BLOG

TAI GmbH, Grunewald Stade GmbH’i Satın Aldı
TAI’nin Hamburg-Almanya’da kurduğu TAI GmbH Havacılık Şirketi; 14 Temmuz 2o16 tarihinde, Grunewald ailesine ait, Stade’de yerleşik Grunewald Stade GmbH Havacılık Şirketinin tamamını satın aldı.

devamını oku
 
 

DzKK Bafa VLF İstasyonu Modernize Ediliyor
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı [DzKK] envanterindeki VLF [Çok Düşük Frekans/Very Low Frequence] Bafa Denizaltı [D/A] Cevapsız Yayım İstasyonu Modernizasyon Projesi kapsamında 28 Temmuz 2o16’da Savunma Sanayi Müsteşarlığı [SSM] ile AntenSan arasında bir sözleşme imzalandı.

devamını oku
 
 

Havelsan ilk SYS İhracatını Romanya’ya Gerçekleştiriyor!
Havelsan tarafından 2o Temmuz 2o16 günü yapılan açıklamaya göre Romanya Deniz Kuvvetleri envanterindeki Tip 22 Paket 2 [Batch 2] Fırkateynlerinin Faz 2 Modernizasyonu için açılan uluslararası ihaleyi; STM Ana Yükleniciliğinde Havelsan, Aselsan ve Romanya’lı CSR Firmasının kurduğu ortaklık platformu kazandı.

devamını oku
 
 

Türkiye EurAsia AirShow’a Hazırlanıyor!
Farnborough International Limited [FIL] CEO’su Shaun ORMROD ve Medyacity CEO’su Hakan Kurt, Türkiye’nin şova dayalı ilk havacılık fuarı EurAsia AirShow için yapacakları işbirliğine dair iyi niyet anlaşmasının imzalarını Londra’da düzenlenen Farnborough Uluslararası Havacılık Fuarı 2o16 [FIA’16] sırasında 12 Temmuz günü attılar.

devamını oku
 
 

STM, 1o’uncu Kez Türkiye’nin En Büyük Danışmanlık Şirketi Seçildi
Türkiye’nin bilişim alanındaki en kapsamlı araştırması, 17’nci ‘Bilişim 5oo’ sonuçları CVK Taksim Park Bosphorus Hotel’de gerçekleştirilen bir törenle açıklandı. Törende, bilişim teknolojilerinin toplam 58 kategoride zirveye ulaşan şirketleri ile ciro sıralamasına göre ‘Bilgi Teknolojileri ve İletişim Teknolojileri’ sektörlerinin ilk beş şirketleri ödüllendirildi.

devamını oku
 
 

TAI, Almanya’da Yeni Bir Havacılık Şirketi Kurdu
TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ [TAI], Londra’da düzenlenen Farnborough Uluslararası Havacılık Fuarı 2o16 [FIA’16] kapsamında 11 Temmuz 2o16 günü yaptığı açıklama ile ‘TAI GmbH’ adı ile Hamburg-Almanya’da yeni bir havacılık şirketi kurduğunu duyurdu.

devamını oku
 
 

KaraOk Sistemi IR Arayıcı Başlık Geliştirme Projesinde İmzalar Atıldı
Aselsan tarafından 12 Ağustos 2o16’da Kamu Aydınlatma Platformu [KAP]’na gönderilen açıklamada Roketsan ile ‘KaraOk Sistemi Kızılötesi Arayıcı Başlık Geliştirilmesi’ne ilişkin toplam bedeli yaklaşık ₺44 Milyon ve yaklaşık €7.5 Milyon tutarında sözleşme imzalandığını duyurdu. Açıklamada, söz konusu sözleşme kapsamında teslimatların 2o18-2o22 arısında gerçekleştirileceği kaydedildi.

devamını oku
 
 

TCG Sancaktar LST Gemisi Denize İndirildi
Savunma Sanayi Müsteşarlığı [SSM] tarafından yürütülmekte olan Amfibi Gemi [LST] Tedarik Sözleşmesi kapsamında, Anadolu Deniz İnşaat Kızakları Sanayi ve Ticaret AŞ [ADİK Tersanesi] tarafından inşa edilen gemilerden ikincisi olan TCG SANCAKTAR, 16 Temmuz 2o16’da ADİK Tersanesi’nde düzenlenen törenle denize indirildi.

