şeklinde ifade etti.
ANATEK Eğitim Müdürü Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Serdar DALKILIÇ ise Projeyle ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Proje kapsamında Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı [EASA] tarafından yayımlanan ve uçak bakım eğitimi ile ilgili standartları içeren IR Part 66 adlı mevzuat gerekleri çerçevesinde bir uzaktan eğitim yazılımı geliştiriliyor ve pilot uygulaması yapılıyor. Proje sayesinde yüz yüze eğitimin dezavantajları ortadan kaldırılacak ve hedef kitle eğitim ihtiyaçlarını kendi istediği yerde ve istediği zamanda karşılayabilecek. Bununla birlikte oluşturulacak ‘sanal sınıf’ ortamı ile etkileşimli ve gerçek zamanlı sınıf dersleri yapılacak. Proje sonunda, uçak bakımı alanı öğretmenlerimizin teorik ve pratik bilgi seviyelerinin artırılması, öğrencilerimizin ise uçak bakım sektörünün olmazsa olmazı olan ‘Teknik İngilizce’ seviyelerinin artırılması öngörülmektedir. Bu sayede; öğrenciler daha donanımlı bir şekilde mezun olabilecekler ve bakım kuruluşları tarafından istihdam edilmeleri kolaylaşacaktır. Bu nedenle Projenin sadece mesleki ve teknik eğitime katkıda bulunmakla kalmayıp, aynı zamanda Ülkemizde son yıllarda dünya ortalamasının üzerinde olan Havacılık Sektöründeki büyümenin sürdürülebilirliğine de katkıda bulunacağını düşünüyorum.”  

 

 

 

 

MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK

Hoşdere Caddesi, Halit Ziya Sokak,
No: 26/9 Çankaya 06540
Ankara / Türkiye
Tel: +[90-312] 441 93 54
Fax: +[90-312] 439 57 24

BİZİ TAKİP EDİN

BLOG

Designed by Etkileşim Grafik Tasarım | Powered by AdaNet