Yerli Bölgesel Uçak Projesinde İmzalar Atıldı

Uzun yıllardır hayali kurulan ‘Yerli Uçak’ gerçek oldu. Yolcu uçakları, milli imkanlar kullanılarak Türkiye’de üretilecek. ‘Bölgesel Uçak Projesi’ kapsamında üretilecek uçaklar Türk Havacılık Sanayinde yeni bir sayfa açacak. Türkiye’de üretilecek uçakların hem ülke ihtiyaçlarını karşılaması, hem de tüm dünyaya pazarlanması hedefleniyor. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın koordine ve himayelerinde başlatılan ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yürütülen ‘Bölgesel Yolcu Uçağı’ Projesi ile Türk Havacılık Sanayiinde önemli seviyede teknolojik yetkinlik kazanılacak ve işgücü istihdamı sağlanacak.

27 Mayıs 2o15 tarihinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Yerli Uçak’ Tanıtım Töreninde konuşan Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU, projenin Türkiye ekonomisine getireceği katma değere değinerek, “Bir an önce, üretime hazır, sertifikasyonu olan bir model üzerinde yoğunlaşmak gerekiyordu. Dornier’in tüm telif haklarının alınmasıyla bu çalışma tamamlanıyor. 2o23 yılında Milli bölgesel uçağımız ile milli muharip uçağımız aynı anda göklerde olacak. Bu aslında toplumumuzu da birbirine entegre eden bir proje. Bölgesel uçaklarımız ile herkes her yere uçabilecek. Bu uçaklarla sivil ve askeri ihtiyaçların karşılanacağı çok yeni bir dönem başlıyor” diye konuştu.

Törende Savunma Sanayii İcra Komitesi [SSİK] tarafından Ana Yüklenici olarak görevlendirilen STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret [STM] ile ABD’de Eren ve Fatih ÖZMEN çiftinin sahibi olduğu Sierra Nevada Corporation [SNC] arasında bir sözleşme [Mutabakat Muhtırası] imzalandı. Proje, 3o ila 33 yolcu kapasiteli TRJ328-150 TP ve TRJ328-310 Jet Uçaklarının üretim süreciyle paralel olarak, ileride 56-64 yolcu kapasiteli olması öngörülen yeni ve daha yüksek kapasiteli TRJ628 jet ve turboprop uçaklarının tasarım, sertifikasyon ve imalat sürecini de kapsıyor. Bu uçaklar, Türkiye'de halihazırda büyük uçakların pratik bir şekilde hizmet veremediği küçük şehirlerarasında doğrudan ve sıklıkla gerçekleştirilecek seferlere imkân sağlayarak doldurulmayı bekleyen bir pazarı da doldurmuş olacak. Böylece Türkiye'de bu Projeyle gerek iş gerekse eğlence seyahati için yeni bir alan açılmış olacak. TRJ328-150 TP ve TRJ328-310 Uçakları, yolcu uçağı haricinde kamu ve özel sektör ihtiyaçlarını da karşılayacak şekilde ambulans uçak, deniz karakol uçağı, VIP uçak, askeri nakliye uçağı ya da istihbarat görevleri için de kullanılabilecek.

MÖNCH TÜRKİYE YAYINCILIK

Hoşdere Caddesi, Halit Ziya Sokak,
No: 26/9 Çankaya 06540
Ankara / Türkiye
Tel: +[90-312] 441 93 54
Fax: +[90-312] 439 57 24

BİZİ TAKİP EDİN

BLOG

Designed by Etkileşim Grafik Tasarım | Powered by AdaNet