devamını oku
 
 

FNSS Orta Doğu’da Bir İhracat Sözleşmesi Daha İmzaladı
Türk Savunma Sanayinin önde gelen firmalarından FNSS, 28 Temmuz 2o16’da yaptığı açıklama ile Orta Doğu’daki adı açıklanmayan dost bir ülke ile ABD$76 Milyon tutarında yeni bir ihracat sözleşmesi imzaladığını duyurdu. Ancak yayımlanan basın bülteninde sözleşme altında ihracatı gerçekleştirilecek araçların modeli ve konfigürasyonları hakkında herhangi bir bilgi paylaşılmamıştır.

devamını oku
 
 

İlk Üç Chinook Helikopteri Türkiye’ye Ulaştı
TÜRK Kara Kuvvetleri için sipariş edilen altı CH-47F Chinook Ağır Yük Helikopterlerinden ilk üçü Temmuz’da Türkiye’ye getirildi.

devamını oku
 
 

AKYA Milli Ağır Torpido Dönem-2 Sözleşmesi İmzalandı
AKYA Dönem-1 Projesi kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı [DzKK]’nın tasarım ve performans sorumluluğunda geliştirilen AKYA Milli Ağır Torpido prototipinin [kontrollü test torpidosu] endüstrileştirilerek seri üretime hazır hale getirilmesi ve belirlenen kritik alt sistemlerin, sektörde yer alan firmaların faaliyet alanlarına uygun bir şekilde geliştirilmesinin hedeflendiği AKYA Dönem-2 Projesi Sözleşmesi Savunma Sanayi Müsteşarlığı [SSM] ile Ana Yüklenici Roketsan arasında Temmuz’da imzalandı.

devamını oku
 
 

Airbus TMB 2o16 Etkinliğine A400M Atlas Uçağı Damga Vurdu
AIRBUS Defence & Space [Savunma ve Uzay/ADS] bünyesinde yer alan dört iş kolundan birisi olan Military Aircraft [Askeri Hava Araçları, eski adı Airbus Military]; yürütmekte olduğu A400M, A330 MRTT, C295 ve CN235 Uçakları ile sivil/ticari ve askeri maksatlı İnsansız Hava Araçları [İHA] Programlarında yaşanılan son gelişmeleri kamuoyu ile paylaşmak ve Airbus Group bünyesinde yer alan Airbus Helicopters [eski Eurocopter]’in Münih ile Nuremberg arasında yer alan Donauwörth şehrindeki üretim tesislerini ve burada yürütülen helikopter programlarını basın mensuplarına tanıtmak üzere 2o-21 Haziran 2o16’da iki günlük bir basın turu düzenledi.

devamını oku
 
 

STA Sözleşmesi SSM ile FNSS Arasında İmzalandı
SAVUNMA Sanayi İcra Komitesi [SSİK]’nin 9 Mart 2o16’da gerçekleştirilen toplantısında alınan karar uyarınca FNSS Savunma Sistemleri AŞ ile yürütülmekte olan sözleşme görüşmelerinde sona gelinmiş ve Türk Silahlı Kuvvetleri [TSK]’nin Yeni Nesil Tank Avcılarının tedarikine yönelik Silah Taşıyıcı Araçlar [STA] Projesi Sözleşmesi 27 Haziran 2o16’da Savunma Sanayi Müsteşarlığı [SSM]’nda düzenlen bir törenle imzalanmıştır.

devamını oku
 
 

SAMP/T Bataryaları Kahramanmaraş’ta Devreye Girdi
SURİYE’den Türkiye’ye gelebilecek olası saldırılara karşı NATO tarafından alınan bir karar ile Kahramanmaraş’ta 5’inci Zırhlı Tugay’ın konuşlu bulunduğu Gazi Kışlası’na konuşlandırılan İtalyan Kara Kuvvetleri’nin 4’üncü Hava Savunma Alayı’na bağlı iki SAMP/T Bataryası kurulum çalışmalarının tamamlanmasını müteakip gerçekleştirilen testlerin başarıyla sonuçlanması ile 24 Haziran 2o16 itibarıyla devreye girdi.

devamını oku
 
 

Taşınabilir Erken İhbar Radar Sistemi Sözleşmesi İmzalandı
SAVUNMA Sanayi Müsteşarlığı [SSM]’nın 21 Temmuz 2o16’da güncellenen resmi internet sayfasına göre Hava Kuvvetleri Komutanlığı [HvKK]’nın ihtiyacı olan Erken İhbar Radar Sistemlerinin tedarik edilmesi maksadıyla başlatılan Erken İhbar Radar Sistemleri Projesi altında 2o Haziran 2o16’da Aselsan ile bir sözleşme imzalanmıştır

devamını oku
 
 

TCG Burgazada Korveti Nihayet Denize İndiriliyor!
İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda inşa edilmekte olan ve ilk kaynağı 27 Eylül 2o13’te atılan Ada Sınıfı üçüncü gemi TCG Burgazada [F-513] Korveti 18 Haziran 2o16 tarihinde düzenlenecek bir törenle denize indirilecektir. Geminin denize indiriliş tarihi daha önce İstanbul Tersanesi Komutanlığı ve DzKK tarafından sırasıyla 27 Eylül 2o15 ve Nisan 2o16 olarak açıklanmışken STM yetkilisi ise Gemi İnşa Takvimine göre planlı denize iniş tarihinin Eylül 2o16 olduğuna dikkat çekmişti.

devamını oku
 
 

TGMHP Sözleşmesi Yürürlüğe Girdi
TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ [TAI] Ana Yükleniciliğinde yürütülecek olan ‘Türk Genel Maksat Helikopteri Programı [TGMHP]’ kapsamında, Savunma Sanayi Müsteşarlığı [SSM] ile TAI, ana alt yüklenici Sikorsky, a Lockheed Martin Company [eski Sikorsky Aircraft...

devamını oku
 
 

Fransa Aster Blok 1NT Füze Programını Başlattı
FRANSA Savunma Bakanlığı, kara konuşlu SAMP/T Hava ve Füze Savunma Sistemi’nin ve Sistemde kullanılan Aster Füzesinin yeni tehdit senaryolarına uygun olarak modernizasyonunu hedefleyen Aster Blok 1NT [New Technology/Yeni Teknoloji] Programı’nı resmen başlattı.

devamını oku
 
 

İkinci Parti AN/ALQ-211[V]9 Pod Sistemi Siparişi
TÜRK Hava Kuvvetleri, halen üzerlerinde herhangi bir aktif Elektronik Harp [EH] Öz Savunma Sistemi yer almayan 13 F-16D Blok 40 ve sekiz F-16D Blok 30 Uçağı için Yabancı Askeri Satışlar [FMS] kanalı ile 21 AN/ALQ-211[V]9 Geliştirilmiş Entegre Elektronik Harp [AIDEWS] Pod Sistemi sipariş etti.

devamını oku
 
 

Zırhlı Keşif ve Gözetleme Aracı Projesi ve Metravib
Akustik tabanlı atış kestirim sistemleri üretiminde 25 yıllık tecrübeye sahip bir dünya markası olan Metravib; DSEi 2o15 Fuarındaki standında, NATO üyesi ülkeler de dahil olmak üzere dünya genelinde 25’in üzerinde ülkede görev yapan akustik tabanlı PILAR Silah Atışı Tespit Sistemi’nin Araç, Asker ve Kara Konuşlu beşinci nesil versiyonlarını sergiledi.

devamını oku
 
 

Türk Hava Kuvvetleri Archangel BPA ile İlgileniyor!
Edindiğimiz bilgiye göre Türk Hava Kuvvetleri gerek İstihbarat, Gözetleme ve Keşif [İGK/ISR], gerekse COIN [Ayaklanmaya Karşı Koyma] görevlerinde kullanılabilecek ABD’li IOMAX tarafından geliştirilen Archangel Sınır Karakol Uçağı [Border Patrol Aircraft/BPA] ile yakından ilgilenmektedir.

devamını oku
 
 

Baykar Makina MALE İHA ve MIUS Konsept Tasarımlarını Tanıttı
24 Aralık 2o15 Perşembe günü SETA, SSM ve STM tarafından ortak düzenlenen ‘Gelişen Teknolojilerle Birlikte Türkiye’nin İHA Yol Haritası’ konulu Panelde, 17 Aralık 2o15’te KKK’na ait bir Bayraktar TB2 [Taktik İHA Blok 2] ile Türkiye’de ilk kez bir Taktik İHA’ndan mühimmat atışını hem de ilk seferde %1oo başarıyla gerçekleştirmiş olmanın verdiği gurur ve özgüven ile sunumunu yapan Baykar Makina Genel Müdürü Haluk BAYRAKTAR...

devamını oku
 
 

ANKA Blok-A İHA Elazığ’da Operasyonel Uçuşlara Başladı
Bir Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı [TSKGV] şirketi olan TAI tarafından geliştirilip üretilen ANKA Blok-A Operatif Sınıf İnsansız Hava Aracı, Elazığ konuşlu olarak ilk operasyonel uçuşunu 5 Şubat 2o16 tarihinde başarıyla gerçekleştirdi.

devamını oku
 
 

Aselsan Hava Savunma Top Sistemleri ile Yapılan Atışlı Testlerde Hedef Uçak Turna Başarı ile Vuruldu!
Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın alçak irtifa hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak üzere Savunma Sanayi Müsteşarlığı [SSM] ile imzalanan sözleşme kapsamında Aselsan tarafından başlanan geliştirme çalışmalarında son aşamaya gelindi. Bu kapsamda geliştirilen hava savunma top sistemleri ile geçtiğimiz Eylül ayı içinde yapılan atışlı testlerde hedef uçak başarıyla vuruldu.

devamını oku
 
 

NATO Kaplanlarının Türkiye Buluşması Başarıyla Tamamlandı
NATO Kaplan Filolarını buluşturan NATO ‘Tiger Meet’ Tatbikatı, bu sene 192’nci Filo Komutanlığının ev sahipliğinde 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında 4-15 Mayıs 2o15 tarihleri arasında başarıyla icra edilmiştir. Bu Tatbikata, Polonya Poznan-Krensiny Hava üssünde konuşlu 6ncı Av Filosu’dan 6 Adet F-16C/D Blok 52+ ve 75 personel...

devamını oku
 
 

LPD Projesinde İmzalar Atıldı
26 Aralık 2o13 tarihli Savunma Sanayi İcra Komitesi kararı ile sözleşme görüşmelerine 19 Şubat 2o14 tarihinde başlanılan Havuzlu Çıkarma Gemisi [LPD] Projesinde sözleşme IDEF ‘15 Fuarı kapsamında, 7 Mayıs 2o15 tarihinde gerçekleştirilen bir törenle Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile Sedef Gemi İnşaatı Sanayi arasında imzalandı.

devamını oku
 
 

GökTürk-I Uydusu Türkiye'ye Getirildi
Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu ihtiyacını karşılamak üzere Euro261.5 Milyon değerindeki sözleşme altında üretim, montaj ve entegrasyon faaliyetleri uydunun geliştirilmesinden sorumlu Alt Yüklenici Thales Alenia Space/Fransa tarafından Cannes, Fransa’daki tesislerde gerçekleştirilen...

devamını oku
 
 

TAI Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi Açıldı
Türkiye’nin ilk, Avrupa ve dünyanın sayılı uydu test tesislerinden birisi olan TAI Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test [USET] Merkezi, 21 Mayıs 2o15 Perşembe günü Türk Havacılık ve Uzay Sanayi [TAI]’nin Kazan/Ankara yerleşkesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından hizmete açıldı.

devamını oku
 
 
  Önceki Sayılar
   
     
IDEF 2015: Impressions from the Show

MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK

Hoşdere Caddesi, Halit Ziya Sokak,
No: 26/9 Çankaya 06540
Ankara / Türkiye
Tel: +[90-312] 441 93 54
Fax: +[90-312] 439 57 24

BİZİ TAKİP EDİN

BLOG

Designed by Etkileşim Grafik Tasarım | Powered by AdaNet